Kedilerde Kısırlaştırma

1
716
kedi kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde kısırlaştırma yapmak hem kedinin hemde sizin faydasınadır. Erkek kediler tedavi edildiğinde buna kısırlaştırma denir. Dişiler aynı tedaviyi aldığında buna spaying denir. Kabul etmesi zor ancak şu anda kedilerin sahiplenilmesi için yeterince yuva yok. 3.4 milyon kedi her yıl barınaklara gidiyor. Kedinizi kısırlaştırarak bu kedi nüfusunu azaltmaya yardımcı olacaksınız. Dahada önemlisi kedinizin daha sağlıklı, daha uzun bir hayat sürmesine yardımcı olacaksınız. Kediyi kısırlaştırmak, kedinizin plansız gebeliklerden kaçınacağı ve onları bazı hastalıklardan koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Kedilerde Kısırlaştırma 1
kedilerde kısırlaştırma

FİZİKSEL FAYDALAR

Dişi kedinizi kısırlaştırmak, kanser pyometra, polikistik, yumurtalıklar ve metrit de dahil olmak üzere yumurtalık veya uterus hastalığı riskini ortadan kaldırır. Aynı zaman da hormon kaynaklı hastalıklar (meme kanseri ve yanlış gebelik) riskini azaltır. Erkek kediler de kısırlaştırma kanserde dahil olmak üzere testis hastalığını ortadan kaldırır ve testosteron kaynaklı hastalıklar (prostatit,perianal,adenomlar,perineal hermi,bnign prostat hiperplazisi riskini azaltır) hem erkek hem de dişi kedilerde, kısırlaştırma genetik olarak kalıtsal hastalığın yayılmasını önler ve cinsel isteği geçirir.

Davranışlar Faydalar

Kısırlaştırma östrojen, progesteron ve testosteron cinsel hormonların üretiminde azalmaya neden olur. Hala mevcut olmasına rağmen bunlar belirgin düzeyde azalır ve davranış üzerinde bir etkisi vardır. Kısırlaştırma erkek kedilerde idrar yapma ve diğer kedilerde mücadele de dahil olmak üzere diğer bir çok davranışlarının olasılığını azaltır. Aynı zamanda hareket eğilimini de en aza indirir. Dişi kedilerde kısırlaştırma erkek kedilere artan bir ilgi ve aşırı sevgi veya saldırganlık eğilimini azaltır. Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için en iyi zamanı bildirecektir ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşmadan yaklaşık 6 ay önce yapılır. Bununla birlikte yaşadığınız ülkeye ve veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak 8 hafta falan erken yapılabilir.

Ameliyattan Sonra

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için kedinizi en az 3 gün ameliyat sonrası korumaya çalışın. Herhangi bir kızarıklık veya şişme kedilerde yaranın etrafında olağan dışı bir olay fark eder iseniz veterineriniz ile derhal iletişime geçmeniz önemlidir. Erkek kedilerin ameliyattan sonra dikişleri yoktur ve ilk 24 saat boyunca biraz uykulu olsalar da normal yaramaz hallerine bürünürler. Ameliyat daha karmaşık olduğu için dişi kediler de iyileşme biraz daha uzun sürebilir. Onların ilk birkaç gün boyunca sessiz tutmak ve vücut dokusunun iyileşmesine izin vermek için bir yerlere atlamalarını önlemek iyi iyileşmelerine yardımcı olabilmek için yapabileceğiniz en önemli şeydir.

Beslenme

Kedinizi yüksek kaliteli besleyici yiyeceklerle beslemek, ameliyattan sonra hayati derecede önemlidir. Çünkü vücudun etkili bir biçimde iyileşmesine yardımcı olmak için kaliteli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Kediniz tamamen iyileştikten sonra, daha düşük kalorili şeylerle beslemek gerekir çünkü kısırlaştırılmış kediler kilo alma riski altındadır. Bu daha düşük enerji gereksinimlerinin olmasıyla ilgilidir. Kısırlaştırma maliyeti kedinin cinsiyetine ve veterinerinizin kontrolü gerekir. Birçok hayır kurumları düşük maliyetle kısırlaştırma sunar. Daha fazla bilgi edinmek için en yakınınızdaki hayır kurumuna başvurun.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here