Köpek Sahiplenecekler İçin Tavsiyeler

0
171
gülen köpek

Köpek sahiplenmek ilk söylendiğinde çok güzel ve asil bir davranış olarak gelir, zaten de öyledir. Ancak köpek sahiplenen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar ve uygulaması gereken uzun bir bakım listesi vardır. Köpekler sadık, korumacı ve çoğunlukla uysal canlılardır. Sahiplerine öyle bağlanırlar ki emir almak için gözlerinin içine bakarlar. Daha önce köpek hastalıkları ve köpek oyunları başlıklı iki içerikte de bu durumlardan bahsetmiştik. Şimdi de köpek sahiplenmek isteyen kişiler için bazı önemli durumlardan bahsedeceğiz.

Köpek sahibi olmak çok eğlenceli bir durum olsa da çoğu zaman başka insanları rahatsız etmek gibi kötü durumlarla da karşılaşılabilir. Köpeğin eğitimini iyi vermek ve sahip ile köpek arasındaki bağı çok güçlü hale getirmek gerekir. Bu durumda köpek sahibin sözünden asla çıkmayacaktır. Köpek eğitimi kategorisinde bu konularda çok faydalı içerikler paylaştık. Kontrol ederek daha farklı içeriklere de bakabilirsiniz.

köpek

 Köpek Sahipleneceklerin Bilmesi Gerekenler

1- Duygusal Bağ

Köpekler sahiplerine kendilerini adarlar. Bu da köpeklerin sahiplerini çok sevmelerine, emirlerini canı pahasına yapmasına sebep olur. Köpeklerin sahipleri ile arasındaki bu duygusal bağ ilerledikçe daha da güçlü olacaktır. Ancak köpeği kırmadan, azarlamadan ve canını yakmadan bu duygusal bağın yavaş yavaş yerine oturmasını bekleyin. İstisnasız bu bağ oluşacaktır ama siz de onu sevdiğiniz sürece.

Herhangi bir yerde bir köpeği ve sahibini gördüğünüzde nasıl aralarında güzel bir bağ oluştuğunu hissedebiliyorsunuz değil mi? İşte bu bağ özellikle yavru ya da gençlik dönemlerinden bağlayan bir bağdır. Köpekler kendilerini büyüten sahiplerini çok iyi benimserler. Siz de eğer bir köpek sahiplenecekseniz sadece köpeği beslemek ve vakit harcamak için değil onunla aranızda bağ oluşturmak için sahiplenin.

2- Beslenme

Köpekler çeşitli kuru makalar, su, değişik ıslak besinler ve bazı protein bazlı yiyecekler ile beslenmeyi severler. Özellikle yavru döneminden itibaren iyi bir beslenme takvimi uygulandığında sağlıklı ve güçlü bir köpek büyütülebilir. Beslenme konusuna dikkat edilen köpekler ilk maddede bahsettiğimiz gibi sahiplerine aşırı düşkün ve sadık olurlar. Aynı şekilde veteriner hekimin de uygulanmasını istediği bir beslenme programı olursa onu asla aksatmamak gereklidir. Çünkü her köpek cinsinin kendine özgü yemek alışkanlığı bulunabilir. O yüzden bir veteriner yardımı hiç de fena olmaz.

Köpek mamaları çok çeşitli olarak üretiliyor. Bunlar arasında mamaların farklı aroma ve besinler ile üretilenleri de bulunuyor. Köpek maması seçimine çok özen göstermeniz gerekir. Köpeğin seveceği ve besin ihtiyacını karşılayacağı güzel bir mama seçin.

somurtan köpek

3- Aşılar

Hastalıklara karşı dirençli olma, sağlıklı yaşama ve hayvanın vücuduna giren virüslerin yok edilmesi için aşıların zamanında yapılması gereklidir. Hem köpeğin yaşama hakkında gösterilen saygıdan hem yasal olarak köpeklerin aşılarının zamanında yaptırılması gerekmektedir. Veteriner hekim aşılar için takvim çıkarak ve size teslim edecektir. Böylece aşı zamanı geldiğinde veterinere gitmeniz gerekir. Sadece bir aşı biraz gecikse ne olacak ki demeyin. Aşı zamanı geçen köpeklerin hastalanması ve saldırganlaşması çok sık görülen bir durumdur. Aşılar köpekler için vaz geçilmez bir zorunluluktur.

4- Sosyal Ortam

Köpekler hem diğer köpekler ile hem de diğer hayvanlar ile oynamayı ve tanışmayı çok severler. Bunun için köpeklerin zaman zaman park ve diğer canlıların da bulunduğu ortamlara götürülerek sosyalleşmeleri sağlanmalıdır. Bu sayede köpekler daha uysal, sakin ve oyun sever olacaktır. Ayrıca sosyal olan köpekler diğer insanlara, köpeklere ve hayvanlara karşı da saldırgan olmayacaktır.

Sosyal ortam köpeğin dikkatini, koku duygusunu, hislerini ve kişiliğini geliştirmesine de çok faydalı olacaktır. Bu yüzden sosyalleşmesini asla kesmeyin. Hastada en az bir kez sosyalleşmesine imkan tanıyın. Nasıl daha sakin ve size bağlı olduğunu göreceksiniz.

koşan köpek

5- Oyun

Köpekler oyun oynamaya bayılırlar. Özellikle sahipleri ile oynayacakları her oyun onlar için en güzel anıları oluşturur. Bu yüzden de her fırsatta köpeğiniz ile oyun oynamalı ve size daha yakın olmasını sağlamanız gereklidir. Zamanla oyunlardan daha fazla zevk alacaklar ve size de var olan saygıları daha da artacaktır. Köpeklerin sevdiği bir çok oyun bulunmaktadır. Daha önce paylaştığımız köpek oyunları içeriğinde bununa ilgili öneriler görebilirsiniz. Daha detaylı bilgiler paylaşmaya devam edeceğiz, takipte kalın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here