Nebelung Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
777
Nebelung Kedisi
Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Nebelung kedisi; nazik, sakin ve biraz da utangaç olmasıyla tanınan bir kedi cinsidir. Oyun oynamaya bayılırlar. Sahibine çok sadık olan Nebelung, sahibiyle vakit geçirmekten çok hoşlanır.

Nebelung Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi Özellikleri

Renk : Nebelung uzun ve zarif bir vücuda sahiptir. Kürkü de kalın, parlak ve orta uzunluktadır. Tek renk tonlara ve parlak, saten tüylere sahiptir. Tüylerinin şekil ve renkleri bulunduğu yere göre değişebilir.

Bakımı : Nebelung kedisi uzun tüylere sahip olduğu için haftada 2 ya da 3 kere taranmalıdır. Diş eti hastalıklarına karşı dişleri arada bir bile olsa fırçalanmalıdır. Kum kabını günlük olarak temizlemelisiniz. Göz kenarları yine arada bir silinmeli. Kulaklar da kontrol edilmelidir.

Ev hâli : Nebelung kedileri, yüksek yerlere tırmanmayı ve zıplamayı çok severler. Sevecen, hareketli ve zeki kedilerdir. Ev ortamına kolayca ayak uydurabilen kediler arasındadır. Musluktan su içmeyi ve atılan oyuncakları geri getirmeyi de çok severler. Nebelung kedisi ne kadar sessiz ve sakin görünse de onu hafife almayın. Eğer görmezden gelirseniz canınızı yakarak bunun bedelini ödetebilir. Çocuklu ve kedilerle anlaşabilen köpekleri olan aileler için mükemmel bir tercihtir. Kendine kibar davranabilir çocuklarla oynamayı, ilgiyi, hileyi öğrenmeyi ve yakalama oyununu çok severler.

Görünümü : Nebelung kedisi, geniş boyutlu düz bir kafa yapısına sahiptir. Gözleri oldukça yuvarlak, ağızları da bir o kadar küçüktür. Burunları ise belirgin bir görünüme sahiptir. Kulakları dışa dönük ve diktir. Tüylerinin çift katlı olması nedeniyle vücut hatları çok belli olmaz. Ön ve arka patileri kemikli ve kaslıdır.

Nebelung  Kedisi Tarihi 

Nebelung kedisi, Russian Blue kedisinin uzun tüylü hâlidir. Adının Nebelung olması parlayan, mavi-gri tüylerinden dolayıdır. İsmi Almanca, “şişli yaratık” anlamına gelmektedir. 1980 yılında siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi, biri erkek üç yavru doğurmasıyla hikayesi başlar. Bu yavrular siyah ve grinin farklı tonlarındadırlar. İlk çiftin erkeğiyle başka bir dişi çiftleşince kısa tüylü ve püsküllü bir kuyruk yapısına sahip yeni bir ırk ortaya çıkar. Bu ırk daha sonra Nebelung olarak adlandırılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here