Peterbald Kedisi Özellikleri

0
647
Peterbald Kedisi

Peterbald Kedisi Özellikleri

Kısa tüylü kediler kategorisinde yer alan cins genetik olarak tüylere sahip değildir. Yok denilecek bir seviyede kısa tüylere sahiptir. Tüylü doğanlarda zamanla tüylerini kaybederek kel bir vücuda sahip olmaktadır. Zarif ince bir bedenin yanında badem gözleri, sivri kulakları vardır. Nesneleri kavramak ve açmak için kullandığı oval pençeler bulunur. Nadir rastlanan ırklar arasında yer alırken dünyanın en pahalı kedileri arasında yer almaktadır. Orjinal ülkesi Rusya olarak kabul edilse de farklı bölgelerden geldikleri bölge genetik yapılarına aykırı oldukları düşünülüyor.

Peterbald Kedisi Özellikleri 1
Peterbald Kedisi

Peterbald Kedisi Özellikleri

Renk: Tüysüz oldukları için ten renkleri, gri tonlar hakimdir.

Bakımı: Oldukça narin bir vücuda sahiptir. Soğuk havalardan korunmaları gerekir, güneşten kolayca etkilenirler. Yaz aylarında güneş altında çok fazla kalmaları çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurken banyolarını ılık suyla yaptırmanız önerilir sıcak sudan kolayca etkilenirler.

Ev hali: Tatlı bir kedi cinsidir. Enerjik, oyuncu bir kedi olmakla beraber evde beslenmeye uygundur. Kolayca uyum sağlar, sahibine karşı sadık, çocuk dostu, eğitime açık ırklar arasında yer alır.

Kişilik: Sempatik, itaatkar, zeki, sevgi dolu, birçok evcil hayvanla uyumlu bir karaktere sahiptir.

Görünüm: Tüysüz ince bir beden, kama şeklinde kuyruk yapısı, sivri kulakları, uzun bacakları, uzun beyaz bıyıkları vardır. İskelet yapısı birçok kedi türüne göre farklılıklar gösterebilir.

Peterbald Kedisi Tarihi

1994 yılında Petersburg (Rusya)’da yapılan bir deney sonucunda ortaya çıkmış genetik yapılarıyla oynanmış iki kedi türünün tüysüz halleri ortaya çıkartılmak istenmiştir. 1996 yılında yetişkin boyutlara ulaşıp, sağlıklı, üremeye açık bir cins olduğunun belgelenmesiyle beraber Rusya seçmesel Feline Federasyonu (SFF) tarafından yeni bir cins olarak kabul edilmiştir. 2003 yılında Dünya Kedi Federasyonu (WCF) tarafından tanınmasıyla resmi olarak dünya tarihine geçmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here