Mavi Rus Kedisi Özellikleri

0
663
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Mavi Rus kedileri sakin ve bağımsız bir yapıya sahiptirler. Sevdikleri insanlar etrafında ise , oyuncu ve sevecendirler. Aktif kedilerdir fakat diğer afacan kedilerle kıyaslarsak onlara sakin kediler diyebiliriz. Fazla kalabalık ortamlarda çekingendirler. Kişiye sevgi ve duygularını çok rahat bir şekilde gösterebilirler. Mavi Rus kedilerin pratik zeka ve akrobatik becerileri vardır. Bir şeyleri kovalamak onların en sevdiği iştir. Mavi Rus kedileri yaşadıkları ortamın değişmesinden hiç haz duymazlar. Ters ağız yapısı sayesinde sürekli gülümser halledir. Eğitimi oldukça kolay olan bu kedilerin verdiğiniz “hayır” komutunu bile çok rahat şekilde yasak olduğunu anlayabilir. Mavi Rus kediler çocuklarla çok iyi geçinirler. Sevdikleri insanlarında oyun oynamasını ister. Mavi Rus kedileri kendilerine yapılan kötü bir hareketi unutmazlar.

Mavi Rus Kedisi Özellikleri 1
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Renk: Parlak mavi; mavi gölgeler tercih sebebi; kafa üstü tüyleri gümüş rengi; tüy uçlarındaki gümüş rengi Mavi Rus’a parlak bir görünüş veya gümüş parlaklığı veriyor.

Görünüm: Duruşları oldukça zariftir. İnce, kemikli ve uzun vücut yapıları vardır. Kas yapıları gelişmiştir. Bacakları ince kemikli ve uzundur. Patileri yuvarlak ve ufaktır. Kuyrukları uç noktaya doğru incelir.

Bakımı: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı-fırçalanmalı.

Karakter: Çok canlı, sevecen, misafirlere sevgi gösteren.

Boyut: Orta boyda bir kedi olup, canlı ağırlıkları 3,6-5,5 kg arasında değişir. Erkekler doğal olarak dişilerden daha iridirler. Mavi Rus kedilerin ortalama ömrü 10-15 yıl arasında değişmektedir. Herhangi bir genetik kusuru bulunmamaktadır. Çok seyrek olarak hastalık geçirirler. Mavi rus kedilerin gebelikleri ortalama 65 gün sürer.

Mavi Rus Kedisi Tarihi

Mavi Rus kedisinin kökeni  Rusya’nın batısında, Arhangelsk bölgesine dayanır. Rus Mavisi Kedisinin dünya ile tanışması deniz ticareti yapan denizciler sayesinde olmuştur.  İlk olarak 1860’larda Kuzey Avrupa’da ortaya çıkmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında İskandinavya ve İngiltere’ye, oradan da Amerika’ya gelmiştir. Bu güzel ve tatlı kedi Kuzey Amerika ve Avrupa’da geniş kitleler tarafından benimsenmiştir. Mavi Rus kediler daha çok Rusya’da yaşamaktadırlar. Ülkemizde de bulunmaktadırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here