Sfenks Kedi Türü ve Özellikleri

0
707

Sfenks Kedi Türü ve Özellikleri

Merhaba patiledi.com okuyucuları bugün sizlere Mısır kökenli Sfenks kedisini tanıtacağım. Dünyada ki 3 tüysüz hayvan türünden birisi olan Sfenks kedisi görüldüğü üzere tamamen tüysüz olması özelliği ile dikkat çeker. Evde kedi beslemek isteyip tüylerin engel olduğunu düşünenler için birebir tercihtir. Ayrıca tüye alerjisi olanlarda tercih edebilir. Sfenks kedileri doğduklarına çok az tüylerle doğarlar ve bu tüyler büyüdükçe yok olmaya başlar.

Sfenks Kedi Türü ve Özellikleri 1
Sfenks Kedisi

KARAKTERİ VE ÖZELLİKLERİ

Sadık,nazik ve sakin bir karaktere sahip olan Sfenks kedileri dış görünüşleri ne kadar alışılmadık olsa da karakteri ile kendisini sevimli kılacak birçok özelliğe sahip. Adı Sfenks kedisi olsa da kökeni Kanada olan bu tür ‘Kanada tüysüz kedisi’ olarak ta anılır. Aslen Kanada tüysüz kedileri olarak bilinen ırk ‘Uluslararası Kedi Derneği‘ üyeleri tarafından, Mısır çöllerinde asırlar boyu rüzgarların, suyun ve kumun sebep olduğu yıpranmaya dayanmış eski ve pürüzsüz kireç taşından heykelleri örnek alarak Sfenks adı verildi. Sfenks kedileri oldukça komik ve ilgi bekleyen kediler dir.

Sfenks Kedi Türü ve Özellikleri 2
Sfenks Kedisi

1970 li yılların ortasında doğan tüm tüysüz kediler Devon Rex türüne benzer tüyü olan kedilerden doğmuşlardır. Tüysüzlük geni çekinik gendir. Bu yüzden ilk tüylü ve tüysüz eşleşmelerinden bir kaç kedi tüylü ve bazıları tüysüz doğdu. Sosyal Sfenks ler ,çocuklu  ve kedi dostu köpekleri olan aileler için gayet uygun.Oyunları çabucak öğrenir ve kendisine saygılı, sakin ve nazik davranan çocuklardan ve diğer hayvanlardan gelecek ilgiyi çok sever. Diğer kedi ve köpeklerle de barış içinde yaşar.

Ayrıca Sfenks kedisi hakkında her türlü soruyu sorabilir veya sitemizde kedilerinizi paylaşabilirsiniz.

Sfenks Kedi Türü ve Özellikleri 3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here