Köpeklere Çiğ Et Verilir Mi ?

0
452
köpeklere-çiğ-et-verilirmi
köpeklere-çiğ-et-verilirmi

Köpeklere Çiğ Et Verilir Mi ?

Köpeklere çiğ et verilir mi ? Köpeklere çiğ etmek vermek sağlıklı mı ? Köpeklerin de beslenmesi en az diğer ev hayvanları kadar önemli ve itina isteyen bir durumdur. Bu sevimli  hayvan dostlarımızın doğru ve sağlıklı gıdalarla beslenmesi yaşam kalitelerini ve metabolizmalarını doğrudan etkiler.

Köpeklerin veya kedilerin çeşitli sebeplerle tüketmiş olduğu çiğ gıdalar onların vücutlarında birçok hastalığın barınmasına sebep olduğu gibi insanlara da bulaştırma riski taşırlar. Bunun dışında yavrularda da büyük ölümcül riskler oluşur. Bu durumda hem köpeklere hemde insanlara  büyük zararlar veren hatta bazen ölüme kadar giden bu çiğ gıda tüketiminin önüne geçmek gerekir. Bu aynı zamanda toplum sağlığının korunması açısından da çok önemlidir.

köpeklere-çiğ-et-verilirmi
köpeklere-çiğ-et-verilir mi

Köpeklere Çiğ Et Vermek Sağlıklı mı ?

Her türlü kemik atıkları, sakatatlar  hayvanların çok  sevdiği yiyecekler olup toplumumuzca bazen de bilinçsizce hayvanlara yedirilmektedir. Bu kemik atıklarının yenmesi esnasın dada kemiklerin boğaza takılması durumunda hayvanlarda yaralanma ve ölümler görülmektedir. İster sokak hayvanı olsun isterse  ev hayvanlarımız olsun beslenme konusunda her türlü şarta özen göstermek hem kendimiz  hem de toplum sağlığı açısından çok önemli bir konudur.

Yakın dostlarımız köpeklerin beslenmelerinin önemi onların  sağlıklı ve huzurlu olmasını sağlar. Bazı bilinen gerçeklere bakarsak çiğ etteki kan kokusu , ve köpeğin  bu sıcak kanı hissetmesi köpeklerde bir tür deliliğe ve agresifliğe yol açar. Vahşi hayvanlar bu duygularını tatmin etmek için avlanırlar. Köpeklerin çiğ et ile beslenme konusunda her zaman farklı görüşler ve tartışma konuları devam etmektedir. Burada önemli olan köpeklere gerçekten çiğ et verilmesinin doğru olup olmadığını saptamaktır.Köpekler genleri itibariyle avcı hayvanlardır. Doğada yalnız yaşayan köpekler avlanır ve çiğ  et yer.

Ancak günümüzde evcil hayvan olarak yetiştirilen köpeklerin çoğu bu avcılık yeteneklerini bastırmışlardır. Köpeklerimize verdiğimiz çiğ et öncelikle parazitlere yol açar. Bu iç parazitler yüzünden insanlara da  bir çok hastalık bulaşabilir. Bu nedenle veterinerler çiğ et verilmemesi konusunda hayvan sahiplerini  uyarırlar. Bunun dışında eğer köpeklerimize ev besinlerinden veriyorsak veya et veriyorsak mutlaka iyi derecede pişirip vermeliyiz. Yani arada sırada pişirilerek verilen etin hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü köpekler yaradılış itibariyle et obur canlılardır. O yüzden köpeklerimizi et yemelerinden mahrum bırakmamak gerekir. Kuru mamanın yanında  ara sıra verilen haşlanmış et köpeğimizi mutlu edecektir. Köpeklere önerilen Barf diyetinin %80’nini et ve kemik diğer oranında meyve ve sebze oluşturur. Halk arasında yaygın olan bir başka görüşte köpeğe verilen çiğ etin kuduz hastalığına sebep verebileceği yönündedir. Tam olarak bu kanaat ispatlanmamış olsa bile köpeklerde fiziksel ve ruhsal agresifliklerin gözlendiği  belirlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here