Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
562
Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ragdoll kedi türü, özellikle apartmanda kedi bakmayı tercih eden kişiler için oldukça uygun bir seçim olacaktır. Vücut yapısı fiziksel olarak oldukça uzun olmasının yanısıra bir o kadarda kaslıdır. İnsanlara ve hayvanlara karşı oldukça uyumlu bir şekilde yaklaşmakta olan bu kedi türü, evde beslemek için oldukça uygundur. Dikkat ve ilgi seviyesi orta üst düzeylerde seyreden kedimizin oyunculuk yeteneği ise diğer türlere göre oldukça fazla.. Özgür yaşamayı çok fazla tercih etmeyen bu kediler, apartmanda beslemek için insanlar tarafından oldukça sık tercih ediliyor.

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Renk : Ragdoll kedileri, büyük bir çoğunlukla beyaz tüy rengine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bazı türlerinde ise beyaz vücut ve gri kuyruk ile oldukça hoş bir görünüme sahip oluyor.

Bakımı : Bahsetmiş olduğunuz bu kedilerin özelliklerinden bir tanesi karın bölgesinin üst tarafında et birikmesidir. Bu birikme bahsetmiş olduğumuz kedi türü için oldukça normaldir. Fakat Ragdoll kedileri çok kolay bir şekilde kilo alabilir. Bu yüzden de onları beslerken mama düzeyini iyi ayarlamak gerekiyor.

Ev hali : Sakın bir karakter yapısına sahip olduğu için evde bakmak için oldukça uygun olduğunu söylemiştik. Özellikle çocuklar ile çok iyi geçinir.. Fazla yaramazlık yapmaz ve böylece apartmanda yaşayan komşularınızı rahatsız etmeyecektir.

Görünümü : Kemikleri oldukça güçlü olan bu kedi türü, çok yüksek seviyelere zıplayabilir. Kafası ise vücuduna oranla çok fazla büyük değildir. Fakat uzun tüyleri sebebiyle kafa boyutu büyük görünür. Dikdörtgen biçiminde, başın iki yanında yer alan kulakları normal seviyededir. Gözleri genellikle mavi olan bu kediler, oldukça estetik bir görünüme sahiptir.

Ragdoll Kedisi Tarihi

 Özellikle ülkemizde insanların çok tercih ettiği bir kedi türü olmasına rağmen ne yazık ki kökeni ile ilgili yapılan çalışmalar tam olarak sonuç vermiş değildir. Fakat genel araştırmalara bakacak olursak yaklaşık olarak 1960 yıllarında Kaliforniya’da ortaya çıkmıştır. Birman ve İran kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bu ırk, Ragdoll olarak isimlendirilmektedir. Kediyi ilk kez tespit eden Amerikalı bir aile, Ragdoll isminin telif haklarını almış ve bu kedi türüne vermiştir..

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here