Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
1497
Scottish Fold Kedisi

Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold kedileri, karakter olarak bakıldığı zaman oldukça sakin ve akıllı bir kedi türü olarak karşımıza çıkıyor. Yuvarlak ve bu yüzden de sevimli bir yüz ifadesine sahip olan kediler, kendini sevdirmeyi çok kolay bir şekilde başarıyor. Sahipleri ile ilişkileri son derece güçlü olan bu kedi türü, kısa süre içerisinde yaşamış olduğu ortam ile uyum sağlayabilme özelliğine de sahiptir.

Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Scottish Fold Kedisi

Scottish Fold Kedisi Özellikleri

Renk : Scottish Fold kedileri, genellikle oldukça açık gri tüy rengine sahip olarak dünyaya gelir. Çok nadir de olsa onları beyaz renkteki tüy rengine sahip olarak görmek de mümkün olabiliyor.

Bakımı : Bu kedi türü ev içerisinde kendi kendine bile eğlenceli vakit geçirebileceği için, sürekli olarak sizden ilgi beklemez ve buna bağlı olarak da bakım yapmak oldukça kolaydır. Tüy uzunluğu ise diğer kedilere göre çok daha kısa olduğu için sürekli olarak onu taramanız gerekmez. Hatta iki haftada bir defa onun tüylerini bakım yapmanız bile yeterli olacaktır.

Ev hali : Bu kedi türü özellikle yavru olduğu dönemlerde diğer kediler gibi merdivene tırmanmak veya masadaki eşyaları yere atmak gibi davranışların aksine, oldukça sakin ve uysal bir şekilde davranışlarını sürdürmeye devam eder. Bu yüzden de ev içerisinde bulunan hiçbir şeye zarar vermeyecektir.
Görünümü : Çok kısa kulaklara ve bununla beraber yuvarlak bir kafatasına sahip olan bu kedi türü, dışarıdan bakıldığı zaman oldukça sevimli görülmektedir. Normal bir kedi boyutlarına sahip olan Scottish Fold kedileri, yuvarlak göz yapıları sayesinde oldukça masum bir yüz ifadesine sahiptir.

Scottish Fold Kedisi Tarihi

Resmi kayıtlara bakacak olursak ilk defa 1966 yılında bu kedi türü kaynak arasına girmiştir. Kedinin tanımlanma aşamasında kulak özelliklerinin genetik yapısına bakıldığı zaman bazı bozukluklar olduğu tespit edilmiştir. Bunun üzerine yapılan araştırmalar Amerika’da devam etmeye başlamıştır. 3 farklı yetiştirici tarafından ayrı bölgelerde dikkatli bir şekilde yetiştirilmeye başlanmıştır. Gerekli olan tüm çalışmalar yapıldıktan sonra bu kedi ırkı uzun zaman içerisinde kendi içerisinde çiftleşmeye ve verimli yavrular ortaya çıkarmaya başlamıştır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here