Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
707
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Maine Coon kedileri uzun süre içerisinde, oldukça zor şartlar altında yaşamakta bugüne gelebilmiştir. Çünkü bu kedi türü, uzun yıllar önce hızlı bir şekilde tükenmeye başlamıştır. Buna bağlı olarak da kedi sever kişilerin yapmış oldukları çalışmalar büyük oranda artış göstermiştir. Bahsetmiş olduğumuz bu türdeki kedilere özel olarak koruma sağlanmış ve böylece soylarının devam etmesine yardımcı olunmuştur. Oldukça sadık ve bir o kadar da oyuncu olan bu kediler, insanların beslemekten en zevk aldığı evcil hayvanlar içerisinde yer alıyor.

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedisi Özellikleri

Renk : Genellikle koyu ten rengine sahip olan bu kediler, siyah ve kahverengi tüy rengi karşımıza çıkıyor. Orta boylu tüylere sahiptir.

Bakımı : Maine Coon kedileri, oldukça zeki ve oyunculuk yapmayı seven kediler arasında yer alıyor. Bu yüzden de sürekli olarak ilgi göstermeniz gerekmektedir. Tüy bakımına gelecek olursak, haftada 3 kez kedinizi düzenli bir şekilde taramak onu mutlu etmeye yetecektir.

Ev hali : Çocuklarla geçinmeyi seven bu kediler, evinizde sizin için bir neşe kaynağı olacaktır. Ev içerisinde fazla yaramazlık yapmayan bu kedi türü her ihtimale karşı kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü oyun oynamayı çok fazla sevdiği için yeteri kadar ilgi göstermezseniz, etrafa zarar vermeye başlayabilir.

Görünümü : Evcil kedi türleri içerisinde yer alan en büyüklerden biri olarak bilinir. Erkekleri yaklaşık olarak 5.5 ile 8 kilogram arasında değişmektedir. Bu rakamlar dişilerde ise 4.5 ve 6.5 kg arasındadır. Yavaş yavaş büyümeye başlayan bu kedi türü, üç veya dört yıl içerisinde tam olarak olgun bir kedi olabilir.

Maine Coon Kedisi Tarihi

Amerika kökenli ortaya çıkmış olan bu kedi türü, Amerika bölgesine özgü olarak bilinir. Tarih öncesinde tam olarak nereden geldikleri ve ataları bilinmese de bu konu hakkında birçok araştırma devam ediyor. Bu kedilerin suya karşı oldukça düşkün olmasından dolayı rakun ve kedinin kırması sonucunda ortaya çıktığı düşünülmüştür. Fakat bu durum tabii ki biyolojik olarak mümkün değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here