Köpekler Havuç Yer Mi?

0
288
köpekler havuç yer mi
köpekler havuç yer mi

Evet, köpekler havuç yiyebilir. Aslında, sadece bu sebzeyi değil, köpeklerinize fayda sağlayacak olan düşük kalorili atıştırmalıkları da güvenle tüketebilir. Bugün sizlere Köpekler Havuç Yer Mi? Havucun Köpekler İçin Faydaları, Köpekler İçin Diğer Besinler gibi konulardan bahsedeceğiz.

Havuçların Köpekler İçin Faydaları

Havuç, köpek sahiplerine evcil hayvanları için uygun fiyatlı ve besleyici bir çerez sunmaktadır. Bazı veterinerler , diş çıkarma rahatsızlığını gidermek için, diş çıkarma yavruları için soğuk veya donmuş havuçları bile önermektedir . Büyük donmuş havuçlar ucuz ve yenilebilir çiğneme oyuncakları yapacaklardır. Ayrıca, havuç çiğnemek de köpeğinizin diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, havuçlar diğer vitaminlerin yanı sıra mükemmel bir A vitamini, potasyum ve lif kaynağıdır.

köpekler için havuç

Köpeğinize Havuç Nasıl Verilir

Çiğ ve pişmiş havuç köpekler için sağlıklı seçeneklerdir. Öğünlere besleyici katkı sağlar. Havuçlar genellikle güvenli olsa da, bütün havuçları ve hatta havuç çubuklarını köpeğinize vermeden önce ısırık büyüklüğünde parçalara ayırmak önemlidir. Köpeğiniz havucun tamamını alıp, boğulabilir.

Veterinerinizle günlük köpeğinizi beslemeniz gereken havuç sayısı hakkında konuşun ve bu insan yemeğini köpeğinizin diyetine eklemekle ilgili başka herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını sorun. Diğer meyve ve sebzelerde olduğu gibi, tüm kir ve böcek ilaçlarını gidermek için havuçların iyice yıkandığından veya soyulduğundan emin olun.

köpekler

 

Köpekler İçin Diğer Besinler

Fıstık ezmesi :

Köpeğinize ara sıra tuzsuz fıstık ezmesi vermek onlar için harika bir protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Köpeğiniz fıstık ezmesini tükettikten sonra gevşeyecek ve hemen uykuya dalacaktır.

Yoğurt :

Protein ve kalsiyum oranı yüksek olan sade yoğurt, özellikle köpeğinizin sindirim sorunlarından muzdarip olması durumunda köpekler için ideal bir tedavi yöntemidir. Şeker veya suni tatlandırıcılar içermeyen yoğurtları tercih ettiğinizden emin olmanız köpeğinize fayda sağlayacaktır.

Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi iyi bir lif kaynağıdır ve bağırsak düzensizliği sorunları olan köpekler için harika bir yöntemdir. Ayrıca buğday alerjisi olan köpekler için de güvenlidir. Evcil hayvanınıza servis etmeden önce yulaf ezmesini pişirin ve şeker eklemeyin.

Yulaf ezmesi iyi bir lif kaynağıdır ve bağırsak düzensizliği sorunları olan köpekler için harika bir yöntemdir. Ayrıca buğday alerjisi olan köpekler için de güvenlidir. Evcil hayvanınıza servis etmeden önce yulaf ezmesini pişirin ve şeker eklemeyin.

Tavuk :

Köpeğinizin diyetinde fazladan protein gerekiyorsa, pişmiş,  tavuk normal yemeklerine göre daha iyi bir katkı sağlar. Ayrıca köpek maması tüketiminin dışında kalıyorsanız tavuk, iyi bir öğün değişimi yapacaktır.

Somon 

Köpekler de omega 3 yağ asitlerinden faydalanabilir, bu nedenle daha sağlıklı, daha parlak bir kürk için pişmiş somonu yiyecek kabına ilave edin.

Brokoli 

Bu vitamin yönünden zengin sebze, köpekler için ara sıra faydalı bir besin takviyesi olabilir. Ancak, bir köpeğin diyetinin yüzde 10’undan fazlasını gastrointestinal tahrişe neden olabileceği için çok fazla tüketilmemelidir.

Balkabağı 

Köpeğinize balkabağınıza lif veya A vitamini kaynağı olarak hizmet verebilirsiniz. Ayrıca, köpeğinizin sindirim sorunları yaşıyorsa, köpek diyetlerine de yardımcı olabilir.

Yeşil fasulye 

Besleyici ve düşük kalorili, yeşil fasulye, demir ve vitamin içeren köpeklere yedirebileceğiniz iyi bir besindir. Köpeğinize yalnızca taze fasulye ve tuzu ilave ettiğinizden emin olun. Göz önünde bulundurulması gerekenler:

Pek çok fasulye türü, pişirme miktarına bağlı olarak, mide bulantısına, kusmaya ve ishala neden olabilecek lechitinler adı verilen bir protein türü içerir. Yeşil fasulye, barbunya fasulyesinde sadece yüzde 5 ila 10 oranında bulunur ve bu da en çok soruna neden olur ve yeşil fasulyeyi çiğ yedirdiğinizde genellikle daha güvenlidir.

Süzme peynir 

Bu yumuşak gıda, kalsiyum ve protein bakımından yüksek olduğu için köpek mamasına iyi bir katkı olabilir. Ancak, köpeğinizin süt ile sindirim sorunları varsa, bu gıdadan kaçının.

Diğer peynir 

Küçük miktarlarda, peynir evcil hayvanlar için harika bir muameledir. Köpeklerde eğer laktoz alerjisi yok ise, mutlaka diğer peynir türlerinden de köpeğinizin öğününe eklemeniz gerekir.

Yumurtalar 

Köpeğinizin, beslenmesine vitamin takviyesi eklemek istiyorsanız yumurta tüketimini unutmamanız gerekir.

Köpeklerinizi sağlıklı bir şekilde beslemek, hem onun sağlığının bozulmamasına, hem de veterinere az gitmesine neden olacaktır. Unutulmaması gereken bir şey de var ki köpekler çok seçici hayvanlardır. Bundan dolayıdır ki beslenmelerine en az sizler kadar dikkat ederler. Onların önüne koyduğunuz her besini köpeğiniz kabul etmeyebilir.

Sakın endişelenmeyin. Seçici olarak gıda tüketen köpekler her zaman daha sağlıklı ve daha güçlü olmuştur. Köpeklerinizin sağlığına dikkat etmek sizlerin en büyük görevidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here