Kedilere ev yemeği yedirilir mi ?

0
215
kedilere ev yemeği yedirilir mi

Kedilere ev yemeği yedirilir mi ?

Kedilere ev yemeği yedirilir mi ? Kedilerin beslenmesi  sağlıklı ve huzurlu olması açısından çok önemlidir. Kedilere doğru bir beslenme alışkanlığı kazandırmak onların hayat kalitesini yükseltir. İleride doğabilecek sağlık risklerini ortadan kaldırır.

Kediler evin bir bireyi yaşam dostlarımız olarak hayatı bizimle beraber paylaşırlar. Evde pişen yemeğin faydalı bir besin olması ve kedimizin sağlığını riske sokacak bir besin olmaması gerekir. Burada önemli olan kedimize verilen besinlerin zararlı değil yararlı besinler olması gerektiğidir.  Burada önemli olan doğru ayrımı yapabilmektir. Herhangi bir özel beslenme durumu yoksa yetişkin bir kedinin günde 2 öğün beslenmesi yeterlidir.

kedilere ev yemeği yedirilir mi

Eğer hazır mama dışında bir besin veriyorsak en önemli kurallardan biride  kedilere  kesinlikle çiğ et veya çiğ et ile karıştırılan besinlerin verilmemesidir. Çiğ et ile hazırlanan besinlerde parazitler ve bakteriler bulunduğu için bu tür gıdalar kedilerde bağırsak hastalıkları riskini arttırıp hastalanmalarına  sebep  olur.

Evde Pişirilen Yemeklerin Verilmesi

Evde pişirdiğimiz  besinlerin protein ağırlıkta  gıdalar  olmasına önem vermeliyiz. Örneğin , et, tavuk, balık, deniz ürünleri, önemli protein kaynakları arasında yer alır. Bu tür gıdaları haşlayarak birer porsiyonluk ölçülerle vermemizde hiçbir sakınca yoktur. Tam tersine kızartılmış ev yemekleri vermek çok sakıncalı olup kedimizin aşırı kilo almasına ,yağlanmasına ve kalp rahatsızlıklarına sebep olur. Haşlanan sebzelerdeki etlerdeki parazit ve bakteriler pişme esnasında ölür. Bu işlem sebzeler içinde geçerlidir. Haşlama esnasında besinlerdeki laktoz değeri azaldığı için bu tür besinleri tüketen kedilerimizin mide sağlığıda korunmuş olur.

Evde kendimiz için hazırladığımız ev yemeklerinden de kedilerimize verebiliriz. Ancak bunun için yemeklerimizi çok fazla salçalı  ve yağlı yapmaktan kaçınmalıyız. Kedimize fayda verecek gıdalar olmasına dikkat etmeliyiz. Yemekleri sunum esnasında dikkat edilmesi gereken diğer önemli ayrıntılardan biride yemeklerin sıcaklığıdır.Çok sıcak yemekler kedilerin ağız florasının bozulmasına neden olur. Onun için ılık yemeklerin verilmesi faydalı olur.

Kedilerimiz için yaptığımız ev yemeklerine, baharatlar , acı, ekşi gibi tatlar katmamalıyız. Bu tür gıdalar kedilerin bağırsak sağlığını bozar. Bazı ev yemekleri kedilerde alerjiye sebep olur. O nedenle her türlü ev yemeğini kedimize veremeyiz. Evde pişirdiğimiz yemekleri kedilerimize vermeden önce iyi bir gözlem yapmalı tadımlık porsiyonlarda sunmalı ve alerjik bir durumun oluşup oluşmadığını incelemeliyiz. Eğer böyle bir alerjik durum gözlemlenir ise o gıdayı bir daha kedimize vermemeye özen göstermeliyiz. Bulgur , makarna, pirinç pilavı,  hamurlu gıdaları pişirmeden vermemeliyiz.  Eğer bu gıdaları vermek durumunda kalırsak sürekli değil ve  küçültülmüş porsiyonlarla vermekte fayda var. Karbonhidrat açısından zengin olan bu gıdalar hem şişkinlik hemde kilo alımını arttırır. Çiğ yumurta  verilmemesine de dikkat etmeli oluşacak bağırsak parazitlerini önlemeliyiz. Kedilerimize vereceğimiz ev yemeklerine  çok dikkat etmeli yanlış besinlerle kedilerimizi beslememeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here