Kedilerin Tarihi

0
365
kedilerin tarihi
kedilerin tarihi

Kedilerin Tarihi

Kedilerin tarihi aslında dünya sahnesine çıkış yeri Habeşistan olarak kabul edilir.  Daha sonra mısıra getirilen kediler burada çok sevilmiş ve kutsal sayılarak evcilleştirilmiştir. Aşk, musiki ve güzellik ilahlarını temsil ettiklerinden dolayı öldürülmeleri yasaklanmıştır. Hatta kaza ile öldürenlere bile idam cezaları verilmiştir.  Zamanla Arabistan ve Avrupa ya yayılmışlardır.

kedilerin tarihi
kedilerin tarihi

Kısaca tarihçesine değindiğimiz kediler köpeklerden daha önce evcilleştirilmiş ve insanlar tarafından koruma altına alınmıştır. Günümüz de 57 ye yakın kedi ırkı olup en çok 21 kedi türü ve ırkı evcil hayvan olarak beslenmektedir. Kedilerde hamilelik süresi yaklaşık 50 ila 70 gün civarındadır. Ortalama bir doğumda 4 ila 6 arasında yavru yaparlar. Ancak kesin bir sayı veremeyiz.  Doğumlarda ki yavru sayısı değişiklik gösterir.

Bu şirin yavruların dünyaya gelişlerinden itibaren hem çok zor hem de eğlenceli bir süreç başlar. Bu süreçte anne kedi her daim yavruların yanındadır. Kolay kolay bırakıp gitmez Anne kedi yavrularını her saat başı emzirir. Yavrular büyüdükçe bu sayı azalır.  Asgari 2 ay emzirilmesi gerekir. Daha sonra hayvan sahipleri kedi yavrularını anneden ayırabilirler. Ancak bu dönemde de özel araç ve aparatlar yardımıyla kedilerin süt içme işi ve yumuşak mama yeme dönemleri başlar.

Kedilerin Eğitimi

Kedilerin eğitimine yavruyken başlanır. Bu en iyi zamandır. Köpekler kadar olmasa da sabır ve özen gösterildiği takdirde eğitilebilen hayvanlardır. Kedileri motive eden en güzel metot onlara sevdikleri yiyecekleri kullanarak eğitme davranışıdır. Özellikle aç olduğu saatlerde verilen eğitimler çok güzel ve doğru sonuçlar verir.

Kedileri eğitirken ses tonumuza da dikkat etmeliyiz. Çünkü ses tonundan kediler ne demek istediğimizi anlar. Bu eğitimlerde neleri yapıp neleri yapmayacağını öğrenir. Ancak kedilerin konsantre olması zor olduğundan eğitim sürelerini kısa tutmalı ve tekrar etmek gerekir. Kedilerinde mutsuz ve hasta olduğu dönemler vardır. Özellikle bu dönemlerde eğitim sürelerini kısa tutmakta fayda vardır.

Yavru kediler yeni bir ortama girdiğinde ve sosyalleştiğinde kardeşlerini çabuk unutur. Bulunduğu ortamı keşfetmeye çalışır.  Sahiplendiğimiz kedilerimizle zaman geçirmeli ve onun davranışlarını yakından takip etmeliyiz. Kediler bulundukları ortamı sahiplenirler.  Gün içerisinde evde tek başına kalabilirler. Akşam sahiplerini büyük bir sevgiyle karşılarlar.

Kedilerle yaşamak insanlara olumlu ve keyifli, bir hayat sunar. Çocuklar üzerinde sevgi, merhamet ve sorumluluk duygularını arttırır. Buna rağmen kedilerle yaşamak çok kolaydır. Çünkü sahiplerine gerek duymadan bütün ihtiyaçlarını karşılarlar. Kedilerle geçirilen zamanlar bize neşe huzur ve mutluluk duygusu verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here