Kedilerde Uyku Düzeni

0
684
Kedilerde Uyku

Kedilerde Uyku Düzeni

Kediler iyi bir gece uykusuna ve bol bol şekerleme yapmaya pek düşkündür. Kedilerde uyku, biz insanların uykusunun iki katını kapsar, yani günün 16-18 saatini uyuyarak geçirirler. Diğer memeli hayvanlardan iki katı daha fazla uyurlar ve bundan asla şikayetçi görünmezler. Aslında bu demek oluyor ki dokuz yaşlarında ve ömrünün sonlarına yaklaşmış bir kedi, bu ömrün 6 yılını uyuyarak geçirmektedir.

Kedilerde günlük uyku miktarını etkileyen faktörler, kedinin yaşı, güvenlik duygusu ve hava durumudur.

Kedilerde Uyku Düzeni 1
Kediler Rüya
  • Kedinin yaşı:  Hızla büyüyen yavru kediler yetişkin kedilere göre daha fazla uyumaktadır. Yavru kedi sahipleri bu durumun bir sorun olduğunu düşünerek endişelenirler. Halbuki yavru olan minik dostlarımızın gelişimi için son derece gereklilik arz etmektedir.
  • Güvenlik Duygusu: Kedi ile aynı evi paylaşan ve onu kovalamayı seven bir köpek, onları yorgun ve uykusuz düşürmektedir.
  • Hava Durumu: Kar fırtınaları sırasında kedinizi horul horul uyurken görebilirsiniz.

Kedilerde uyku üç şekilde görülmektedir. Kısa süreli şekerleme şeklinde, uzun süreli hafif uyku ve derin uyku şeklindedir. Kediler sıklıkla şekerleme şeklinde kısa süreli uyku halindedir. Bu şekerlemeden daha uzun süreli bir uykuya daldığında uzun süreli hafif uyku halindedir ve yaklaşık olarak yarım saat sonra derin uykuya geçer. Bu döngü kedi uyanana kadar devam eder.

Kediler yaşamlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiği için uyku alanlarının huzurlu bir yer olmasına özen göstermeliyiz. Konfor her şeydir. Ayrıca titiz oldukları için temiz olmalı ve ısı olarak ideal bir sıcaklık yakalanmalıdır. Isı için pet şişe içerisine dolduracağınız sıcak suyu yatağının altına onu yakmayacak şekilde koymanız işe yarayacaktır.

 Kedi sahipleri, kedilerinin bu uyku halinde memnun olduklarını düşünebilirler. Fakat bunun tam aksi bir durum olarak canı sıkılan kediler de uykuya oldukça meyillidir. Bu sebepten kedi sahipleri kedilerinin gün içerisinde birkaç defa oyuna çağırmalı ve bedensel ve ruhsal gelişimleri için beş ya da on dakikalık oyunlar oynamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here