Pixie Bob Kedisi Özellikleri

0
659
pixie bob kedisi ozellikleri

Pixie Bob Kedisi Özellikleri

Doğal çiftleşme ile meydana gelmiş kedi türleri arasında yer almaktadır. Vaşak ile çiftleşme sonucunda bu türün ortaya çıktığı DNA sonuçları ile kanıtlanmıştır. İlk bakıldığında sert ve otoriter bir duruşa sahip oldukları düşünülen Pixie Bob kedileri görüntülerinin aksine dost canlısı ve uysal bir kişiliğe sahiptir. Kulak yapıları ve duruşları ile sık sık vaşaklara benzetilerek vahşi canlılar oldukları düşünülmektedir. Kuyruk uzunluğu en kısa kedi türüdür. Bu özelliklerini vaşak genlerinden aldığı tahmin edilmektedir. Bu cinsin genel olarak vaşakların uysal, evcil versiyonları olduklarını söyleyebiliriz.

Pixie Bob Kedisi Özellikleri 1
pixie bob kedisi ozellikleri

Pixie Bob Özellikleri

Renk: Kahve rengi, gri ve siyahın yoğunlukta olmak üzere farklı kombinasyonlarda görülebilir.

Bakımı: En az haftada bir kez fırçalaması gerekir. Tüylerin dökülmesini engellemek ve topaklanmaması için paspas kullanabilirsiniz.

Ev hali: Eşyaları, oyuncakları saklama veya çalma özellikleri vardır. Genellikle sahiplerinin sık kullandığı veya küçük eşyaları saklamayı severler bu hareketleri kısakançlıktan dolayı yaptıkları düşünülmektedir. Köpeklerle anlaşamazlar, insanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkileri yoktur. Pixie Bob kedisi evde beslenmek için uygundur. Tek başına dışarı bırakılmaları tavsiye edilmez.

Kişilik: Son derece akıllı ve kurnazdır. Sahibine karşı sadık kalır. Oyuncu bir yapısı vardır. Sadık ve cesur bir kedi cinsidir.

Görünüm: Sivri kulakları, ters üçgen bir göz yapısına sahiptir. Vücuduna oranla bacakları kısadır. Kuyruk yapıları kısadır. Görünüş olarak vaşaklarla benzer özellikler gösterirler.

Fiziksel Özellikleri: Fiziksel gelişimini diğer kedi cinslerine göre daha hızlı geliştirir. Yetişkin boyutlarına erişmesi yaklaşık 1 yıl sürerken, ortalama ağırlıkları dişilerde 4 KG, erkeklerde 5 KG ulaşmaktadır. Sivri uçlu, üstlerinde tüyler olan kulaklara sahiptir. Kısa kuyruğa sahip, yuvarlak pençeleri vardır.

Pixie Bob Kedi Tarihi

1985 yılında Cascade Dağlarında bir kedi kurtarılır. Kaybolan kedi bir süredir o bölgede yaşadığı tahmin edilmektedir. Eve geri dönüşünün ardından Ocak 1986 yılında doğum yapması ile yeni bir cins (Pixie Bob) ortaya çıkar. Kayıp olduğu zamanlarda dağda bir vaşakla çiftleşmiş olduğu tahmin edilirken ilk defa kayıtlara bu tarihlerde geçerek yeni bir DNA yapısı ortaya çıkmış olur. Birkaç yıl içinde yavru kedilerinde büyümesiyle sayısı 23 yükselen cinsin baskın gen yapısı türü korumuş ve çoğalmasına olanak sağlamıştır. 1993 yılında TİKA tarafından marka tescili yapılarak yeni bir cins olarak kayıtlara geçmiştir. Orjinal ülkesi ise ABD olarak kabul edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here