Malteser Cinsi Köpek

0
794
Malteser

Malteser Cinsi Köpek

Malteser cinsi köpekler 200 yıldır el üstünde tutulmuş lüks içinde yaşamıştır. Bir tür Spaniel cinsinden türetilmiş olduğu tahmin edilse de aslında Malta Adası’na ait bir cinstir. Bazıları Sicilyalı olduğunu söyler.

Malteser Cinsi Köpek 1
Malteser

Çok canlı cıvıl cıvıl kişilikleriyle, yerlere sürünen bembeyaz tüyleriyle, insanoğlunun âşık olduğu bir cinstir, ilk kez Romalılar bu köpeğe hayran olmuş, pek çok Latin yapıtında dönemin ünlü ve varlıklı aileleriyle birlikte anılacak kadar yaşamlarının içine girmiştir. Rönesans ve Victoria dönemleri boyunca da rağbet görmüştür. Soyluların çok sevgili köpeği olmuştur. Kraliçe Victoria’nın bu harikulade dost canlısı köpeklerden birkaç tane birden yetiştirdiği anlatılır.

Bembeyaz, ipek gibi yumuşak uzun tüyleri göze çarpan özellikleridir, ancak bu nedenle bakımı zordur. Malteserler yerde kendi kendine yürüyen püsküllü süpürgelere benzer sadece sapları yoktur! Boylan 25 cm. kadardır. Uzun kulakları, şakaklarına sarkar.

Son derece aktiftirler ama evin içinde ya da küçük bir bahçede gezinmek onlar için yeterlidir. Açık havaya bayılırlar. Tüyleri zaman zaman problem yaratacağından, çoğu Malteser sahibi köpeklerinin tüylerini kestirir. Bu hem sahibinin hem de hayvanın hayatını kolaylaştırır. Aksi halde, sık sık taranması, yıkanması gerekir. Çok iyi bir bekçi köpeği olan Malteser, aile hayatının odak noktası olmayı ister ama bunun karşılığında da son derece sevgi dolu ve oyuncu bir köpek olarak sahibini mutlu eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here