Kedim Stresli Mi?

0
189
kedim stresli mi
kedim stresli mi

Her zaman bir kediye sahip olmanın insanların sağlığını ve mutluluğunu artırabileceklerini ve stresi azaltabileceklerini öğreniyorlar. 20 yıl yapılan bir çalışma sonucu, kedi sahiplerinin erken ölme oranının diğer insanlardan %40 daha az olduğuna inanılmaktadır.  Kedi sahiplerinin sıklıkla sorguladıkları konu olan Kedim Stresli Mi? konusu insanlar arasında tartışma konusu yaratmıştır. Gelin sizinle birlikte bu konuyu tartışalım. 

Kedi Stresi

kedi stresi

Kediler stres seviyemizi azaltmaya yardımcı olmak için çok şey yaptıklarından dolayı, onların da strese girebileceklerini hatırlamak önemlidir. Bazı stresli durumlar, kedinin uyarılmasına neden olabilir. Kedinizin oyun oynadığı esnada veya dış mekanlarda maruz kaldığı yeni duyumlar onun stresinin en iyi örneklerindendir. Tabiki bu durum kedilerde olumlu stres olarak adlandırılır. Kedilerde oluşan kronik stres, kedinizin sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir. 

Kedinizin iştahındaki veya uyku düzenindeki değişiklikler, enerjide bir düşüş veya geri çekilme gibi durumlar, kronik stresin belirtileridir. Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, derhal veterinerinize başvurmanız gerekir.

Fakat veteriner hekiminiz de bu durumun stresle ilgili olduğunu düşünüyorsa, kedinizin stresini gidermek için bazı yollar bulunmaktadır. 

Evdeki Değişiklikler

Son zamanlarda yeni bir eve mi taşındınız? Belki de mevcut evinizde sık sık mobilyaların yerini değiştiriyorsunuz. Ev onarımınız ve tadilatınız uzun zamandır devam mı ediyor? Kediler bu giibi ortamlara karşı oldukça hassaslardır. Evde yapılan süreklü değişiklikler, kedi stresi konusunda artışa ve kedinizin kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Mümkün olduğunca evinizde bulunan her eşyayı düzenli ve tutarlı tutmaya çalışın. Kedinizin yemek, su ve çöp kutusuna her zaman kolay bir şekilde erişebileceğinden emin olun. Aksi takdirde kediniz huysuzlanacaktır. 

Toplumsal Çevreye Alışım

Evinize sizden başka, kedinizin tanımadığı birisi, (bebek, insan, aile üyesi kaybı, misafir) girer veya ayrılırsa bu durum kedinizin sosyal çevresini stresli bir şekilde etkileyecektir. Çünkü kediniz evde bulunan her üyeye alışmış ve yabancılık çekmeden yaşamaya devam etmektedir. 

Bu gibi durumlar kaçınılmaz olduğu için, kedinizin daha fazla oyun oynamasını sağlayarak veya egzersiz yapmasını sağlayarak onun streslenmesini engelleyebilirsiniz. 

Mevsimsel Değişiklikler 

kedilerde stres

Kediniz genellikle evin içerisinde yaşam sürdürse de, güneş ve açık hava kediler için vazgeçilmezler arasında yer alır. Mevsimsel değişiklikler ve sıcaklık farklılıkları kedinizin genel ölçüde stresini etkileyecek unsurlardan biridir. Örneğin kedinizin, her gün belirli saatlerde gün ışığından yararlanma süresini ayarlamanız gerekir. Bu süreyi ayarladığınız zaman kedinizin daha uysallaştığını göreceksiniz. 

Şayet kediniz ile birlikte daha soğuk yerde yaşıyorsanız, kışın oyun süresinin sıklığını arttırın. Soğuk havalarda kediniz en az sizler kadar üşüyebilir. Onun ısınmasını sağlamak için kedinize özel bir battaniye edinin. Sıcak günlerde ise, kedinizin bol miktarda tatlı su ve dinlenebileceği serin bir yerde olduğundan emin olun. Bazı kediler kalabalık ortamları, bazı kediler ise sakin ortamları sevebilir. Elbette kedilerinizin sevdiği ortamlarda bulunmak, kedinizin psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir. 

Aşırı Uyarılma

Can sıkıntısı ve stres kediler için çok büyük problemler arasında yer alabilir. Bu durumun öncelikli nedeni aşırı uyarılmadır. Kediler öylesine hassas bir işitme ve cilde sahip olduklarından dolayı, aşırı gürültü ve kediye sıklıkla dokunma streslenmesine neden olabilir. Sürekli yüksek sesli TV izlemek ya da müzik dinlemek ya da bağıran insanlar kedilerinizin stresini arttırabilir. 

Kedinizin stresli olup, olmadığını öğrenmek için, kedinizin vücut diline dikkat edin. Kediler, oyun oynamayı seven varlıklardır. Kedinizin dokunmaya karşı tutumu kediyi rahatsız etsede, herhangi bir rahatsızlık belirtisi gördüğünüzde dokunmayı hemen durdurun. Evinizde olan herhangi biriyle veya dışarıdaki insanlarla kedinizin iletişim kurmasını sağlayın. Gürültüden de olabildiğince kedinizi uzak tuttuğunuzdan emin olun. 

Kedinizi Streslendirecek Dış Nedenler

Veteriner Ziyaretleri

Veteriner ziyaretleri esnasında bir çok kedi korkar ve strese girer. Kedinizi veterinere götürmek için bir sandık kullanmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. O sandığın üzerini de kapattığınız takdirde yolculuğunuzu kolaylıkla geçirebileceksiniz. Veteriner ziyareti yaparken, evinize katılan yeni üyelerden birinin yanınızda olmaması sizin karınıza olacaktır. Tanımadığı biri kedinizin yanında olduğu takdirde, kedi stresini daha da arttırabilir. 

Günlük Programda Değişiklik

Yeni bir iş veya günlük programınızda yaptığınız değişiklikler kedinizi olumsuz etkileyebilir. Bir işe başlamadan bir hafta önce kedinizi alıştırmak için öncelikle o çalıştığınız süreyi kademeli olarak günlere yayın. Böyle yaptığınız takdirde kedinizin sizden ayrı kaldığında bile streslenmemesini önlediği gibi, kedinizin sorunlarınında çözümünde sizlere yardımcı olacaktır. 

Yaşlı Kedilerde Stres

Yaşlı kediler ya da kronik hastalığı olan kediler, çevresel etkilerin azalması ve sessiz bir ortama girmesiyle sizlere daha iyi sonuçlar verecektir. Bu şartlar altında evinize yeni yavru kedi almak mantıklı bir iş olmayacaktır. Evde küçük çocuğunuz varsa, tartışmanız sadece yaşlı kedilerde stresi azaltmadaki yardımını vermek için değil, geleceklerini hazırlamaya yardım olmak içinde yapılabilir. 

Kedi Stresi Çözümü

kedi stresi çözümü

Kedilerinizde oluşan stresin asıl kaynağını bildikten sonra kedinizin stresini azaltmak için bazı önlemler alın. Örneğin evinizde çok yüksek sesli müzikler dinlememeye çalışın.

Unutmayın, kedinizdeki stresi en aza indirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birinin kendi stres seviyenizi düşürmek olduğunu unutmayın. Eğer siz stresli olursanız, kedinizin sakin olmasını beklemeyin. Sizin stresli olduğunuzu hemen anlayacaktır, o da hırçınlaşacaktır. Sizin moral seviyeniz yüksek olduğu takdirde de kedinizin neşeli olduğunu, sizlerle oyunlar oynadığını gözlemleyeceksiniz. 

Kediler streslendiklerinde kolayca görünemeyecekleri, karanlık yerlerde saklanmayı tercih ederler. Ayrıca erişilemeyecekleri ve sevilemeyecekleri yerleri severler. Kendine güvenen kediler genellikle yüksek dinleme noktaları ararlen, endişeli olanlar yer altında bile saklanmaya başvurabilir. Özellikle gözlemlendiğinde, kedilerin yatağın altına, masanın altına hatta kendi uyuduğunuz yatağın altına bile girmiş olduğu gözlemlenmiştir. 

Kediler zamanlarının yüzde 62’sini uyuyarak veya dinlenerek geçirdiğinden, endişeli bir kediyi, dışarı göndererek biraz hava almasını, stresini atmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle apartman dairelerinde bu durum zor bir konu olurken, bahçeli evlerde kedinizi rahatlıkla dışarı gönderebilir, onun stresini atmasını, ağaca tırmanmasını ve oynamasını sağlayabilirsiniz. 

Kedilerin suları sevmediği aşikardır. Fakat kedinizde stresli bir durum gördüğünüz takdirde ılık suyla duş almasını sağlamak kedinizi bir nebze de olsa rahatlatacaktır. Her türlü önlemi alarak kedinizin stresinden kurtulmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. 

Kedim Stresli Mi? diye hala şüpheleriniz varsa şayet, sizlere en yakın veteriner hekime gitmenizi tavsiye ederiz. Unutmamalısınız ki kedilerin ya da diğer hayvanların stresli olup olmadıklarını veterinerlerden daha iyi kimse bilmeyecektir. Şayet siz ben çok iyi biliyorum, ben gereken herşeyi yaparım, veterinere gitmeye gerek yok diye düşünürseniz bu durum yalnızca sizi değil, kedinizin de streslenmesine yol açacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here