Köpek Anatomisi

1
368
köpek Anatomisi
köpek Anatomisi

Köpekler çeşitli boyut ve şekillerde büyürler. Bugün sizlerle beraber Köpek Anatomisi incelemesini yapacağız.

  • Tazı, ‘Dünyadaki En Hızlı Köpek’dir ve kısa süreler için saatte 45 mil koşabilir.

  • İrlanda Kurt Köpeği 28 – 32 cm arasında duran ve 9 ile 15 kilo ağırlığı arasındaki en büyük köpektir. İrlanda kurt köpeği mükemmel bir arkadaştır, ancak ömürleri çoğu köpeklerden biraz daha kısadır ve 6-8 yaşlar arasındadır.

  • Danua, 30 – 34 cm arasında duran ve 12 – 20 kilo ağırlığındaki en uzun köpektir. Bunların da kısa bir yaşam beklentisi vardır ve bazılarının 12 – 13 yıl yaşayabilmesine rağmen, ortalama yaşantıları 10 yaşın altındadır. Danua, Almanya’dan gelmektedir.

  • Chihuahua sadece 5 santim boyunda duran ve 2-6 kilo ağırlığındaki en küçük köpektir. Chihuahualar 15 yaşına kadar yaşayabilir.

  • Bernard en ağır köpektir. Çok güçlü, kafalara sahip kaslı köpeklerdir, ancak son derece yumuşak ve arkadaş canlısı köpeklerdir ve çocuklara çok toleranslıdırlar. 26 – 28 cm civarındadırlar. 15 ile 20 kilo ağırlığında değişebilirler.

  • Dünyanın en yaşlı köpeği, 29 yaş ve 5 ay yaşayan Bluey adında Avustralyalı bir sığır köpeği idi.

Diğer cinsler, yukarıdakiler arasında farklı boyutlarda ve ağırlıklarda değişim göstermektedir.

Aşağıda köpeklerin anatomisinin bir diyagramı verilmiştir:

köpek

Bir köpeğin ceketi, siyah, kahverengi, bej ve beyazdan gibi renklerden oluşmaktadır. Diğer köpeklerde ise, vücutlarının ya da yüzlerinin bir kısmında koyu lekeler ve renklenmeler karışım halindedir. 

Kürkleri kısa olanlarda vardır uzun olanlarda.Uzun tüylü kürklere sahip olanlarda kürkler genellikle çok fazla olmaktadır. Bir köpeğin şekli, baş, vücut ve bacak olmak üzere üç yapı tarafından belirlenmektedir.

Köpeklerin Özellikleri

Bu yapıların şekli, renkleri ve saç özellikleriyle aynı şekilde büyük ölçüde değişir. Bir köpek için en yaygın iki kafa şekli, bir Alman Çoban gibi uzun bir yüze sahip dar bir kafatası ve pug köpek gibi kısa bir yüze sahip kısa bir kafatasıdır. Arada bu şekillerde birçok değişiklik vardır.

Köpeklerin 42 dişi vardır. Altı çift keskin kesici diş, ağzın önünde, iki çift büyük köpek dişiyle çevrilidir. Diğer dişler premolar ve molarlardır. Çünkü köpek bu dişlerle yemeğini yırtar ve yemeyi başarır. 

köpek

Köpekler, esas olarak gıdaları boğaza yönlendirmek, ceketi temiz yalamak ve terlemek için kullanılan oldukça ince dillere sahiptir. Bir köpek aşırı ısındığında, dilini dışarıya çekerek ve nefes nefese bırakarak soğur.Terledikçe, terlemenin dilinden buharlaşması hayvanı soğutur. Köpek ayrıca pençesindeki pedleri terletir ve cildin rahatlamasını sağlar. 

Köpeklerin kulakları ya yukarı kalıyor ya da aşağı iniyor. Köpekler son derece hassas işitme duyusuna sahiptir ve insan kulaklarından çok daha yüksek frekanslar duyabilir. Bu yüzden sessiz ıslıklara cevap verirler.

Bir köpeğin her gözünde üç göz kapağı, ana üst ve alt kapaklar ve gözün iç köşesinde aralarında gizlenmiş üçüncü bir kapak vardır. Üçüncü göz kapağı, gözün saydam korneanı boyunca tarar ve ön cam sileceği gibi temizler.

Köpeklerin Vücut Yapısı

Bir köpeğin vücudu hayati organlarının çoğunu içerir. Kalp, akciğerler, mide ve bağırsaklar orada bulunur. Yani onun cinsel organları, böbrekleri ve mesanesi de var. Bir köpeğin göğsünde kalbi ve ciğerlerini saran 13 kaburga vardır. Bu organlar hayvanların hızını ve dayanıklılığını etkilediklerinden göğüs büyüklüğü bu özelliklerin bir göstergesi olabilir.

köpeklerin vücut yapısı

Tüm köpeklerin kafatasından kuyruğun başladığı noktaya kadar 27 kemiği vardır. Bununla birlikte, kuyruk kemikleri sayısı ve dolayısıyla kuyruğun uzunluğu, ırktan ırka değişim gösterir. 

Bir köpeğin ön bacaklarına ‘ön ayaklar’, arka bacaklarına ‘arka ayaklar’ denir. Her pençede, 5 parmağı vardır, ancak ‘dewclaw’ denilen bu ayak parmaklarından biri ve herhangi bir kullanımda olmayacak kadar yüksektir. Pençe, her ayak parmağı için yastıklı pedlere ve pençenin üstünde ayrıca 2 adet büyük pede sahiptir. Köpekler bu pedler sayesinde terlerler. 

Bir köpeklerin kalbi dakikada 70 – 120 kez atar.Köpekler her dakika 10 ila 30 kez nefes alır. Köpekler, 180 derecelik insan aralığına göre 250 derecelik görsel bir menzile sahiptir. Bir köpeklerin sıcaklığı 37 ile 38 derece arasındadır. Bir köpeğin ortalama ömrü 12 – 14 yıl arasında değişmektedir. Her bir köpek yılı, 7 insan yılına eşittir. Yani köpeklerin yaşamlarıyla, insan yaşamı çok benzerlik göstermektedir. 

Bugün sizlere, Köpek Anatomisi hakkında bilgi verdik. Köpeklerin vücudu, dişleri, gelişimi, yaşam süreleri cinsinden cinsine farklılık göstermektedir. Sizinde eklemek istedikleriniz var ise, yorum kısmından bize ulaşabilir, eklemek istediklerinizi ekleyebilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] Yaşlı köpekler için beslenme de dengeli ve düzenli yiyecekler kullanılmalıdır. Bu türde bulunan köpek mamaları, yaşlı köpekler için doğru besin oranlarına sahiptir. Bundan dolayı kullanılan protein değerlerinin özelliklerine dikkat edikmelidir. Çoğu mamaların içerisinde fazlasıylsa sebze bulunmaktadır. Bu durum köpeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here