Köpek Oyunları

0
178
köpek sahil

Köpeklerin cana yakın, sadık, sabırlı ve saygı duyan canlılar olduğunu daha önce de siz değerli okuyucular ile paylaşmıştık. Köpekler ile vakit geçirmek ve çeşitli oyunlar oynamak hem köpeğe iyi gelecektir hem de insan için bir nevi terapi görevi görecektir. Köpek oyunları içeriğimiz ile köpeğinizle oynayabileceğiniz çeşitli oyunları ve bazı aktiviteleri anlatacağız. Böylece köpek ve insan arasında daha iyi bir bağ oluşabilir. Sonuçta oyun ve temas her canlı için bir güven sebebi olabilir.

Köpek oyunları ile köpeğin zekası gelişebilir ve daha uysal ve daha itaatkar olabilir. Bunun için de en azından günde bir kere çeşitli oyunlar oynatmanız gerekir. Hadi köpekler için oyunlara göz atalım. Bu oyunlar; yakalama, saklı eşya arama, top ya da dal parçası fırlatma, birlikte koşma, tırmanma, çamurda gezme, yüzme, engeller üzerinden atlama, emir komutları ile egzersiz yapma.

köpek oyunları

Köpek Oyunları ve Egzersizleri

1- Yakalama

Köpekler koşmaya bayılırlar. Öyle ki büyük bir araziye köpeğinizle gittiğinizde hiç yerinde durmadığını sürekli sağa sola koştuğunu siz de fark etmişsinizdir. Köpeğinizi koşarken yakalamaya çalışarak onunla güzel ve eğlenceli bir vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca sadece köpeğinizi yakalamak için değil de aynı zamanda köpeğinizden kaçarak da sizi yakalamasını sağlayabilirsiniz.

2- Saklı Eşya Arama

Her köpeğin sevdiği bir oyuncağı vardır. Bu oyuncağı bir yere saklayarak onun bulmasını isteyebilirsiniz. Köpeğiniz oyuncağın kokusunu hazırladığından dolayı onu bulmak için büyük bir efor sarf edecektir. Hemen bulmak için her yeri arayabilir.

3- Top Ya Da Dal Parçası Fırlatma

Köpeklerin en sevdiği oyunlardan biridir. Top ya da dal parçasını genişçe bir yerde uzağa fırlatarak köpeğin geri getirmesini sağlayın. Bu oyunu köpekler çok severler ve sık sık oynayabilirsiniz. Ayrıca küçük alanlarda da bu oyun oynanabilir ama bir kaza olmaması açısından uzağa fırlatmamaya özen gösterin.

köpek oyunu

4- Birlikte Yürüme ve Koşma

Köpeklerin koşmaktan çok keyif aldığını ilk maddede bahsettik. Ayrıca köpeğinizle beraber hafif tempo ya da hızlı koşarak zaman geçirebilirsiniz. Hem sizin sağlığınız için faydalı olacaktır hem de köpeğinizin sağlığı için. Daha sağlıklı bir hayat geçirmek için spor şarttır. Bunun için de her gün köpeğinizle beraber belli mesafeler yürüyebilir ve koşabilirsiniz.

5- Tırmanma

Tırmanmak için özellikle tepe ya da dağ gibi yerlere gitmelisiniz. Doğada köpeğin eğleneceği ve oyun oynayacağı çok şey bulunur. Köpeğiniz tırmanacak, koşacak ve bir çok cisim ile oyun oynayacaktır. Tırmanması için teşvik edebilirsiniz. Bunu da siz de tırmanarak gösterin. Dağa doğru ve tepeye doğru tırmanın köpeğiniz hemen peşinizden gelecektir.

6- Çamurda Gezme

Köpeklerin çamurda yuvarlanması, eşeleme yapması ve koşmayı ne kadar sevdiği herkes tarafından görülmektedir. Köpeklerin bazen de kirlenmesi iyi olacaktır. Özellikle çamurlu ve su birikintisi olan yerde köpeğin serbest bırakılması ve gönlünce eğlenmesi beklenebilir. Bu köpeğin psikolojisi için de çok iyi olacaktır.

7- Yüzme

Yüzmek hem psikolojik olarak rahatlatıcı olmakla beraber vücudun bir çok yerini çalıştırdığı için de sağlığa da faydalıdır. Ayrıca yüzere vücuttaki tüm bölümlere su değmesi sağlanır. Temizlik kadar yüzme için de vakit ayırmak gerekir. En azından ayda bir kez köpeği yüzmeye götürmelisiniz.

köpek yüzme

8- Engeller Üzerinden Atlama

Köpek yarışmalarında da gördüğünüz engeller üzerinden atlama köpeklerin de çok sevdiği oyunlardan bir tanesidir. Köpeğiniz için bazı engeller oluşturarak atlamasını sağlayın. Hem sizinle birlikte vakit geçirmesi onu çok mutlu edecektir hem de egzersiz yapması sağlığına faydalı olacaktır.

9- Emir Komutları İle Egzersiz Yapma

Köpeklerin sahiplerinden emir almak için gözlerinin içine nasıl baktığı çok ilginç bir durumdur. Bu durumda köpeklere emirler vererek yapmasını ve size nasıl itaat ettiğini göstermesine izin vermeniz gereklidir. Günün her saatinde çeşitli emirler verin ve sadakatli olduğunu göstersin. Bu sayede hem huysuzluk yapmaz hem de daha iyi bir psikolojide olur.

Köpek oyunları hakkında yazdığımız yazımızda 9 adet oyun ve egzersiz örneği verdik. Daha bir çok örneği internette bulabilirsiniz. Ancak şunu belirtmek gerekir ki köpekler bizlerin en iyi dostlarıdır. Onlara iyi davranmalı ve bizlerle yaşadıklarını unutmamalıyız. İyi beslenen ve iyi eğitim alan bir köpek hayatı boyunca hiç bir sorun çıkarmaz. Mutlu köpüşler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here