Labrador Retriever Cinsi Köpek

0
736
Labrador Retriever

Labrador Retriever Cinsi Köpek

Labrador Retriever ilk olarak 1822 yılında “küçük su köpekleri” grubundan bir köpek cinsi olarak tanıtılmıştı. Labrador Retriever cinsi köpek soğuk mevsimlerde kuş avlamada kullanılan bu cins, kısa ve düz tüylüydü. İşin aslı, Labrador Retriever Labrador’da değil, İngiltere’de Newfoundland’da balıkçı köpeği olarak yetiştirilmişti. Buzlu sularda avlanan balıkçılann ağlarını getirmeye yanyorlardı. İngiltere hükümetinin Newfoundland bölgesinde uyguladığı ağır vergiler nedeniyle pek çok av meraklısı, o dönemlerde, bu spordan vazgeçmek zorunda kaldı. Artık köpek üretmek bir lüks olmuştu. İngiliz köpek üreticileri bu yeni cinsin tanıtılmasıyla, tekrar üretime geçerek Labrador Retriever’ı popüler hale getirmeyi başardılar. Atalarının 1878 yılma dayandırıldığı bu cinsi İngiltere Köpek Kulübü 1903 yılında tanıdı, Amerikan Köpek Kulübü ise, 1917 yılma kadar resmi kayıtlara geçirmedi. Broklehirst Nell adındaki dişi Iskoçya’dan A.B.Dye ilk giden Labrador Retriever oldu.

Labrador Retriever Cinsi Köpek 1
Labrador Retriever

Labrador Retriever mükemmel bir aile köpeğidir. Çalışmaktan hiç şikayet etmez ve suyla oynamayı sever. Hızlı bir koşucu ve iyi yüzücüdür. Özellikle su hayvanlan avına çıkan av meraklılarının gözdesidir, sonbahar ve kış aylannda buz gibi nehirlerde yüzebilir. Güçlü bir çenesi vardır.

Boyu erkeklerde ortalama 65, dişilerde 55 cm. olan Labrador, 25-30 kilo ağırlığmdadır. Kısa tüylüdür. Gözleri elâ veya kahverengidir. Tüyleri san, siyah ve kahverengi olabilir. Tüyler kısa, sık ve su geçirmezdir. Kahverengi olanlar Çikolata Labrador adıyla bilinir. Yavruyken hareketlidirler ama olgunlaştıkça eşsiz bir ev hayvanı olurlar. Sosyal yanları kuvvetlidir, çocuklarla aralan çok iyidir ve iyi bekçi köpekleridir. Özürlüler için çok iyi refakat köpeği olabilirler. Koku alma duyuları olağanüstüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here