Kedilerde Kusma Nedenleri

0
577
Kedilerde Kusma Nedenleri

Kusma nedir? 

Kedilerde Kusma, mide içeriğinin ağız yoluyla zorla birden çıkartılmasıdır. Kusma, mide kaslarının kuvvetli daralmasıyla birlikte mide içinde ki herşey ağızdan atılır. Hem kusma hem de yetersizlik yeme veya içmeden hemen sonra veya birkaç saat sonrada ortaya çıkabilir. Regürjitasyonda, atılan yiyecek mide karşısında ağızdan veya özofagus (yemek borusu) gelir.

Kedim kusarsa, veterinerimi ne zaman aramalıyım?

Kediniz haftada bir kaç kere yada ayda 3-4 defa kusarsa bunun için telaşlanmanıza veya veterinerinize götürmenize gerek yok. Örnek vermek gerekirse bir çok yerde satılan kedi çimleri kedileri kusturmak amacıyla satılıyor. Kediniz birden fazla kusarsa veya hasta görünüyorsa, veterinerinizi arayın. Veterineriniz kusmanın ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek için size bir dizi soru soracaktır. Veteriner hekiminiz kusmaya ne zaman başladığınızı, kedinizin kaç kere kusduğunu, kusmuğu neye benzediğini ve kediniz rahatsız olup olmadığını öğrenmenizde yardımcı olacaktır. Böyle durumlarda veteriner hekimi hemen çağırmanız özellikle önemlidir.

  • Kusmukta kan var
  • Kediniz kusmak istiyor gibi davranıyor, ancak hiçbir şey yapamıyor
  • Kediniz şişmiş gibi görünüyor ve karnı şişkin duruyor
  • Kedinizin zehirli veya zehirli bir şey yediğinden kuşkulandınız
  • Kedinin ateşi var ya da depresyonda
  • Kedinizin dişetleri soluk veya sarıdır.
  • Kediniz bir yavru kedi ve tüm aşıları yapılmadı
  • Kediniz acı çekmiş gibi görünüyor
  • Kedinin ishali var

Gibi sorunlar baş gösterirse hemen veterinerinize bunları acil olarak belirtin.

Kedilerde Kusma Nedenleri 1
Kedilerde Kusma Nedenleri 2
Kedilerde Kusma Nedenleri

Kedim Kusuyor Ne Yapabilirim?

  • Veteriner hekim tarafından tavsiyede bulunulmadığı sürece tezgah üstü insan ilaçları da dahil olmak üzere kedinize herhangi bir ilaç vermeyin.

Kusmanın birçok nedeni vardır. Nedenini belirlemek, uygun tedavinin yapılabilmesi için önemlidir. Veteriner hekiminiz, kusmanın nedenini belirlemek için sizinle ilgili bilgileri, fizik muayene ve muhtemelen laboratuvar ve diğer teşhis testlerini birleştirecektir ve bu durumda bir karar verecektir.

Kediler kustuklarında, gıda ağızdan çıkmadan önce karın kasları çok güçlü bir şekilde birkaç kez daralırlar. Sanki tüm vücut birbirine karışmış gibi görünebilir. Genellikle bu işlemi birkaç kez üst üste ararlar.

Belirtilerin başlangıcı: Belirtilerin aniden ortaya çıktığı, kusmanın sebebinin ne olması konusunda iyi bir ipucudur. Belirtiler aniden ortaya çıkarsa, durum “akut” olarak adlandırılır.Belirtiler uzun bir süre boyunca (hafta) devam ederse, kusmaya “kronik” denir.

Kedilerde Kusmanın görünüşü: Kusmayı yetersizlikten ayırma (henüz mideye ulaşmamış gıdaları çıkarmak; kusmuğun yiyecek, saç veya sadece sıvı içeriyor olmasına bakılmaksızın, kusmuğun rengi; kusmukta kan veya safra varlığı.

Bulantı derecesi: Dudaklarını yalayıp yutkunur, yutkunurken veya yutkunma gibi belirtilerle gösterilir.

Yemek ya da içki ile ilgili kusmanın zamanlaması.

Şiddet: Kusma sıklığı ve mermi olup olmadığı.

Kedilerde Kusma Nedenleri

Kedilerde Kusma nedenleri; Ateş, ağrı, dehidrasyon, değişiklikler, depresyon, zayıflık, diyare veya kilo verme nedenleridir. Kusma, genellikle hepatit, pankreatit, diyabet ve böbrek hastalığı gibi doğrudan sindirim sisteminin koşullarıyla ilgili olmayan hastalıklardan kaynaklanır.
Veteriner hekim kedinizin tıbbi geçmişi hakkında, aşılar, kedi almış ne tür bir solucan ve ne sıklıkta, diğer kedilerle, diyetle, çöp veya toksinlere herhangi bir erişimle ve herhangi bir ilaç alıp almadığını soracaktır. Sunduğunuz bilgi ne kadar çok olursa, teşhis o kadar kolay olur. Bu minnoşlarda okadar hızlı iyileşir.

Fiziksel Muayene 
Veteriner hekiminiz, kedinizin kilosunu ve ısısını almak, kalp ve solunumu kontrol etmek, ağızda ve dilin altına bakmak, karın palpasyonunu yapmak ve dehidratasyonu kontrol etmek gibi tam bir fizik muayene yapacaktır.

Laboratuar ve teşhis testleri 
Bazı kusma vakalarında, veteriner hekiminiz fekal bir flotasyon önerecektir. Bu bağırsak solucanları veya Giardia gibi parazitleri kontrol etmek için yapılan bir testtir. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüphelenilirse, dışkı kültürü ve hassasiyeti yapılır.

Kedi hastalık belirtileri gösteriyorsa, tam bir kan sayımı ve kimya paneli önerilir. Bazı hastalıklardan şüphelendiğinde özel kan testleri yapılabilir.

Radyografiler (x-ışınları), tümör, yabancı cisim veya anatomik problemden şüpheleniliyorsa uygundur. Baryum çalışması veya ultrason gibi diğer tanı görüntüleri de yardımcı olabilir. Bir endoskop kullanılarak yapılan tetkikler belirtilebilir.

Bazı hastalıklarda doğru tanı koymanın tek yolu biyopsi almak ve mikroskopla incelemektir.

Kedilerde Kusma Nedenleri 3
Kedilerde Kusma Nedenleri

Kusma nasıl tedavi edilir?

Çok fazla kusma nedeni olduğu için tedavi farklılık gösterecektir.

Birçok kedide kusma durumunda, gıdaları en az 24 saat sakınması ve sık sık az miktarda su vermesi önerilir. Sonra, haşlanmış hamburger ve pirinç gibi yumuşak bir diyet küçük miktarlarda sunulmaktadır. Kusma tekrarlanmazsa, kedi yavaş yavaş normal diyetine veya birkaç gün içinde özel bir diyete geçer.

Bazı kusma vakaları için diyetleri kalıcı olarak değiştirmek gerekebilir. Bazı gıdalardan kaçınmak, diyet için lif eklemek, yağ alımını azaltmak veya sindirimi artırmak için özel gıdalar verilmelidir.

Bağırsak solucanları mevcutsa, uygun solucan öngörülür. Çok az kurtçuk her türlü bağırsak solucanını öldürür, bu nedenle uygun kurtçunun seçilmesi çok önemlidir. Çoğu durumda kurt kurtçuğu birkaç hafta veya ayda bir veya daha fazla tekrarlamak gerekir. Solucan yumurtalarını çevreden çıkarmaya çalışmak da önemlidir. Dışkılama testi solucan yumurtalarını arar ve yumurta üretilmezse, yetişkin solucanlar veya larvalar olmasına rağmen test negatif olabilir. Bu nedenle, bazı vakalarda, dışkıda yüzdürme testi negatif olsa bile, bir solucan hala reçete edilebilir.

Kedilerde Kusma Dehidrasyon varsa, genellikle hayvana intravenöz veya subkütan sıvılar vermek gerekir. Oral sıvılar yeteri kadar emilerek hayvan içinden çok hızlı geçtiklerinden genellikle yetersizdir.

Bazı durumlarda, kusmayı azaltmak için ilaçlar verilebilir. Genel bir kural olarak, kedi bir toksini almış ya da bakteriyel bir enfeksiyona sahip olabilseydi bu ilaçlar verilmemelidir, bu nedenle bu ilaçların kullanılmadan önce doğru bir teşhis konması önemlidir.

Kedilerde Kusma Nedenleri 4

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here