Sahiplenme İçin 8 Kedi Cinsi

0
164
kediler

Kedilerin eğlenceli, bazen huysuz, insanın sinirini alan ve dost olmayı seven canlılar olduğu herkesçe bilinen bir durumdur. Bir hayvanı sahiplenme ve ona bakmak Dünya’nın en güzel hislerinden birisidir. Bir canlının bakımını üstlenmek ve onun karnını doyurmak paha biçilemez bir hediyedir. Biz de bu yazımızda kedi sahiplenmek isteyen kişiler için 8 kedi cinsi paylaşmak istedik. Böylece evde bakılabilecek kediler cinsleri hakkında bilgi edinebilir ve karar verebilirsiniz.

Sahiplenme için kedi cinsleri yazımızda snowshoe, cymric, chartreux, bombay, scottish fold, İran kedisi, tonkinese ve savannah kedileri hakkında bilgi paylaşacağız.

sahiplenme

Kedi Sahiplenme İçin Kedi Cinsleri

1- Snowshoe

Çok sosyal kedi türlerinden bir tanesi olan snowshoe kedi cinsi oyun oynamayı ve insanlar ile vakit geçirmeyi çok sever. Nadir kedi türlerinden biridir ve Amerika kedisidir. Su ile arası kötü olmayan ve hatta yüzmeyi bile seven çok nadir kedilerden biri de bu kedi cinsidir. Detaylı bilgi almak için snowshoe kedisi özellikleri içeriğimize bakabilirsiniz.

2- Cymric

Çocuklar ile arası çok iyi olan ilginç kedi türlerinden bir tanesi de budur. Çocuklar ile yakından ilgilenmesi ve vakit geçirmesi insanı hayrete düşürmektedir. Bu yüzden çocuklu aileler için sahiplenme konusunda tercih edilebilir. Diğer kedi türlerine göre upuzun tüylere sahiptir. Bu özelliği ile bile rahatça ayırt edilebilir. Bacakları biraz küçük görünse de çok güçlüdürler. Daha detaylı bilgi almak için cymric kedisi özellikleri içeriğimize bakın.

kedi cinsleri

3- Chartreux

En sağlıklı kedi türlerinden biridir. İnsanlar ile arası çok iyidir ve cymric de olduğu gibi çocukları ve oyun oynamayı severler. Özellikle de zaman zaman kendilerini sevdirmek isterler. Bunun nedeni insanlara olan düşkünlüğüdür. Kendine iyi bakan ve bakımlı olmayı seven bir kedi ırkıdır. Detaylı bilgi için chartreux kedisi özellikleri içeriğimize bakınız.

4- Bombay

Siyah renkli olan bu kedi ırkı kedilerin en zarif canlılarından biridir. Yapılan araştırmalara göre diğer kedi türlerine göre daha duygusal olanlardan bir tanesidir. Çok sakin bir yapıya sahiptir ve içine kapanık gibi görülebilir. Ancak bu özelliği aslında onun çok duygusal olmasından değil de sessiz olmayı sevmesinden kaynaklıdır. Elbette ki sahibine ve çocuklara karşı çok cana yakın olabilir. Oyun oynamayı ve aşılarını sakın ihmal etmeyin. Detaylı bilgi için bombay kedisi özellikleri içeriğine bakın.

5- Scottish Fold

Ağladı ağlayacak gibi bir surat ifadesine sahip olan bu kediler çok cana yakındırlar. Kulak ve yüz yapılarından dolayı insanlar tarafından aşırı duygusal oldukları düşünülür. Ancak bu sadece yapısal bir durumdur. Sahiplerine aşırı düşkün olabilirler. Zaman zaman huysuz oldukları da bilinir. Ortama çok hızlı uyum sağlayabilir ve hemen ortamı sahiplenebilirler. Bu özellikleri ile de kedi sahiplenmek isteyen kişiler tarafından çokça tercih edilmesine sebep olur. Detaylı bilgi için scottish fold kedisi özellikleri içeriğine göz atın.

kedi sahiplenmek

6- İran Kedisi

Uzun tüyleri ve enteresan yüz yapıları ile ayırt edilirler. Minyon kedi türleri arasına girebilir çünkü azımsanmayacak kadar İran kedisi minyondur. Tüyleri çoğu zaman çok açık renklerdir. İlerleyen zamanlarda hafif de olsa tüylerinde solma veya koyulaşma meydana gelebilir. Masum yüzlü kediler kategorisine girebilir. Detaylı bilgi için İran kedisi özellikleri içeriğine bakabilirsiniz.

7- Tonkinese

Özgürlüğüne aşırı düşkün olan bu kedi türü sakın kafes ya da başka bir yere konmamalıdır. Aşırı sosyal olan tonkinese kedi cinsi evin her odasında gezmek isteyecektir. Her odayı günde çok kez ziyaret ederek kontrol edecektir. Bu yüzden de bir odanın kapısını kapatmamalısınız. Yoka sürekli miyavlayarak sizi rahatsız etmek ister. Detaylı bilgi için tonkinese kedisi özellikleri içeriğine göz atabilirsiniz.

kedi sahiplenme

8- Savannah

Savannah kedi cinsinin en şaşırtıcı özelliği sahibine bir köpek gibi sadık olmasıdır. Sadece bu özelliği ile bile tercih edilmektedir. Oyun oynamayı çok sever ve çok da zekidir. Sahibi ile vakit geçirmeye bayılır ve sahibine de çok düşkündür. Benekli tüyleri ile de çok sevimli görünür. Diğer hayvanlar ile ev sakinleri ile hemen arkadaş olabilir. Bu yüzden de evde başka hayvan bulunuyorsa sahiplenmek için savannah kedisini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Detaylı bilgi için savannah kedisi özellikleri içeriğine bakın.

Yukarıda görüldüğü gibi 8 adet kedi cinsi için bilgi paylaştık. Bu içerik ile bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ki kedilerin de beslenmeye, yaşamaya ve özgür olmaya ihtiyacı vardır. Daha fazla kedi cinsi hakkında bilgi almak için de kedi cinsleri kategorisine bakmanızı tavsiye ederiz. Satın alma, sahiplen!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here