Kedim Neden Isırıyor ? İşte Cevabı

0
770
Kedim Neden Isırıyor

Kedim Neden Isırıyor ?

Kedim Neden Isırıyor? Bu makaledeki bilgiler yalnızca eğitim amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, tanı veya tedavinin yerini almaz. Kediniz sizi ısırır ise veya çizerse, doktorunuzun veya diğer kalifiye sağlık görevlisinin tavsiyelerine başvurun. Kedinizin ısırması veya kaşındığınızdan kaynaklanabilecek enfeksiyon türlerine ortak olarak göz atalım.

Kedi Isırığı Enfeksiyon Yapar mı?

Bir kedinin ağzı ve pençeleri çok sayıda bakteri barındırır. 57 enfekte kedi ısırık yarası üzerine yapılan bir araştırma, her vakada, genellikle Pasteurella ve Streptococci mikroplarını içeren , karışık bir patojen patojen gösterdi . Bu tür bakteriler vücudumuzun dışında olduğu sürece zararsızdır, ancak içeride bir kez tahribat yaratırlar ve hasta olmamıza yol açabilirler.

İlk önce ısırık izleri çok kötü görünmeyebilir. Ne de olsa, kediler nispeten küçüktür, bu nedenle köpek ısırığı şeklinde nadiren büyük doku travmasına veya kanamaya neden olurlar. Kan akıyor ve ağrı azaldığında, en kötüsü olduğunu düşünerek yanlış bir güvenlik duygusuna kapılmış olabilirsiniz. Bununla birlikte, kedi kaynaklı yaralanmalarla gerçek risk, sekonder enfeksiyona bağlıdır.

Cildimiz, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı savunmasının ilk hattıdır. Cildin yüzeyinde zararsız olan bakteri vücuda girdikten sonra hastalığa neden olabilir. Kedilerin, bakterileri vücuda derinlemesine çeken ve enfeksiyona neden olan çok fazla keskin dişleri var.

Dahası, kediler ısırdıklarında dişlerini eklemlere ve tendonlara doğru ilerleyen ellerine sık sık batırırlar.Bunlar, vücudumuzun kan dolaşımının azaldığı yerlerdir, bu nedenle bağışıklık sistemimiz orada enfeksiyona karşı savaşmayı daha zor buluyor.

Ne yazık ki, enfeksiyon her zaman aynı kalmıyor. Uygun tıbbi bakım olmadan, enfeksiyon kan dolaşımına yayılabilir ve tüm vücudu etkileyen hayatı tehdit eden bir sistemik enfeksiyona neden olabilir.

Kısacası, bir kedi ısırığı enfeksiyonları çok ciddi olabilir. Bir araştırma, yaralarını tedavi etmeye gelen hastaların üçte birinin hastaneye kaldırıldığını tespit etti. Enfeksiyon yerel olarak kaldığında bile, bazı hastalar etkilenen eklem ve tendonların hasarını onarmak için cerrahiye ihtiyaç duydu ve tedavi edildi.

Yaranın bulaşma ihtimali nedir? CDC’ye göre , “bu olaylar bildirilmediğinden kediler tarafından ısırılan veya çizilen insanların sayısına ilişkin veriler sınırlı ancak bununla birlikte, kedi ısırıkları ve çiziklerin% 20 ila% 80’i virüs bulaşıyor”.

Kedi Tırmalama Hastalığı

Kedim Neden Isırıyor dedik ve bu konuda ki hastalıklar ne olabilir birde onlara bakalım.Kedi tırmalaması Hastalığı (CSD), Bartonella henselae adlı bir bakteriden kaynaklanır. CDC’ye göre, evcil kedilerin yaklaşık% 40’ı hayatlarının bir noktasında bu bakteri ev sahipliği yapıyor. Kediler genellikle herhangi bir belirti göstermez, ancak bakterileri bir ısırık, çizik veya açık bir yara izleyerek insanlara geçirebilirler.

İnsanlarda CSD semptomları, yaranın alanında hafif bir enfeksiyon ve ayrıca lenf nodlarının büyümesi, ateş ve yorgunluğu içerir. Bu belirtiler ilk maruziyetten 3-14 gün sonra ortaya çıkar. CSD genellikle özel bir tedavi gerektirmez ancak özellikle küçük çocuklar ve bağışıklığı zayıflayan erişkinlerde komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Kedilerde Kuduz Hastalığı

Kuduz bilinen tüm bulaşıcı hastalıkların en tehlikeli halidir. Neyse ki, bu öldürücü hastalık, yalnızca iç mekanda yaşayan evcil kedilerde oldukça nadirdir. Bununla birlikte, dışarıda olan ve kuduzlara karşı tamamen aşılanmamış bir sokak kedisi veya bir kedi tarafından ısırıldıysan, bu endişe kaynağı olabilir.

Kedi ısırılması ve Tırmalaması Tedavisi Nasıl Yapılır

Umarız bir kedi ısırmasının ciddiye alınması gerektiğini şimdiye kadar ikna olmuşsundur! Neyse ki, birkaç temel kuralları izleyerek, enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

  1. Yarayı iyice sabun ve ılık suyla yıkayın. Bu mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Tüm bakterileri öldüremeyebilirsiniz, ancak ne kadar çok bakteri çıkarırsanız, vücudunuzun enfeksiyonla mücadele etmesi o kadar kolay olur.
  2. Yaranın derin olması durumunda tıbbi yardım isteyin . Sağlık uzmanınız, enfeksiyon gelişimini önlemek için size bir dizi antibiyotik vermeye karar verebilir.
  3. Yarayı dikkatlice izleyin . Kırmızı, acı verici, şişmiş veya dokunulacak kadar sıcaksa derhal tıbbi yardım isteyin. Enfeksiyonlar saatler içinde ilerleyebilir, bu nedenle tedaviyi ertelemeyin.
  4. Son 5 yılda eğer aşınız yoksa Tetanoz aşısı kesinlikle yaptırın.
  5. Sizi biraz rahatsız eden kedinize sahip değilseniz veya kedi aşı olup olmadığından emin değilseniz, hayvan kontrolüne veya bölgenizdeki sağlık bölümüne başvurun . Bölgenizdeki kuduzlanma riski ve kuduz ateşi ihtiyacı konusunda size talimat vereceklerdir.
  6. Ve unutma, panik yapma. Bu basit kurallara uyduğunuz sürece, her şeyin yoluna girer. Hiçbir zaman ısıran kedinizi cezalandırmayın ve hatırlayın, o da olduğu gibi bundan korkmuş olmalıdır ki ısırarak size tepki götermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here