Rottweiler Cinsi Köpek

0
683
Rottweiler

Rottweiler Cinsi Köpek

Rottweiler’ın kökeni çok eskilere dayanır. İlk kez Romalıların Avrupa’yı ele geçirişleri sırasında bu köpekleri kullanıldıkları bilinmektedir. Romalılar daha önce İngiltere’de Mastiff cinsini görerek hayran kalmışlardır. Öyle ki, Sezar’ın bu dövüş köpeğiyle ilgili takdir ve hayranlık dolu bir mektubu vardır. Rottweiler’ın ise önemi farklıdır. Romalılar gittikleri yerlere, yiyeceklerini yanlarında götüremediklerinden, oralarda et ihtiyaçlarını karşılamak için avlanırlardı. Avda kullandıkları köpekleri de beraberlerinde götürürlerdi. Son derece güçlü, 40 55 kg. arasında, çok iri olmamakla birlikte sağlam yapılı olan bu köpekler Romalıların çok ihtiyaç duyduğu bir cins oldu. Her koşula dayanıklı, mücadeleci olan bu hayvan uzun yollarda ve zorlu arazilerde sığır güderdi. Herhangi bir düşmanla karşılaştığında da dövüşe hazır ve süratliydi. Çok da zekiydi.

Rottweiler Cinsi Köpek 1
Rottweiler

Rottweiler ile birlikte Pirene köpeklerinin de, Roma sığır çobanlarından geldiği sanılmaktadır. Bu köpekler, Romalı lejyonerlerin Alplere ve Avrupa’nın pek çok bölgesine bıraktıkları bir mirastır. Güney Almanya’nın verimli topraklarına yerleşen bir kesim Romalının geride bıraktığı bu köpekler, iki yüzyıl boyunca sığır çobanlığı yapmıştır. Onlardan sonra bu bölgede kalan Rottweiler dışındaki köpekler de, uzun bir süre daha sığır gütmekte kullanılmıştı.

Adını Batı Almanya’da sığır yetiştirilen Rottweil kasabasından alan bu köpek, yörede yüzyıllarca Kasap Köpeği adıyla tanındı. Kasaplık hayvanların pazara götürülmesinde kullanılıyordu. 1880 sonlarında soyu tükenmeye yüz tutmuş, demiryollarının yapılmasıyla sürülerin dolaştırılması yasaklanmış ve çok sayıda Rottweiler da işsiz kalmıştı. Ancak, azalan bu cins, yüzyıl bitmeden polis tarafından asayişi sağlamada kullanıldı. Yine zekasıyla, çevikliği ve hızıyla insanoğluna yararlı oldu. Amerika’da 1931 yılında kabul edilen bu cins, oyunculuğu ve evini ocağını korumasıyla paha biçilmez bir ev köpeğidir.

Rottweiler her an tetikte olan, çevik bir köpektir. Gözlerinde huzurlu ve sakin bir ifade olmasına dikkat etmelisiniz. Yabancılara haşin davranabilir. İlgi ve oyunu sever. Erken yaşta iyi eğitilirse, çocuklar için hem bir koruyucu hem de iyi bir dost olur.

Büyük cinsler arasında sayılabilir; omuz boyu 58-68 cm., ağırlığı da 60 kg. kadardır. Baş genişçe, vücut kaslıdır. Düz ve kısa tüylü olduğundan iri görünmez ama göğüs geniştir. Siyah tüyler üzerinde kahverengi lekeler vardır. Çene yapılan fazlasıyla güçlüdür. Yeterince koşmaz ama muazzam hız yapabilir. Çene yapıları fazlasıyla güçlüdür.

Rottweiler Cinsi Köpek 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here