Oriental Shorthair Kedisi Özellikleri

0
605
Oriental Shorthair Kedisi

Oriental Shorthair Kedisi Özellikleri

Felis catus kedi ailesi üyesi renk ve desenleriyle diğer aile bireylerinden ayrılmaktadır. Doğal kedi türleri arasında yer alan kedi cinsi farklı ırkların çoğalmasıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Herhangi bir laboratuvar ortamında yetişmediği için doğal cinsler arasında yer verilir. Kısa türlü kediler arasında yer alan cins siyamlarla ilişkilidir. Biyolojik ve fiziksel olarak benzerlik gösterirler, Tayland kökenli bir tür olsa da çoğalma ve ortaya çıktığı yer Amerika olarak kabul edilmektedir.

Oriental Shorthair Kedisi Özellikleri 1
Oriental Shorthair Kedisi

Oriental Shorthair Kedisi Özellikleri

Görünüşü: Üçgen sivri bir çene yapısına sahiptir. Modern siyam, genetik yapısını koruyarak Felis Catus aile özelliklerini üzerinde taşımaktadır. Siyamlar gibi badem gözleri bulunan tür kısa tüylü cinsler arasında önde gelmektedir. Düzenlenen birçok yarışmada birincilikler elde etmiştir.

Tüy Bakımı: Kısa tüylere sahip olduğu için çok fazla fırçalama istemez iki haftalık fırçalamalar yeterli olacaktır. Suyu sevmeyen kedi türleri arasında yer alırken aylık banyo yeterli olacaktır. Tüylerin parlaklığını artırması ve güçlü durması için yeterli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Karakter Özellikleri: Alie kökeninde olduğu gibi zeki bir kedidir. Oldukça iyi algılayabilen ve çevresine duyarlı yapıysa tanınmaktadır. Sahibine karşı sadık bir canlıdır. Çocuk dostu kediler arasında yer alır.

Hangi Renklerde Bulunurlar: Leopar desenine sahip türler daha popüler ve nadir görülmektedir. Siyam ve Felis ailesinin karşımı olarak ortaya çıkmış ilginç bir kedi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca farklı renk ve kombinasyonlarda sıkça görülmektedir.

Oriental Shorthair Kedisi Tarihi

Aslen Tayland kökenli cinsin Amerika hayatı düşündüğünden daha verimli geçmiştir. Aile üyelerinin yerel kedilerle çoğalmasıyla doğal yollardan ortaya çıkmış bir cins olma özelliğini 1977 yılında alırken ayırt edici çok fazla özelliğe sahip olmaması uzun bir dönem onu kedi türleri arasına koymayı başaramadı ancak 1997 yılında yapılan genetik test ve türün renk olarak diğerlerine göre çeşitlilik göstermesi bilim insanlarının fikrini değiştirerek tüm kuruluşlar tarafından kedi cinsi olarak kabul edilmesini sağladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here