Kediyle Seyahat

0
135
kedi ile seyahat

Kediyle seyahat etmek isteyen kedi sahipleri çeşitli zorluklar ile karşılaşacaktır. Aynı şekilde çok eğlenceli zamanlar da geçirecektir. Seyahatte dikkat edilmesi gereken durumlar, alınması gereken tedbirler gibi çeşitli konulardan bahsedeceğiz. Çoğu kedinin seyahat etmeyi sevmediği ayrıca insanlarla temastan bile hoşlanmadığı düşünüldüğünde seyahat etmesi oldukça zorlu olacaktır. Kediler hakkında genel bilgiler, sağlık bilgileri, kısırlaştırma ve kedi cinsleri hakkında daha önce çok detaylı bilgiler verdik. Kediyle seyahat konusunda da değerli ziyaretçilerimize bilgiler vererek bu konuda da sorulara cevap vermek istedik.

Tatile çıkmak, normal zamanda geçirilen standart yaşamdan uzaklaşılarak daha farklı ve eğlenceli şeyler yapmak içindir. İnsanlar için tatile gitmek güzel olacakken kediler için bu süreç çok felaket olabilir. O yüzden kediler için de bu seyahati ve tatili eğlenceli hale getirmek gerekmektedir. Veterinerler ve evcil hayvan uzmanları kediler için seyahat konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunurlar. Gelin bu tavsiyeler ışığında çeşitli konuları inceleyelim.

kedi ile seyahat etmek

Kediyle Seyahat Nasıl Yapılır?

1- Sağlık Durumu

Kedilerin sağlığı hakkında kedi sağlığı kategorisinde bir çok detaylı içerik paylaştık. Bu yazılardan olan kedi hastalıkları içeriğinde kediler için bazı önemli durumlardan bahsettik. İşte bu hastalıklar seyahat esnasında kedi için çok zor olacağından dolayı öncelikle kedinin sağlık durumunu veteriner hekime göstermeniz gereklidir. Kediler seyahat etmeyi pek sevmezler. Ayrıca köpeklere göre bazı hastalıkları çok daha kolay kapabilirler. Bu yüzden kedilerin sağlık durumu birinci planda tutulmalıdır. Ayrıca yapılması gereken aşıları bulunuyorsa bunları zamanında yaptırmak zorunlu bir durumdur. Kesinlikle aksatmayın.

2- Beslenme

Kedilerin mama seçtiği ve çeşitli yemekleri de sevmediği bilinir. Ayrıca kedi cinsine göre de beslenme listesi bulunmaktadır. Seyahat esnasında su ve besin kaybı daha fazla olacağından kedinin de iştahında değişim olabilir. Bu yüzden mama ve su tüketimi artması normaldir. Ayrıca seyahat esnasında tüketeceği besini ve çeşitli yiyecekleri hazırda tutmak iyi olacaktır. Bir sürpriz ile karşılaşmamak için hazırda besin tutmak önemlidir. Kediyi aç bırakarak huysuz olmasına neden olursunuz.

kediyle seyahat

3- Uyku

Kediler buldukları her yerde uyurlar. Ancak bu durum kendilerini güvende hissettikleri zaman geçerlidir. Kedinin uyumayı sevdiği bir yatağı bulunabilir, onu seyahat esnasında kedinin rahatça uyku çekmesi için yanınızda bulundurun. Böylece yerini yadırgaması durumunda yatağa yatacaktır. Ayrıca yatağını seyahate çıkmadan önce güzelce temizleyin. Tertemiz olsun, ona güzel bir uyku yaşatın.

4- Oyuncak

Kediler oyuncaklar ile oynamaya bayılır. Bunun dakikalar içinde anlayabilirsiniz zaten. Kedinin sevdiği ve uyurken bile yanında bulundurduğu oyuncağı bulunuyordur muhakkak. O oyuncağı kesinlikle seyahatte yanınıza alın. Oyuncak ile zaman geçirerek kendi kendine eğlenebilir. Oyuncağı almadığınız için de size sinir olmaz. Kedinizle eğlenceli anlar geçirmek için kedi oyunları içeriğimize bakabilirsiniz. 7 adet oyun tavsiyesinde bulunduk.

5- Cinsel Durum: Çiftleşme

Kedilerin mart ayında çiftleştiği bilinse de bu durum kısmen doğrudur. Kediler her ay çiftleşebilirler. Seyahat esnasında başka bir kedi ile çiftleşmesi ile size büyük bir sürpriz yaşatabilirler. Kedinizin hamile olduğunu gördüğünüzde şok olmamanız için tedbirli olmanızda fayda var. Ayrıca eğer kedi kısırlaştırma işlemi yaptırırsanız bu sorundan tamamen kurtulmuş olursunuz.

yavru kedi

6- Stresi Azaltın

Kediler çok çabuk stresli olabilirler. Bağırmak kedileri hemen stresli yapar. Bu yüzden telefonla ya da başka kişiler ile konuşurken bağırmayın. Durduk yere kediyi delirtmeyin. Kedinin sakinleşmesi ve stresi üzerinden atması neredeyse 45 dakika olabilir. Bu yüzden bir rahat dur.

7- Kedi Taşıma Çantası

Her evcil kedinin taşıma çantası bulunur büyük ihtimalle. Eğer bulunmuyorsa %100 gidip bir tane kedi taşıma çantası alın. Çünkü bazen kedi huysuz olabilir ve saldırganlaşabilir. Aynı şekilde kedinizi diğer kedilerden ve diğer hayvanlardan da korumanız gerekebilir. Bu durumda kediyi çantasına koymanız en iyisi olacaktır. Yani seyahatte yanınızda muhakkak kedi taşıma çantası bulundurun.

8- Tuvalet

Eğer uçak ile seyahat ediyorsanız bu durumu aşmak kolay olabilir. Kedinizin ufak bir tuvaletini uçak tuvaleti içine koyarak kedinizin tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi aracınızda ya da içi geniş bir araçta gidiyorsanız da bu yapılabilir. Ancak otobüs ile gitmek istiyorsanız daha fazla zorluk çıkacaktır. Bunun için yapmanız gereken en iyi şey kedinizi bir hayvan oteline götürmek olacaktır.

8 madde ile kediyle seyahat konusunu inceledik. Aklınıza takılan her durumu ya da anılarınızı yorum olarak bizimle ve ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here