Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
701
Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman kedileri, özellikle de Norveç mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Öyle ki bir çok hikaye ve masal kitaplarında bu kedi türüne yer verilmiştir. Safkan bir ırk olmadığı uzun süre boyunca düşünüldü ve bunun sonucunda görüldü ki eski uygarlıklar tarafından Mısır bölgesine bırakılan kedilerin evrimsel gelişimi sonucunda Norveç Orman kedisi türü ortaya çıktı.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Renk : Norveç kedileri genellikle beyaz, kahverengi ve koyu kahve renk tonlarında dünyaya gelirler. Bu renk skalası onların çok daha özel görünmesi için önemli ölçüde destek sağlar.

Bakımı : Norveç Orman kedilerine bakmak pek de kolay olmayacaktır. Çünkü bu kedi türü genellikle doğal ortamı içinde bulunmak ister bu yüzden de bakım yapmanıza pek fazla izin vermeyebilir. Fakat onun güzel görünümünü ve sağlığını kaybetmemesi için elbette bakıma ihtiyacı vardır.

Ev hâli : Oldukça güçlü bir kas yapısına sahip olduğu için sürekli olarak kas yapısını güçlü tutmak için hareket etmek isterler. Ev içerisinde oldukça hareketli olan Norveç Kedileri zaman zaman canı sıkıldığı zaman ev içinde yaramazlık yapmaya başlayabilir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için ise sürekli olarak onunla ilgilenmenizi tavsiye ediyoruz. Çocuklarla arasındaki iletişim ise sağlıklı olacağı için güvenli bir şekilde Norveç Orman kedilerini çocuğunuz ile bırakabilirsiniz.

Görünümü : Norveç Orman kedileri uzun ve uzun tüylü kuyruğu sayesinde fiziksel olarak çok kolay bir şekilde diğer kedilerden ayrılır. Genellikle karın bölgesinde bulunan tüy rengi, sırttaki renkten farklı olduğu için oldukça başarılı bir dış görünüşe sahip olur. Norveç Orman kedileri büyüdüğü zaman yaklaşık olarak 8-9 kiloya kadar ulaşabilir. Obezite ile mücadele etmemesi için ise mama veriminde özenli olmanız gerekmektedir. Tüyleri yaklaşık olarak 4 aylıkken ciddi anlamda uzamaya başlar. 4 aylıkken başlayan bu süreç uzun seneler boyunca devam eder.

Norveç Orman Tarihi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Norveç Orman kedilerinin kökeni Vikingler zamanına kadar devam etmekte olan oldukça uzun bir süreç.. Bu süreç içinde ise Norveç Orman kedilerinin çok fazla mutasyona uğramadan, olduğu gibi günümüze kadar ulaşıldığı düşünülüyor.

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here