Köpeklerde Beslenme Hataları

1
810

Köpeklerde Beslenme Hataları

Köpeklerde beslenme hataları oldukça yüksektir. İnsan ve köpek sindirim sistemi ,sindirim karakteri , bağırsakların uzunluğu gibi bir çok açıdan farklılık gösterir. Bu sebeplerden insan beslenmesinde kullanılan gıdalar köpek ve kediler için uygun olmayıp,bazıları tehlikelidir.Örneğin patlıcan nikotin içerir,çok kullanılan havuç ise ağır lifli yapısı ile emilimi olmayıp,sindirim sistemini aşırı yorar,ekmek ise mayalı yapısı ile mide de gastrit ,bulantı,aşırı gaz ve sonunda kusmalara yol açabilir. Kuşlara kuş yemi,balıklara balık yemi yediriyoruz.Köpeklere neden ev artıkları veriyoruz?Neden onları tehlikeli sonuçlara (Mide-barsak hastalıkları,karaciğer ve böbrek dejenerasyonları,iskelet sisteminde bozukluklara bağlı yürüme hataları,aşırı ve durdurulamayan tüy dökülmeleri,huysuzluk,saldırganlık ve bir çok daha başka sağlık problemleri.)götürecek bu gıdaları kullanıyoruz?Bu soru ciddi biçimde sorulmalıdır.

Köpeklerde Beslenme Hataları 1

2.Her türlü kemik verilmesi! (Çok tehlikeli):

Günümüzde kemiğin çok masum bir yiyecek olmadığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalar kemiğin ani barsak yırtılmaları sonucu köpek ve kedileri ölüme götürebildiğini kanıtlamıştır. Zaten besleyici özelliği olmayan kemik bağırsaklarda hiç bir şekilde sindirilememekte ve tüm sindirim sisteminden olduğu gibi geçerken çeşitli sıyrık, yırtıklara yol açabilmektedir.Bunun sonucu iç kanama ve ölümdür. Meslek hayatım boyunca bu tarzda bir çok olaya şahit olduğumu da belirtmeliyim.

3.Sakatat (Akciğer,işkembe vs) verilmesi:

İnsanlarda hastalık oluşturan mikrop ve parazitlerin bir kısmı hayvanlardan bulaşır. Bunlar büyükbaş hayvanların iç organlarında yaşar ve bunları yiyen köpekler aracılığı ile insanlara bulaşır. İşte akciğer ile verem başta olmak üzere Kist Hyadatit, parazit yumurtaları köpek ve kedilere onlardan da insanlara bulaşır. Hiç bir besleyici özelliği bulunmayan akciğerin (Beyaz ciğer) köpek ve kedilere verilmesi toplum sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Dünyada hayvan artıklarının köpek ve kedilere yedirilmesi yasaklanmıştır.

4.Şekerli, baharatlı gıdalar

Bir çok insan yediği şekerli tatlı şeyleri köpeğine yedirmek ister ancak bilinmelidir ki bu çok zararlıdır. Köpekler fazla tatlı ve baharatlı besinler onlar için oldukça zararlıdır.

5.Şarküteri tipi insan yiyecekleri (Sucuk,sosis vs.)

Kahvaltı yaparken sosis atıyım şu köpeğe sucuklu yumurtamın sucuğundan veriyim tarzı yaklaşımlar hayvanınızın beslenme alışkanlıklarını çok bozmaktadır. Bir kereden bir şey olmaz demeyin onlar için en sağlıklı mamaları özenle bulmaya gayret gösterin.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here