Köpek Kısırlaştırma

0
136
köpek kısırlaştırma nedir

Köpek kısırlaştırma köpeklerin, diğer hayvanların ve insanların hayatı açısından uzmanların da tavsiyesi ile uygulanması gereken bir durumdur. Köpeklerin cinslerinin korunması, hastalık bulunan köpeğin tedavisinin aksamaması, köpeklerin aşırı çoğalmasını önlemek gibi bazı sebeplerden dolayı kısırlaştırılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda uzman veteriner hekim kontrolünde kısırlaştırma işlemi uygulanır. Hem dişi hem de erkek köpeklerin kısırlaştırılması mümkündür. Ancak çoğunlukla erkek köpekler kısırlaştırılır. Kısırlaştırma işlemi sokak köpekleri, barınak köpekleri ve bazı evcil köpekler için uygulanır. Bu işlemde köpeklerin cinsi ve sayısı korunarak doğru bir yol haritası izlenir.

Saldırganlığı fazla, cinsel dürtüsü ağır ve özellikle de evcil hayvan değilse kısırlaştırılması gereklidir. Gelişi güzel ve kontrolsüz şekilde çiftleşen köpekler hem hem diğer hayvanların hem de insanların hayatına olumsuz yönde etki edecektir. Köpek kısırlaştırma işlemi ameliyat ile yapılabilir. Bunun için veteriner hekimin uygun tedaviyi belirlemesi gerekmektedir. Uzmanlara göre daha yavru iken kısırlaştırılan köpekler çok daha sağlıklı ve mutlu büyürmüş. Bu durumda köpeğin yavru iken kısırlaştırılması daha mantıklı olacaktır. Hem sahibi ile daha sağlıklı ve iyi bir arkadaşlığı da olacaktır. Hem daha yavru iken kısırlaştırılmış bir köpeğin büyüdüğünde aniden başka bir köpek tarafından hamile kalmasına sebep olmayacaktır. Bu da köpeğin sorumluluklarının azalmasına ve kendine daha fazla vakit ayırmasına neden olacaktır.

köpek kısırlaştırma

Köpek Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Dişi köpekler için kısırlaştırma yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlardan bazıları köpeğin son aylarda bir hastalık yaşamaması, parazit temizliği yapılmış olması ve gerekli aşılarının tamamının yapılmış olması gerekmektedir. Dişi köpekte bulunana yumurtalıklar ve rahim alınarak köpeğin hamile kalma özelliği ortadan kaldırılarak kısırlaştırılır. Bu sayede dişi köpek hiç bir zaman hamile kalamaz.

Erkek köpekler için de uzmanların tavsiyesi 7. ay ile 9.ay arasında kısırlaştırma yapılması gerektiğidir. Bu aylarda köpek bu süreci çok daha iyi atlatacaktır. Kısırlaştırma işlemi için erkek köpek anestezi ile uyutularak acı çekmeden ameliyat ile kısa sürede hazır hale getirilir. Aynı dişi köpeklerde dikkat edilmesi gereken durumlar erkek köpekte de geçerlidir. Aşıları olmuş, parazitleri temizlenmiş ve son zamanlarda hastalık geçirmemiş olması gereklidir. Bu durumlara dikkat edildiğinde köpek kısırlaştırma işlemi sorunsuz şekilde tamamlanır.

Evcil köpekler tuvalet eğitimi alsa bile evin bazı bölgelerine idrar yaparak bölge belirleme yapabilirler. İşte bu durum köpeğin sahibi için can sıkıcı olacaktır. Anca bunu aşmak için köpeğin kısırlaştırılması tavsiye edilir. İdrar ile bölge belirleme dürtüsü kısırlaştırma sonunda çok büyük oranda azalır. Hatta yok bile olabilir. Bu yüzden de daha iyi bir hayat geçirmesi için köpeğin kısırlaştırılması lazımdır.

köpek kısırlaştırma nasıl yapılır

Köpek Kısırlaştırma Faydaları

1- Sakinlik

Köpekler kısırlaştırma sonrasında çok sakin hale gelirler. Bunun nedeni de bazı dürtülerinin cinsel yönden kaynaklanmasıdır. Kısırlaştırma sonucuna bu dürtüler azalacağı için köpek daha sakin ve uysal olacaktır. Ayrıca köpeğin cinsine göre de sakinlik derecesi değişecektir. Bazı köpek cinslerinde sakinlik derecesi çok daha fazla olacaktır. Bu kesin olarak bilinmektedir.

2- Huzurlu Olma

Özellikle erkek köpekler kısırlaştırma işlemi ile dişi köpekler ile çiftleşme arzusunun çok azalmasından dolayı huysuzluk yapmazlar. Bu çiftleşme isteği erkek köpekten gittiğinde sakinlik, dinginlik, daha sadık ve daha huzurlu oldukları görülmektedir.

3- Kişilik Değişimi

7. aydan sonra yapılacak kısırlaştırma işlemi ile köpeklerin kişiliklerinde daha farklılaşma olduğunu görülecektir. Hayvansı özellikleri daha azalacaktır. İdrar ile bölge belirleme, tuvaletini rast gele yapma gibi bazı huyları kısa sürede silinecektir.

4- Saldırganlığın Azalması

Köpek kısırlaştırma ile saldırgan olan köpeklerin çok kısa sürede çok insancıl ve sakin olduğu görülmüştür. Bu işlemin özellikle erkek köpeklerde kişilik değişimini tetiklemesi sonrası saldırganlığın da azalmasını sağladığı belirlenmiştir.

Yukarıda saydığımız 4 madde dışında köpek kısırlaştırma işleminin hem köpeğe hemde sahibine çok daha fazla faydası bulunur. Köpeğin daha huzurlu ve sakin bir hayat geçirmesi için kısırlaştırma işlemini düşünmelisiniz. Bu sadece sizin hayatınız için değil daha çok hayvanın hayatı için olumlu sonuçlar ortaya koyacaktır. Köpeğin kısırlaştırılması işlemi, köpek kısırlaştırma fiyatları gibi konular için veteriner hekimler ile iletişime geçebilirsiniz. Size gerekli tüm bilgileri vererek aklınızdaki soru işaretlerini yok edecektir. Ayrıca kediniz bulunuyorsa da kedi kısırlaştırma ve kedi kısırlaştırma fiyatları içeriklerimize de bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here