Rehber Köpek Nedir?

0
112
rehber köpek eğitimi

Rehber köpek görme engelleri vatandaşların yürüme esnasında hiç bir zorluk ve engel ile karşılaşmaması için kişiye eşlik eden, bu alanda eğitim alan köpektir. Görme duyusu olmayan vatandaşların ne kadar zor bir hayatları olduğu tahmin etmek hiç de zor değildir. Bu yüzden de görme duyusu olmayan bir vatandaşa yardımcı olacak ve onun gören gözleri olacak bir köpek gayet iyi bir durumdur. Yolda yürürken, karşıdan karşıya geçerken ve daha bir çok durum için rehber köpekler kişiye yardımcı olmaktadır. Rehber köpekler son derece eğitimli olduklarından dolayı da sahibine en iyi yardımı vermektedir. Rehber köpekler golden retriever ve labrador cinsi köpeklerden seçilmektedir.

Rehber köpek eğitimi daha yavru döneminden başladığı için görme engeli olan vatandaşların karşılaşabileceği her türlü engeli aşma konusunda bilgi sahibidirler. Hem kişinin gören gözleri olurlar hem de görme engelli kişiyi korurlar. Bu da görme duyusu olmayan vatandaşların güvenli şekilde topluma karışması anlamına gelmektedir. Rehber köpekler oldukça uysaldırlar ve bu özellikleri de onların güvenilir canlılar olması anlamını taşır. Rehber köpekler görme engelli bir vatandaş ile her yere girme hakkına sahiptir.

Rehber Köpek ve Görme Engelli Vatandaş

Rehber köpekler görme engelli vatandaş ile hayatları boyunca yaşarlar. Her zaman birliktedirler. Bu yüzden de kişi ile köpek arasında çok güçlü bir baş bulunur. Zaten hayatı görmeyen gözleri yüzünden daha az yaşayabilen bu kişilere en azından rehber köpekler ile bir katkı sağlamalıyız. Türkiye’de 750 binden fazla görme engelli vatandaş bulunduğu haberlere de yansımış durumdadır. Her vatandaşa rehber köpeği vermenin imkansız olduğu düşünülebilir. Ancak en azından daha zor yaşayabilen vatandaşların bu köpekler sayesinde hayata döndürülmesi mümkündür. İstanbul’da bulunana Rehber Köpekler Derneği bu iş için hem bilinçlendirme, hem köpek eğitimi hem de köpek temini yapmaktadır.

rehber köpek

Rehber Köpekler Derneği sitesinde yazan bilgilere göre bir rehber köpeği 10 yıla kadar görme engelli vatandaş ile yaşayabilir. Ayrıca bu süre zarfında köpeğin veteriner ve mama masrafı bile dernek tarafından karşılanıyormuş. Rehber köpekler sadece kişiye seyahat esnasında eşlik etmez aynı zamanda bir kaldırım, yol ya da herhangi bir engel esnasında durarak kişiyi bilgilendirir. Bu sayede yürüme esnasında görme engelli vatandaş engel olduğunu anlar ve ona göre hareket eder. Rehber köpekler sizinle beraber günlük olarak market, iş yeri, cafe, restoran, sahil ve gittiğiniz her rotada geldiğinden kısa süredeo rotaları hemen ezberler. Bu sayede rotadan çıkma veya kaybolma gibi bir durum asla olmaz.

Rehber Köpekler Nerede Yaşar?

Rehber köpeği diğer köpekler tarafından tehdit unsuru olarak algılanmazlar ancak tedbir olması açısından görme engelli vatandaşa köpek savar frekans yayıcı alet verilir. Bu aletin ücreti de yine dernek tarafından karşılanmaktadır. Rehber köpeğin kişi ile aynı evin içine girmesi zorunludur. Çünkü köpeğin kişi ile iyi bir bağ kurması için evin içine girmesi ve evi kendi evi gibi görmesi gerekir. Bu yüzden de rehber köpeğin ev içinde yaşayacağını ileride bir sorun olmaması açısından komşulara da bildirmek gereklidir. Sakin bir köpek olduğu için de komşuları rahatsız etmeyeceğinden anlayış ile karşılanacaktır.

Rehber köpeği ile giden bir görme engelli vatandaş görüldüğünde herhangi bir iltimas gösterilmesine gerek yoktur. Çünkü rehber köpeği yolu izleyerek kişinin dikkat etmesi gereken şeylerin hepsini görür. Bu yüzden de içiniz rahat olsun. Aynı şekilde köpekten korkmanıza da gerek yoktur çünkü gayet uysal bir köpektir. Rehber köpeği üzerinde uyarıcı bir levha da bulunur ve köpeğin rehber köpeği olduğuna dair bilgi notu vardır. Ayrıca rehber köpeği uzmanları köpeğe ilgi gösterilmemesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunmaktadırlar. Bunun nedeni de köpeğin konsantrasyon ve ilgisinin dağılmamasıdır. Bu sayede görevini daha iyi yapabilir ve görme engelli sahibine en iyi hizmeti verebilir.

Detaylı bilgi almak için ve aklınıza takılan soruları sormak için İstanbul’da bulunana Rehber Köpekler Derneği ile iletişime geçebilirsiniz. Size her türlü durum hakkında bilgi vereceklerdir. Aynı şekilde bu derneğe de bağış yaparak derneğin masraflarına bir nebze de olsun yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca rehber köpeği eğitimi için de gönüllü olmak da mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here