Saint Bernard Cinsi Köpek

0
670
Saint Bernard

Saint Bernard Cinsi Köpek

St. Bernard ile ilgili ilk olarak söylenmesi gereken şey, uçsuz bucaksız köylerdeki insan kurtarma öykülerinin hepsinin gerçek olduğudur. Alp Mastiff i olarak bilinen ilk türleri, bundan bir yüzyıl kadar önce daha kısa kuyruklu oldukları bilinir. İsviçre ile İtalya Alpleri arasındaki bir manastırda üretilmiş olan bu hayvanların öyküsü 1670 yılına dayanır. İlk kez St. Bernard Manastır Hastanesinde görev alan bu köpeğin o dönemde bugünkü boyutlarda olmadığı, Romalı lejyonerlerin iri Mastiff köpekleriyle yerel köpeklerin karışımı oldukları tahmin ediliyor.

Saint Bernard Cinsi Köpek 1
Saint Bernard

Rahipler bu köpekleri hem kendilerine arkadaş olsun diye hem de manastıra gelirken yolunu kaybeden ziyaretçileri aramaya çıktıklarında kendilerine yardım etmeleri için yetiştirmişlerdir. St. Bemard’m güçlü bir koku alma duyusu vardır ve çok zorlu koşullara dayanıklıdır. Rahiplerin zaman zaman bu köpekleri bir kurtarma ekibi
kalmış birini görür görmez hemen görev dağılımı yaparlar, bazıları karda yatan halsiz düşmüş yolcuların yanma yatarak onları ısıtır, diğerleri manastıra giderek rahipleri kaza yerine getirirdi.

1800 yılında Barry adlı bir St. Bemard’m on yıl içinde 40 kişiyi kurtardığı belgelerle saptanmıştır. O dönem, bu köpeklere Barryhund (Barry avcıları) adı verilmişti. Hastane köpekleri adıyla da anılan bu cins, 1865 yılında St. Bernard adını almıştır.

1800 sonlarında soyu tükenir gibi olmuş ve bu cinsi üretmiş olan rahipler St. Bernard soyunu tekrar canlandırma çabasına girmişlerdir. Saf bir St. Bemard’m ilk çapraz çiftleşmesi Newfoundland cinsiyle olmuş ve uzun tüylü cinsi bu şekilde üretilmiştir. Önceleri uzun tüylü köpeklerin soğuk hava koşullarında daha dayanıklı oldukları düşünülmüş, kısa tüylü hayvanların tüyleri tiftiklenmediği için bu iklim koşullarında daha sonraları kısa tüylü hayvanlar tercih edilmiştir. Beyaz üzerine, sarımsı kırmızı, kahverengi gölgeleri vardır.

70-85 cm. boyundaki St. Bernard’m ağırlığı 90 kg kadar çıkabilir. Çok iri olduklarından, büyük alanlarda yaşamaları gerekir. İnanılmaz derecede dost canlısı ve mükemmel ev hayvanlarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here