Köpekler neden bunalıma girer ?

0
250
köpekler neden bunalıma girer

Köpekler neden bunalıma girer ?

Köpekler neden bunalıma girer ? Bir köpeğe sahip olmanın iyi hissettiren yanlarından biri her zaman gözle görülen mutluluk halidir. Ancak köpeklerde ki depresyon bunu azaltmakta üzüntü ve yaşama ilgi eksikliği ile sonuçlanmaktadır. Bu depresyonun nedenini tanımak doğru şekilde tedavi etmenize neden olabilir.

Köpeğinizin depresyon ile tutarlı bir değişiklikliği gösterdiğinde ilk gideceğiniz yerin veteriner olması gerekir. Genellikle tıbbi bir durumla ilişkilendirilen yaygın davranışlardan bazıları şunlardır

  • İştah azalması
  • Evdeki kazaların artması
  • Normalden fazla saat uyuma
  • Egzersize ilgi eksikliği
  • Ani saldırganlık başlangıcı
  • Evde Kötü davranması
  • Kaybedilen oyunculuk

köpekler neden bunalıma girer

Tıbbi Nedenler

Duygusal bir sorunu tedavi etmeden önce altta yatan tıbbi bir sorun olmadığında emin olun. Pek çok ciddi hastalık uyuşukluk kilo kaybı artan uyku ve yemeğe sosyal etkileşimlere daha önce keyif aldığı diğer aktivitelere olan ilginin azalmasına neden olur. Bu davranışları fark eder iseniz önce bir veterinere danışın. Veterineriniz muhtemelen fiziksel muayene kan testleri ve belkide röntgen isteyecektir. Bunun neden olduğu tespit edilirse sağlığını düzeltmek depresyonuna iyi gelecektir.

Çevresel Nedenler

Tıbbi testler negatif çıktığında çevresel nedenler düşünülmeye başlanmalıdır. Köpeklerin duyguları vardır. Stres hissedebilir ve buna tepki gösterebilirler. Köpeğinizin ortamında bir değişiklik olduysa bu onun depresyonda hissetmesine neden olabilir. Son zamanlarda sizi evden uzak tutan yeni bir iş aldınız mı ? Daha fazla seyahat etmeye başladınız mı ? Vaktinizi alan yeni bir erkek/kız arkadaşınız var mı ? Evcil hayvanınız yakın zamanda bir aile üyesini kaybetti mi ? Son zamanlarda taşındınız mı ? Normal rutininden uzak tuttunuz mu veya bir bebeğiniz oldu mu ? Tüm olası sebepleri inceleyin.

Ancak bazen hava köpeğinizin davranışlarını etkileyebilir. Hava son zamanlarda değişti ise bu köpeğinizin davranışlarını etkileyebilir. Köpekler sosyal hayvanlardır. Köpeğinizin sizden aldığı dikkat miktarını azaltan herhangi bir şey olmuşsa bu onu depresyona sürükler. Sizleri günlük yürüyüşlerden veya oyunlardan uzak tutan bir yaralanma yada hastalık geçirdi iseniz endişelenmeyin. Köpekler yaşama uyum eğilimindedir ve muhtemelen yeni rutine alıştıklarında neşeleneceklerdir. Ne kadar meşgul olursanız olun zaman ayırmanız önemlidir.

Köpekler yerleşik bir düzene iyi karşılık verir. Bu bakımdan yeni değişikliklerinizi mümkün olduğunca dengelemeye çalışın. Her gün benzer bir zamanda yemek , yürüyüş ve oyun zamanı olması köpeğinizin uyumuna yardımcı olacaktır.

Sevgi : Köpeğinizin hissettiklerini karşı sevgili olun ve sevgi gösterin.

Fazladan Dikkat : Köpeğinize biraz daha dikkat gösterin. Bu onun ruh halini iyileştirici rol oynayacaktır. Köpeğinizle olduğundan daha az zaman geçirdi iseniz bu yöntem işe yarayacaktır.

Beslenme: Köpeğinizin daha az yemek yediğini farz ederseniz, taze et gibi yiyecekler bir süre verebilirsiniz. Yaşlı köpeklerde beslenme ise daha farklıdır.
Onunla oynayın: Köpeğinizle oyun oynama aktivitesi yapın. Kovalamaya çalışın veya bir köpek parkına götürün.
Ona sevgi ve önem verdiğinizi fark edecektir.
Sosyalleşme: Köpeğinizin, tipik olarak oynadığı arkadaşlarından birini (örneğin, erkek veya kız kardeşi) kaybetmesi durumunda,
onların kayıplarını üzülüyor olabilir. Yardımcı olabilecek şey,
köpek parkındaki diğer köpeklerle kaynaşmasını sağlamaktır.
Zaman: Köpeğinize zamanınızı daha fazla vermek kadar basit bir şey depresyondan kurtulmasına yardımcı olabilir.
Evcil hayvanınızla ne kadar çok zaman geçirirseniz, o kadar mutlu olduğunu fark edebilirsiniz.
Yürüyüş: Yeterince yürüyüş yapmıyorsa köpeğinizin tembelleşmesi onun depresyona girmesinin nedeni olabilir.
Köpekler bütün gün evde oturmak zorunda değildir. Köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ve biraz temiz hava almasını sağlayın.
Her gün yürüyüşler yapın ve biraz egzersiz yapmasına izin verin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here