Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl verilir

1
735
kedilerde-tuvalet
kedilerde-tuvalet

Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl verilir

Merhaba patiledi.com okurları bugün sizlere nasıl Kediye Tuvalet Eğitimi aldıklarını ve sorun olduklarında nasıl başaçıkabileceğinizden bahsedeceğim, kedi kumu konusunda ki herşeyi konumuzda bulabilirsiniz.Evinize bir kedi getirmek için hazır olduğunuzda, yeni evcil hayvanınızı hoş karşılamanız için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. En önemliside yüksek kaliteli gıdalar, güvenli bir ortam, uygun veterinerlik bakımı ve çokca sevginizin olduğundan emin olun, kedinizin kum kutusu yani kedi kumu olması en önemli başlıca gerekli olan araçdır. İlk bakışta bu çok önemli bir konu gibi görünmese de, kedi kumu kutusu, kedinizin kullanmayı bırakmaya karar vermesi durumunda, dikkatinin ana odağı haline gelebilir. Kedilerin sığınma evlerine bırakılmasının en büyük nedenlerinden biridir ve insanların veterinerlik tavsiyesi talep ettiği en yaygın sorunlardan biridir.

Çoğu kedi içgüdüsel olarak ve annelerinin verdiği ilk eğitimle birlikte tuvalet ihtiyaçlarını kuma yaparlar.  Ayrıca, hepimizin bildiği gibi, bir sorunun oluşumundan sonra başa çıkmaktan çok önlenmesi daha kolaydır! Aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Kedilerin kum veya topraktaki pisliği ortadan kaldırmak için doğal bir içgüdüleri vardır ve kediler de annelerini gözlemlemeyi öğrenirler. Kedi yavruları genellikle kedi kumu kutusunu 3-4 haftalık dönemlerde kullanmaya başlarlar; bu nedenle yavru kedinizi eve getirdiğinizde büyük olasılıkla bir kedi kumu kutusu kullanmaya alışacaktır.

Kedi kumu kutunun gürültülü veya ulaşılması zor bir yerde olmadığından emin olun.Kediciklerini eve getirdikten kısa bir süre sonra, onu sessizce kedi kumu kutusuna götürün ve yerine alışmasını sağlayın. Onu kedi kumu kutusuna yerleştirin, nazikçe ön pençelerini alın ve kuu bir veya iki kez nasıl kazacağını gösterin.Tekrar dışarı atarsa ​​endişelenmeyin. Bir kediyi normalde tuvalete gideceği gün boyunca kutuya yerleştirin: ilk önce sabah yemekten sonra, oyun oynadıkdan ve uyandıkdan sonra götürün. Kedi kumu kutularını kullanırken mahremiyeti tercih ettiğini unutmayın, bu yüzden kutuyu kullandığını gördüğünde onu rahat bırakın ve kesinlikle izlemeyin.

kedilerde-tuvalet
kedilerde-tuvalet

Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl verilir

Çoğu kedi herhangi bir sorun yaşamadan yeni bir kedi kumu kutusuna uyum sağlayacaktır. Ancak, herhangi bir kaza olursa, kedinizi azarlamayın ya da cezalandırmayın. Bağırıyor ya da bir fışkırtma şişesi kullanıyorsanız bu durum kedinizi korkutacaktır. Eğer dışarı yaparsa yada dökerse, lekeleri ve pisliği temizleyin koku gidericiler ile parıl parıl parlatın. Sonra tekrar kedi kumuna götürün, sık sık kullanmaya başlayıncaya kadar yerleştirin. Kazalar devam ederse ya da herhangi bir ishal ya da sindirme olduğunu fark ederseniz, kitlenizi olası tıbbi problemleri göz ardı etmek için veteriner hekiminiz tarafından muayene ettirin. İdrar yolu hastalığı olan veya bağırsak parazitleri olan kediler kedi kumu kutusunu kullanmayı bırakabilirler bunuda unutmayın.

Kaçtane Kedi Kumu Olması Gerekiyor ?

Eğer bir adet kediniz varsa normal olarak bir adet kedi kumu kutusu yetecektir. Fakat bir çok kedi besliyorsanız her kedi için ayrı kutular olması hem kedilerin sağlığı hemde farklı yerlere yapmamaları için çok iyi olacaktır. Evinizde çeşitli katlar varsa, her katta çöp kutusu olduğundan emin olun.

Kedi Kumu Kutusunu Nereye Koymalıyım?

Kediler tuvalet kutusunu güvenli hissettikleri sakin, özel bir yerde kullanmayı tercih eder. Yüksek sesler (rüzgar süngerleri ve kurutucular vb.), kedinizin başka bir yer seçmesini sağlayacak kadar rahatsız edici olabilir.

Birden fazla kediniz varsa kum kutusunun, bir kedinin kum kutusundan çıkarken başka bir yere “köşeli” gidebileceği bir yerde olmadığından (örneğin, çıkmazda biten bir koridorda) emin olun. Her zaman bir giriş ve kaçış yolu olduğundanda emin olun ki kediniz kendisini rahat hissetsin.

Kedilerin çoğu, kum kutularını yemek kaplarının hemen yanında olmamasını tercih eder; bu nedenle mümkünse bu durumdan kaçının. Hem sağlık açısındanda bir sürü tehlike doğurabilir, mümkün olduğu sürece ayrı yerlere koyun. Balkonunuz varsa balkonunuza kumu koymanız hem koku yapmaması açısından hemde kediniz için açık ve ferah bir yer olduğundan iyi olacaktır.

Kedi Kumu Kaç Günde Bir Temizlenir ?

Kediler son derece temiz hayvanlardır ve kendilerini sık sık temizlerler, fakat bizde bunun haricinde kumunu daima temiz tutmalıyız. Marketten aldığınız bir kedi kumu normal olarak 3-4 hafta kullanılmalıdır fakat bu durumda yapılacaklarıda unutmamanız gerekmektedir. Kedi kumunun hergün düzenli olarak küçük kürek yardımıyla kedinizin yaptığı tuvalet pisliğini temizlemeniz ve kedi kumunun sürekli hijyenik kalmasını sağlayın. Bunu her gün tekrarladığınız sürece kedi kumunun ömrü 3-4 hafta olacaktır. 3 veya 4. hafta sonunda ise kedi kumunu tamamen çöpe boşaltın kum kutusunu tamamen yıkayın ve yeni paket kumu kutuya ekleyin. Eğer kedi kumunu hergün temizlemiyorsanız 2 haftada bir tamamen bu değişimi yapmanız gerekmektedir, yapmazsanız kediniz tuvalet pisliğinden hastalıklar kapabilir ve bir sürü hastalığa yol açabilir.

Hangi Kedi Kumunu Kullanmalıyım?

Kedi kumu konusunda ki tercihlerimizde çok önem taşıyor, eğer kedilerimiz kumu beğenmezse dışarı veya başka yerlere tuvalet ihtiyacını yapma gereksinimi duyabilirler. Yada daha kötüsü kumdan alerjik hastalıklar kapabilirler. Öncelikle kristal kedi kumları koku yapmıyor diye bir çok markette satılıyor fakat bu kristal kumlara kanserojen maddeler bulunduğundan kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ediyorum. Onun haricinde ince ve topaklaşabilen kedi kumlarını kullanabilirsiniz, ayrıca her zaman aynı tür kedi kumlarını kullanırsanız kedileriniz herhangi  bi yabancılık çekmeyeceklerdir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here