Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
613
Savannah Kedisi

Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Savannah kedileri; hareketli, zeki, oyun oynamayı seven ve sosyal kedilerdir. Sahibine karşı oldukça şevkatli ve sadıklardır.Diğer kedilerden farklı yanı da yine sahibine bir köpek kadar sadık olmasıdır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok çabuk arkadaş olabilirler. Ayrıca en pahalı kedi cinsleri arasında yer alır.

Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Savannah Kedisi

Savannah Kedisi Özellikleri

Renk : Benekli olan Savannah kedilerinin renkleri de farklılık göstermektedir. Gri, fildişi, krem, ten rengi ve açık kahverengi gibi renklerin üzerine keskin bir tonda koyu beneklere sahiplerdir. Tekir renge sahip olanlarında ise gri, koyu turuncu, kızıl gibi renklerin üzerinde siyah veya koyu renkte dalgalar bulunur. Tek renkli olanları da genellikle düz, parlak siyah tondadır.

Bakımı : Savannah kedileri genellikle çok uzun tüylere sahip olmadıkları için haftada bir iki kez taranmaları yeterli. Ama savannah kedileri sizinle birlikte duşa girebilecek kadar severler suyu. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Ayrı olarak fazla bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Ona ilgi gösterip onunla oyun oynamanınz yeterli olacaktır.

Ev hâli : Savannah kedileri, ev yaşamına ve tasmayla gezmeye çok çabuk alışabilen bir cinstir. Sürekli dışarı gezmeye çıkarmanız gerekmez fakat onu okşamanız, ona ilgi göstermeniz, onu öpmeniz hoşuna gidecektir. Savannah kedileri çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok çabuk arkadaş olabilir. Size hiçbir şekilde sorun çıkarmaz.

Görünümü : Savannah kedileri ince yapılı ve esnektir. Gövdeleri uzundur. Çeneleri gelişmiş ve güçlüdür. Gözleri badem şeklindedir.Gözlerinin içinde göz yaşı şeklinde bir lekenin bulunması karakteristik özellikleridir. Kulakları kafalarına göre uzundur ve kulaklarındaki tüyler kısadır. Bacakları güçlü, uzun ve incedir. Patileri küçük fakat tırnakları uzundur. Kuyrukları kısadır. Kısa ve orta uzunlukta olan tüyleri sık ve parlaktır. Bu görünümleri itibari ile diğer kedilerden çok daha güçlü bir görünüme sahip olmaları da beklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Savannah Kedisi Tarihi

Bu kedi türü adını ırkın oluşum kaynağı yani Serval kedisinin ana yurdu olan Afrika savanlarından almıştır. Serval kedisi Afrika yerlileri tarafından evcil olmayan yani vahşi olarak yetiştirilen bir cinstir. Bunun tersine Savannah cinsi evde bakıma da elverişli bir yapıya sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here