Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
639
Mısır Mausu Kedisi

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mısır Mau kedileri, çok eski zamanlarda ortaya çıkmıştır ve yapılan araştırmalara göre ilk ortaya çıkış bölgesi Mısır’dır. Anlatılan bir rivayete göre Güneş Tanrısı ile yapılmış olan bir savaş sonucunda onu yenmiştir. Tabi ki bahsetmiş olduğunuz bu olay bazı mitolojik hikayeler sonucunda ortaya çıkmıştır. Özellikle Eski Mısır’da bahsetmiş olduğumuz bu kedi ırkı kutsal ögeler arasında yer almaktadır. Orta boyda ve Habeş kedisinin fiziksel özelliklerine oldukça benzeyen bu kedi türü olduğu için, uzun yıllar boyunca Habeş ırkı içinde yer aldığı ifade edilmiştir. Fakat sonradan yapılan araştırmalar sonrasında Mısır Mau kedileri tamamen farklı bir tür olarak kayıtlara geçmiştir…

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Mısır Mausu Kedisi

 Mısır Mausu’nun Özellikleri

Renk :  Bahsetmiş olduğumuz bu kedi türü genellikle gri tüy rengine sahiptir. Gri üzerine siyah benekli yapıya sahip olan tüyleri sayesinde, diğer kedilerden kolay bir şekilde ayırt edilebilir.

Bakımı : Bu kedi türü özellikle evde bakım için oldukça uygundur. Çok fazla bakım istemez ve haftada sadece bir defa taramanız, onun güzel bir görünüme kavuşması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda tırnakları çok kısa süre içerisinde uzamadığı için tırnak bakımını da uzun aralıklar içerisinde yapmanız yeterli olacaktır.

Ev hâli : Oldukça canlı ve hareket etmeyi seven bir kedi olduğu için ev içerisinde sürekli olarak oyun oynamak ister. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla oldukça iyi geçindikleri için saldırgan ve sinirli davranışlar ortaya koymaz. Karmaşık bir düzen içerisinde yer almayı sevmezler. Bu yüzden de evinize misafir geldiği zaman huzursuz olabilirler.

Görünümü : Oldukça uzun ve yüksek omuzlara sahip olan bu kedi türü, vücudunda büyük oranda kemik ve kas dokusu taşımaktadır. Arka bacakları ön bacaklarından çok daha güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Pati yapısına bakacak olursak da oval bir biçimde olduklarını görmek mümkün..

Mısır Mausu Kedisi Tarihi

Bahsetmiş olduğumuz kedi türü ilk olarak 1955 yılında Roma’da yapılan çalışmalar sonucunda keşfedilmiştir. 1956 yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş olan prensesin yanında Mısır Mau kedisi yer almaktaydı. Bu göçlerden sonra ise kısa süre içerisinde tüm dünyada bu ırk soyunu devam ettirmeye başladı.

Mısır Mausu Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here