Manx Kedisi Bakımı ve Özellikleri

0
573
manx kedisi
manx kedisi

Manx Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Manx kedileri; sakin, çekingen ve bir şeyleri öğretmek istediğiniz zaman hiç zorluk çekmeden öğretebileceğiniz bir kedi cinsidir. 

Manx Kedisi Bakımı ve Özellikleri 1
Manx Kedisi

Manx kedileri; sakin, çekingen ve birşeyleri öğretmek istediğiniz zaman hiç zorluk çekmeden öğretebileceğiniz bir kedi cinsidir. Çok fazla sevilmesinin nedeni de çok iyi bir ev yoldaşı olmasıdır. Zeki, aktif ve eğlenmeyi seven bir cinstir. Ve manx kedilerinin kuyrukları yoktur. Diğer evcil hayvanlarla da çok iyi ve kolayca anlaşırlar. Sahiplerine de bağlıdırlar ve aralarında güçlü bir bağ kurarlar.

Manx Kedileri Özellikleri

Renk : Manx kedileri; melez kedi renklerinin oluşturduğu çikolata rengi, lavanta rengi, himalaya modeli ya da bu renklerin beyazla karışımı hariç herhangi bir renk veya şekil görülebilir.

Bakımı : Evde düzenli olarak tüylerini fırçalamanız tüy bakımı için yeterlidir. Manx kedileri güçlü arka bacakları sayesinde inanılmaz bir zıplama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle Manx etraftayken hiçbir dolap güvende değildir.

Ev hâli : Manx kedileri, sahiplerine çok bağlıdırlar ve aralarında güçlü bir bağ kurarlar. Suyu çok severler ve yakalama oyununu da çok severler. Az önce de söylediğimiz gibi öğrenme yetileri oldukça fazladır. Manx kedisinin yetiştirilmesinin zor olmasına rağmen çok sevilmesinin nedeni iyi bir arkadaş olmasıdır. Evdeki diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşabilir hem sizinle hem de onunla oyun oynamayı çok sevecektir. Sizin parmaklarınız ve evcil hayvanınızın kuyruğu onun en büyük eğlencesi olabilir. Yani küçük şeylerden bile oyun çıkarabilen ve eğlenebilen bir dostumuzdur.

Görünümü : Manx kedisinin en belirgin özelliği kuyruğunun olmamasıdır. Sessiz ve çekingen bir karaktere sahip olan bu kediler inatçı değillerdir. Tüyleri yumuşak ve düzgündür. Kafa yapıları yuvarlaktır. Çeneleri sağlamdır, kemik yapıları gelişmiştir, geniş ve büyük gözleri vardır. Kulakları diktir ve aşırı büyük ya da küçük değildir. Ön bacakları arka bacaklarından daha kısadır.

manx kedisi
manx kedisi

Manx Kedisi Tarihi

Manx kedi türü yüzyıllar boyunca Man adalarında yaşamış bir türdür. Adaya nasıl geldikleri hakkında tam bir bilgi yoktur. Bu ne kadar belli olmasa da kuyruksuz olmalarının sebebi Man adalarında olan bir mutasyon olarak açıklanmıştır. Tabi farklı söylemler de mevcut. Bir diğer söylenti de İspanyol savaşçılarının kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapması olarak belirtilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here