Köpekler Limon Yiyebilir Mi?

0
249
Köpekler Limon Yiyebilir Mi
Köpekler Limon Yiyebilir Mi

Köpeğiniz bu hayatta en çok size güvendiği için ona uzattığınız takdirde bir limonu tadabilir hatta yiyebilir. Ama limonlar, köpeğinizin damak tadını bozacak ve köpeğinizin uzaklaşacağı besinlerden biridir. Bir limon yiyen köpek, kuvvetli bir reaksiyona sahip demektir. Köpeğiniz limon tüketirken biraz komik görünse de onu limonla beslemek şaka değildir. Köpekler Limon Yiyebilir Mi? diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Köpekler Limon Yemeli Mi?

Köpekler, yememeleri ve içmemeleri gereken çok şeyi yemektedir. Köpekler limon suyunu içtiği gibi, limonun kabuğunu da yiyebilir. Fakat bu duruma köpeğin sistemi tahammül edemez. Bu durum bazı sindirim sorunlarına enden olabilmektedir. Köpeklerin limon yemesi veya yememesi için bir sebep yoktur.

köpekler limon yemeli mi

Limonlardaki sitrik asit köpekler için kötü mü?

Limonlarda bulunan sitrik asit miktarı köpeğinizi olumsuz etkileyebilir. Köpeğinizin, limonu ilk gördüğünde verdiği tepki, ne kadar yediği, limonun büyüklüğü ve sindirim sisteminin hassaslığına göre, limonlardaki sitrik asidin köpeği etkileyip, etkilemeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Köpekler neden limonlara tepki verir?

Köpekler de insanlar gibi bazı tad alma duyularına sahiptirler. Acıyı tadabilir ve bundan hoşlanmazlar. Köpekler için ekşi olan limonun tadı her zaman olumsuz olmamaktadır. Köpeklerin genellikle hoşlanmadıkları tad, acıdır. Acı biber, acı olan bir yemek, baharat eklenmiş et yediklerinde köpeklerin aşırı tepki verdiğini sizlerde göreceksiniz. Acı yemek köpeklerin, midesine de ciddi zararlar vermektedir.

Köpekler limon suyu veya limonata içebilir mi?

Tabiki de hayır. Limon suyu da saf limon kadar asitlidir. Limonata ise limon suyu ve şeker karışımından oluşmaktadır. Köpeğinizin sisteminde bunlara ihtiyaç yoktur. Yapılan araştırmalara göre şeker, köpeğinizdeki kilo artışına katkıda bulunduğu gibi, aynı zamanda köpeğinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasına da neden olmaktadır. Aşırı limon tüketimi köpeğinizde hem kusmaya hem de ishale neden olabilmektedir.

Her ne kadar köpek sahipleri, köpeklerinin su kabına limon suyu karıştırarak onların içmelerini sağlasa da bu durum köpeklere bir fayda sağlamamaktadır. Şayet illa ben içireceğim diyorsanız, köpeğinizin su kabına karıştırmadan önce limon suyunun içindeki su miktarını biraz artırmak, köpeğinizin sağlığı açısından olumlu sonuçlara yol açacaktır.

Köpekler Limon Kabuğu Yiyebilir Mi?

Köpekler limon yiyemedikleri gibi, kabuklarını da yememeleri gerekir. Herhangi bir sebeple limon tüketmek zorunda kalırlarsa, limon kabuğunu tüketmeden atmaları gerekir. Bu durum köpeğin tükettiği veya tüketmek istediği diğer narenciyelerde de geçerlidir.

köpekler limon kabuğu yiyebilir mi

Limon kabuklarının köpeğinize faydası olmadığı gibi ciddi zararları da vardır. Örneğin köpeğiniz tükettiği limon kabuğunu doğru sindiremezse, gastrointestinal tıkanmalara maruz kalarak hastalanabilir.

Köpekler Diğer Narenciyeleri Tüketmeli Mi?

Köpeklerin Limon kabuğunu veya limon suyunu yerken davranışları gülünçken, aynı zamanda bir hayatta kalma içgüdüsü taşıdıkları da unutulmamalıdır. Limon ve greyfurt gibi narenciyeler, köpeğinize ciddi sağlık problemleri çıkarabilir. Greyfurt tüketen köpeklerin çok fazla zehirlenmiş olduğunu unutmamamız gerekir. Meyveler, içeriğinde bulunan toksitlere ve asit miktarlarına göre değişiklik gösterse de köpeğinizi beslemek için narenciye gıdaları kullanmak akıllıca bir iş değildir.

Turunçgillerin kabuk kısmı yutulduğunda köpeğinizin sindirim sistemini tahriş edebilir. Köpeğinizin kıdemli bir çöp kazıcısı olması halinde, çöplerin içine atılan kabuklara, tohumlara ve narenciye kabuklarına karşı biraz daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Köpeğinizin eğer, narenciye veya narenciye kabuğu tükettiğini fark ederseniz, ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmadan hemen veterinere gitmeniz gerekmektedir. Şayet az bir kabuk parçası ağızındaysa, köpeğinizin gözlerine bakarak onun tüketmemesini sağlayabilirsiniz. Lakin bunu yaparken eğer köpeğiniz o kabuğu yutarsa, size doktorun yolu göründü demektir. Fazla vakit kaybetmeyin.

Limonun Köpekler İçin Yararları

köpeklere limonun faydaları

Köpeğinize limonun zararı olduğu gibi, yararı da vardır. Özellikle limon, doğal bir pire kovucudur. Piyasada her ne kadar pire kovucu sprey bulunsa da, limon suyunun etkisi onlardan çok daha fazla olmaktadır. Ki zaten günümüzde bulunan pire kovucu spreylerin içeriğinde limon suyu da yer almaktadır.

 

Köpeklerde Limon Zehirlenmesi

Köpeğinize eğer yanlışlıkla da olsa limon verdiyseniz hemen paniğe kapılmayın. Köpeğinizi yakından gözlemleyerek onda bir zehirlenme olup olmadığını tespit etmeniz gerekmektedir. Şayet limon zehirlenmesi olursa;

  • Soğuma
  • Çöküş
  • İshal
  • Depresyon
  • Fazla salya akıntısı
  • Deride tahriş
  • Kusma
  • Zayıflık
  • Titreme

Bu gibi belirtiler köpeğinizde varsa eğer derhal en yakın hekime giderek köpeğinizin kontrollerini yaptırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here