Köpek Eğitimi

0
257
köpek eğitimi

Evinizde beslediğiniz köpeğin elbette eğitimli olmasını istersiniz. Köpekler genellikle el işaretlerini kolaylıkla anlarlar. El İşaretleriyle Köpek Eğitimi vermek basit bir yoldur. Şimdi sizlere nasıl eğitim vereceğinizden bahsedeceğim.

Köpek Eğitimi

Yapmanız gereken ilk şey köpeğinizin bir el hareketini, öğrenmesini istediğiniz kelimelerden biriyle ilişkilendirmek.

Bir sonraki şey ise bilmediğiniz bir el işareti ile sözlü emir ve eylem arasında ilişki oluşturmaktır. Tabiki bunları yaparken elinizde köpeğinizin en sevdiği yemek olmalı. Mesela et.

Şimdi köpeğinize bazı kolay işaretlerle hangi eğitimleri vereceğinize bakalım.

köpek hakkında

Oturma Eğitimi

Köpeğinizin önünde durun. Köpeğinizin parmaklarından yavaş yavaş tutun ve elinizi yavaşça yukarı kaldırın. Sizde bu esnada kolunuzu omzun üzerine atıyormuş gibi katlayın. Aynı anda köpeğinize “otur” deyin. Köpeğinizi oturur pozisyondan çevirmek yani kalk demek içinde aynı adımları uygulayın fakat otur yerine “kalk” kelimesini kullanın. Köpeğiniz bu işlemi başardığında ona bir miktar köpek maması verin.

Köpek Eğitiminin Önemi

Siz ve köpekleriniz arasında güçlü bir bağ vardır. Köpeğinizin bu gibi kolay şeyleri öğrenmesi size bağlıdır. Eğer köpeğinizi iyi tanıyorsanız, onu ne ile ödüllendirmeniz gerektiğini daha kolay tespit edebileceksinizdir. Eğer birşeyleri öğretmeye karar verirseniz, lütfen net ve tutarlı olun. Bu şekilde olmadığınız takdirde köpeğinizin kafası karışacak ileriki süreçte birşey öğrenemeyecektir.

köpek

Ödül olarak sadece yemek te düşünmemelisiniz. Köpeğinizin sadece bir tek ödülü olmamalı. Elbette ikramlarla başlamak her zaman iyi sonuçlar meydana çıkaracaktır. Kademeli olarak ödüllerde artış göstermek daha iyi sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Lütfen köpeğinize karşınızda küçük bir çocuk varmış gibi davranın. Doğru yaptığı şeylerde onu övün. Yanlış davranış gördüğünüzde cezalandırın ama çok ağır cezalar olmasın. Sizin asıl hedefiniz onun yanlışlarını düzeltmek olmalıdır. Doğruyu herkes yapar, fakat yanlış konusunda illaki insanlar sinirlenecektir.

Ödül olarak köpeğinizi yolculuğa da çıkarabilirsiniz. Köpeğe başarılı olduğu konularda bu gibi ödülleri vermek onu öğrenmeye daha çok teşvik ettiği gibi, öğrenmesini de kolay hale getirecektir.

Köpek eğitimi elbette çok önemlidir. Oturma, kalkma, tuvalet, gezi, haber verme, düzeltme gibi eğitimler köpeğinizin gelişimine katkıda bulunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here