Scottish Fold Kedi Cinsi

0
602
Scottish Fold

Scottish Fold Kedi Cinsi

Scottish Fold yani iskoç kedisi cinsi özellikleri

Öncelikle tarih bazında şunu söyleyelim, Bu tontiş kedi özellikle gri renkte ki tonlarıyla bilinmektedir. 1961 senesinde iskoçyada çiftçiler tarafından farkedilmiştir. En büyük özelliği ise kulaklarında oluşan bir mutasyon sonrasında kulakları ufak minicik bir şekilde görünüyor olmasıdır. Ayrıca eğlenceli ve oyuncu yapısıyla bilir, doğru beslenmediği çabuk hızlı bir şekilde kilo alırlar. Gri renk tonuyla akıllara kazınsada beyaz ve sarı renkleride mevcuttur, aşağıda Scottish Fold hakkında tüm detayları okuyabilirsiniz.

  •  Sevecenlik ve Aile Bağı

Bazı kedi ırkları, yavru kediden beri aynı kişi tarafından yetiştirilmiş olsa dahi, genellikle bağımsız ve uzaktır; Diğerleri bir kişiyi yakından bağlar ve herkese kayıtsızdır; Ve bazıları bütün ailenin sevgisiyle duş alıyor. Şefkat seviyelerine giden tek faktör cins değildir; Bir evin çevresinde insanlarla birlikte yetiştirilen kediler, insanlarla daha rahat ve daha kolay bağlar hissederler.

  •  Tüy Döker mi ?

Evinizi bir kedi ile paylaşacaksanız, giysilerinizde ve evinizde bir miktar kedi tüyü ile uğraşmanız gerekir. Bununla birlikte,kedi tüyü dökülmesi ırklar arasında değişiklik gösterir. İskoç Kedisi fazla tüy döken bir kedi değildir sadece dönemsel belli zamanlarda çok az miktarda tüy dökülmesi yaşayabilir.

  •  Genel Sağlık

Cins kediler genellikle sağlık problemlerine eğimli oluyorlar, fakat sokak kedilerinin aksine ömürleri bir hayli fazla oluyor. Evde iyi bir bakım ve dönemsel şekilde veteriner kontrolü olduğu takdirde herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmayacaktır.

  •  Oyuncu ve Eğlenceli mi ?

Bazı kediler enerji ve kötü muamele ile dolu sürekli sinirli kalan kedilerdir, diğerleri daha ciddi ve sakinleştirilirken, eğlenceli bir yavru kulağa hoş geliyor olsa da, her gün oynamak istediğiniz fare oyuncağını kaç kere takip ettiğinizi ve oyun arkadaşınız olarak durabilecek çocuklarınızın veya diğer hayvanlarınızın olup olmadığını düşünün. İskoç Kedisi oyuncu yapısı ilede tanınır ve çocukları çok sever, çocuklarla oynamaktan haz alırlar onlara şevkatle davranırlar. Fakat ilerleyen yaşlarda aldığı kilolarda olursa bu eğlenceli yapısı kendini sakinliğe bırakabilir.

  • Diğer hayvanlarla Nasıl Anlaşıyor?

Bazı kedi cinsleri bulundukları alanı ve mekanı kimseyle paylaşmak istemez ve hırçınlaşabilir. Fakat iskoç kedimiz bu cinslerden değildir, gayet ılımlı ve sıcak bir karşılamada bulunurken kendi ırklarına samimi bir yaklaşım sağlar.

Kişiliği ve Karakteri

Kulakları minnoş ve küçük olan Scottish Fold yani türkçe anlamı iskoç kedisi olan patimiz; Scottish Fold’un fark edeceğiniz ilk şey, tuhaf pozisyonlarda poz verme alışkanlığıdır.Ya da sırtüstü uzanarak havada pençeler ve kulaklarının diğer kedilere göre daha az hareketli olduğunu varsayabilirsiniz, ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Onları, oldukça etkili bir şekilde iletişim kurmak için kullanır; gerektiğinde sessiz, şirin bir sesle yorumlar ekler.

İskoç kedisi tatlımı tatlı ve oyuncu yapısından ötürü dikkat çeken bir kedi cinsidir. İskoç kedisinin istediği son şey yalnız kalmaktır. Yalnız kalmaktan nefret ederler ve çok sıkılırlar bu yüzden size trip babında küsebilirler. Fakat ufak bir ödül mamasıyla gönlünü almanız hiçte zor olmayacaktır.

Sağlığı

Scottish Fold ( iskoç kedisi ) normal olarak her kedi cinslerinde olduğu gibi genetikden ötürü bazı sağlık sorunları olabilmektedir.İskoç kedisinin bazı kronik hastalıkları şunlardır;

 

  • Özellikle kuyrukta, ancak ayak bileği ve diz eklemlerinde dejeneratif eklem hastalığı, ağrıya neden olur veya dolaşımı zayıflar. Sertliği geliştirdiyse, kuyruğu dikkatle kullanmak önemlidir.
  • Cinsiyette bir tür kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati görüldü, ancak henüz hastalığın kalıtsal bir formu olduğu ispatlanmadı.

Ömrü Ne Kadar

Scottish Fold kedisinin ömrü genellikle 11 ile 15 yıl arasında değişmektedir, çok sağlıklı ve çok iyi bir bakım ile tabi ki bu sınır 17 ile 18 yıla kadar çıkabilmektedir. Genel olarak kedilerin ömürleri 13-15 yıl civarıdır. Dünyanın en yaşlı kedisi Nutmeg 1985 doğumlu olup 32 yaşındadır.

Bakımı

Scottish Fold bakımı diğer kedilere nazaran biraz daha kolay ve zahmetsizdir.Ölmüş saçları çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftalık tüylerini tarayın. Uzunlamasına bir Katlama, karışıklığın gelişmediğinden emin olmak için haftada birkaç kez bakımlı kılınmalıdır.
Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın . Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama en iyi ve en düzenli fırçalama şeklidir. Tırnakları her iki haftada bir kırpın. Herhangi bir deşarjı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak ve nemli bir bezle silin. Enfeksiyon yayma riskine girmemek için her göz için bezin ayrı bir alanı kullanın. Kulaklarını haftalık kontrol edin, özellikle sıkıca katlanmışlarsa. Kirli görünüyorsa, 50-50 oranında elma suyu sirkesi ve ılık suyla nemlendirilmiş pamuklu bir bilye veya yumuşak nemli bir bezle silin. Kulak içine zarar verebilecek pamuklu bezlerden kaçının.

Scottish Fold’unuzun kum kabını sürekli temiz tutun ve enfeksiyonlara karşı bu durum çok önemlidir. Kumunu ayda bir tamamen değiştirin ve kum kabını temizleyin. Hergün düzenli olarak’da kum kabında ki pislikleri kürek yardımıyla temizleyin.

Samimi, rahatlatıcı ve çocuklu ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Ona kibarca ve saygılı davranan çocuklardan aldığı dikkati sever, oyun oynamaktan ve püf noktaları öğrenmekten hoşlanıyor.

Scottish Fold İskoç Kedisi Resimleri

 

Scottish Fold Kedi Cinsi 1
Yavru Gri Scottish Fold

Scottish Fold Kedi Cinsi 2

Scottish Fold Kedi Cinsi 3
Gri Şaşkın Scottish Fold
Scottish Fold Kedi Cinsi 4
Scottish Fold
Scottish Fold Kedi Cinsi 5
Yavru Scottish Fold
Scottish Fold Kedi Cinsi 6
Scottish Fold Beyaz

Scottish Fold Kedi Cinsi 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here