Köpekle Seyahat

0
121
köpekler seyahat nasıl yapılır

Köpekler insanların hayatları boyunca yanında olabilen nadir canlılardan biridir. Birlikte her zorluğa göğüs gerilerek eğlenceli anılar biriktirebilirsiniz. Şehirler arası ya da uluslar arası seyahat sırasında köpeklerin de beraberinde götürülmesi durumunda neler yapılması gerekir ve diğer tüm sorulara cevap bulalım. Köpekle seyahat etmeden önce köpeğin sağlık durumuna, aşılarına, mamalarına, seyahat planına iyi şekilde bakmanız gerekir. Gidilecek yerlerde köpeğin olası sorunlarda tedavi edilmesi için veteriner hekim numaralarını bile kenarı not etmeniz gerekir. Yani köpekle seyahat durumunda bir çok detay bulunmaktadır. Hadi tüm detayları inceleyelim.

Daha önce sitemizde ragdoll, fars kedisi, maine coon, exotic shorthair, munchkin ve daha bir çok kedi cinsleri hakkında içerikler paylaşmıştık. Kategoriye bakarak daha fazla kedi cinsi hakkında bilgi alabilirsiniz.

köpek ile seyahat

Köpekle Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekle seyahat etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler ile seyahat sırasından dikkat edilmesi gereken tüm durumları inceleyeceğiz. Ayrıca bazı tavsiyelerde de bulunarak seyahatin tadının kaçmaması için yardımcı da olmak istiyoruz.

1- Hazırlık ve Plan

Seyahat öncesinde bu iki durum çok önemlidir. Seyahat esnasında karşılaşılacak her durum için bir plan yapılmış olmalı ve gerekli tüm tedbirler alınmış olmalıdır. Böylece kötü bir senaryo yaşanmadan seyahat güzel şekilde bitirilir. Köpekle seyahat edeceğinizi ayrıca veteriner hekime de söyleyerek fikirlerini alabilirsiniz. Size en doğru tavsiyelerde bulunacaktır.

2- Köpeğin Sağlık Durumu ve Aşıları

Bildiğiniz gibi köpeklerin bazı aşılara ihtiyacı vardır tıpkı insanlar gibi. Normal aşı takvimi ile beraber seyahat esnasında karşılaşılacak alerjik durumlar için de aşılar yaptırılmalıdır. Ayrıca veteriner hekime giderek köpeğin sağlık taraması yaptırılmalı ve hastalıkların iyileştirilmesi gerekir. Sağlık sorunları köpek için seyahat esnasında büyük sorun olacaktır. Bunu seyahat öncesi halletmeniz gereklidir.

3- Köpeğin Yiyecekleri

Köpeğin bir mama markasını özellikle seviyor olabilir. Bu mama markasından seyahatte bulundurmak çok önemlidir. Çünkü köpeğinizin huysuzlanmaması ve yemek ayırt etmemesi için tedbir olarak yanınızda bulundurun. Ayrıca sevdiği yemekleri de listeleyerek seyahat sırasında bir beslenme programı belirleyebilirsiniz.

köpekle seyahat

4- Rota Üzerindeki Veterinerler ve Hayvan Hastaneleri

Seyahat edilecek rota zaten bellidir. Aynı şekilde eğer tatile gidiliyorsa da gidilecek konum belirlenmiştir. Bu rotada bulunan veterinerler ve hayvan hastaneleri listelenerek karşılaşılacak olumsuz bir durumda gidilecek en yakın sağlık kurumu bilinmelidir. Ani müdahale gerekecek bir durum yaşanabilir. Bu yüzden de bu sağlık kuruluşu listesini de yapmanız gereklidir.

5- Köpeğin Kalacağı Yer

Gidilecek yer bir otel ise evcil hayvanlar için bir bölümü bulunacaktır. Oraya köpeğinizi teslim edebilirsiniz. Eğer siz rota ile seyahat edip kendi planınızı yaptıysanız köpeğiniz aracınızda duracağı için sorunsuz olacaktır. Köpeğin uyuması için yatağı da bulunuyorsa yanınıza alın. Yerini yadırgamak sadece insanlara özgü değildir köpeklerde de olur.

6- Oyuncaklar ve Sevdiği Eşyalar

Her köpeğin sevdiği bazı eşyalar ve oyuncuları vardır. Bu oyuncakların da köpeğin seyahat çantasına konulması gerekir. Sorunsuz bir seyahat için bu gereklidir. Oyuncakları ile kendi başına eğlenerek de zaman geçirebilir.

7- Tüylerden Kurtulma

Köpeğiniz de sizin gibi güzel bir tatil yapsın mı? O zaman tüylerini tıraş ettirin ki sıcak havadan olumsuz etkilenmesin, parazit kapmasın ya da hastalanmasın. Bunun için bir hayvan kuaförüne ya da veterinere gidebilirsiniz. Zaten köpeğinizin bir kuaförü varsa da muhakkak tıraş ettirin.

köpek

8- Tasma

Köpeğin tasması kesinlikle yanınızda olsun. Köpeğin kontrolünüzde olması ve tam özgür olmaması için bu önemlidir. Normal hayatta nasıl tasma ile seyahat ediyorsanız tatil için de tasması yanınızda olsun. Kullanılması gereken yerler muhakkak olacaktır.

9- İlk Yardım Seti

Köpeğinizin acil yardım seti kesinlikle yanınızda bulunsun. Veterinere gitmeden önce ani bir müdahale gerekli olabilir. Bu durumda önce sizin müdahale etmeniz ardından da veterinere götürmeniz gerekecektir.

10- Köpek Seyahati İçin İzinleri Almak

Yurt dışına çıkılması gerekiyorsa, yurt içi de olsa uçağa binilecek ise köpek için de seyahat izni alınması gerekmektedir. Bu kanunen de gereklidir. Seyahat iznini ilgili kurumdan alabilirsiniz.

11- Köpeğin Cinselliği

İstenmeyen bir durum tatil esnasında başınıza gelebilir. Dişi köpeğiniz bir anda hamile kalabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için iki seçeneğiniz bulunacaktır. Birincisi köpek kısırlaştırma ikincisi de köpeğin gözünüzün önünden ayırmama.

Yukarıda 11 madde ile köpekle seyahat için tavsiyelerde bulunduk. Siz de köpekle seyahate çıkacaksanız veteriner hekim ile muhakkak görüşün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here