Köpek Hastalıkları

0
169
sahilde köpek

Köpekler insanlar için en iyi dostlardan bir tanesidir. Öyle ki bir köpek hayatının sonuna kadar sahibine sadık kalarak yaşayabilir. Köpekler de diğer canlılar gibi zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı hasta olabilirler. Bu gibi durumlarda köpek hastalıkları konusunda uzman olan veteriner hekimden yardım alarak hasta olan köpek kısa sürede tedavi ettirilmelidir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de bir çok hastalık ciddi sonuçlar yaratabilmektedir bu yüzden hastalıktan şüphelenildiği zaman hemen uzman desteği almak gerekir. İhmale gelmez.

Biz de Patiledi.com olarak hayvanlar hakkında bilgi verdiğimiz sitemizde köpek sağlığı kategorimiz için köpek hastalıkları konusu paylaşmak istedik. Böylece daha bilinçli vatandaşlar olabiliriz. Sitemizde boksör köpeği, golden köpeği, alman kurdu, doberman ve daha bir çok köpek cinsi hakkında detaylı bilgiler bulunuyor. Bunun için köpek cinsleri kategorimize göz atabilirsiniz. Bu yazımızda kuduz, hepatit, kulak paraziti, solucan paraziti, tüberküloz, ishal, uyuz, nezle ve katarakt gibi köpek hastalıklarından bahsedeceğiz.

köpek hastalıkları

Köpek Hastalıkları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Kuduz

Kuduz ısırma ile bulaşan ve taşıyıcı hayvanda bulunan mikropların ısırılan canlıya da geçmesine yol açan iğne yoluyla kolayca tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kuduz köpeklerde yetersiz beslenme, yetersiz su alma sonucunda uyuz gibi hastalıklarla da birleşerek köpeğin saldırganlaşması tetikleyerek ve kuduz olarak vahşileşen köpeğin alanına çekilmesiyle ısırılması sonucu bulaşır. Kuduz basit bir hastalık değildir ve bulaşan köpekleri kolayca öldürmesiyle bilinir. Kuduz olan bir köpek ya da başka canlı görüldüğü zaman hemen belediye, polis veya sağlık ekiplerine bildirilmelidir.

2- Hepatit

Köpeklere bulaşması çok kolay olan bu hastalık ile köpeğin idrarı, dışkısı ve salyasına hepatit virüsü yerleşir. Yerleşen virüs köpeklerin birbirini koklaması ile de kolayca bulaşabilir. Bu hastalık çok hızlı genişçe bir köpek sayısına dağılabilir. Özellikle yavru köpeklere ve yetişkin olmayan genç köpeklere bulaşması ile bilinir. Bir aşı ile hem önlenebilir hem de bulaşan virüs yol edilir.

2 yavru köpek

3- Kulak Paraziti

Kulak paraziti tüm köpeklerde bulunabilir ancak temizliğine dikkat edilen köpeklere hiç bulaşmadığı da görülmektedir. Sık sık ıslanan ve nemli ortamlarda bulunana köpeklere yüksek ihtimalle kulak paraziti bulunmaktadır. Köpeğin kulağını sürekli kaşıması, kulağından dolayı havlaması köpeğin kulak paraziti hastalığı kaptığı anlamına gelir. Bunun için veteriner hekim ile iletişime geçmeniz gereklidir. Kısa bir tedavi süreci ardından kulak paratizi hastalığına köpek veda edecektir.

4- Solucan Paraziti

Tüm canlılarda çok sık rastlanan bu parazit türleri canlının yetersiz beslenmesi ya da kötü besinler ile beslenmesi sonucunda oluşur. Köpeklerde de çokça görülür. Bu durumdan kaçınmak için köpeklere iyi bir beslenme takvimi oluşturulmalı ve doğru beslenmesine özen gösterilmelidir. Köpeğe bu parazitin bulaşması sonucu köpek huysuzlanabilir ve acı çekebilir. Köpeği bu kötü durumdan kurtarmak için veteriner tedavisi zorunludur.

ormanda köpek

5- Tüberküloz

Köpeğin bağırsağında bulunan bir virüs sonucunda köpeğe tüberküloz hastalığı yerleşir. Tüberküloz köpekten insana da geçebilir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gereklidir. Köpek hastalıkları arasında insana da rahatça bulaşabilen nadir hastalıklardan bir tanesidir. Basit bir tedavi ile kolayca kurtulmak mümkündür.

6- İshal

Yanlış ve kötü beslenme ile köpeğin soğuk alması sonucunda ya da köpeğe yedirilen yemeklerin bozuk ve bakteri bulunması sonucunda ortaya çıkar. Belli bir süre köpeğin dışkısını yaparken acı çekmesi ve insanda olduğu gibi bir dışkı yapmasına neden olur. Çok zor bir dönemdir ve hem köpeğe hem de sahibine hiç hoş anılar yaşatmaz.

7- Uyuz

Uyuz olan köpek dış görünüşü ile çok kolay ayırt edilebilir. Köpeğin tüyleri hemen dökülür ve köpeğin derisinde çok fazla kızarıklık oluşur. Aynı şekilde köpeğin bazı bölgelerinde yaralar meydana gelir. İyi bir beslenme programı ve ilaç tedavisi ile köpek uyuzdan kurtulabilir. Uyuzdan kurtulmak uzun bir tedavi bile gerektirebilir.

plajda köpek

8- Nezle

Aynı kedi hastalıklarında olduğu gibi köpek hastalıkları listesinde de bu hastalıktan bahsetmek gereklidir. Köpeğin rahat nefes alamaması, burun akıntısı, salyanın artması, gözlerde kızarıklık ve çok sık hapşırma bilinen en yaygın belirtilerden bazılarıdır. İlaç tedavisi ve iyi bir beslenme programı ile tedavi edilmektedir.

9- Katarakt

Yaşlanan köpeklerde çok sık rastlanan bir hastalıktır. Tedavisi zordur ancak köpeğin yaşlanmasından dolayı ölüme biraz daha yaklaştığı anlamına gelir. Son dönemlerinde köpeğinizle daha fazla zaman geçirmeye çalışın 🙁

Yukarıda 9 adet köpek hastalığı paylaştık ve siz değerli ziyaretçilerimize sunduk. Köpekler de bizler gibi yaşama hakkına sahiptir. Sokakta yaralı bir köpek gördüğünüzde sadece belediye veterineri aramak için 1 dakika ayırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here