Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
525
Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya kedileri, sevgi dolu karakterleri sayesinde insanlara karşı çok kibar davranırlar. Kediler genellikle sahiplerine karşı pek sadık olmasalar bile Sibirya kedileri, akıllı bir köpek kadar sahibine bağlı olabilir. Üstün zekaya sahip olan Sibirya kedileri oldukça akıllı davranır ve sizi etkilemeyi bu şekilde başarır.

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi Özellikleri

Renk : Sibirya kedilerinin genellikle karin bölgesinde bulunan tüyler beyaz, sırtında ve başındaki tüyler ise koyu renkli olarak dünyaya gelirler. Bahsetmiş olduğumuz bu renk yapısı genellikle değişiklik göstermez.

Bakımı : Sibirya kedileri oldukça uzun tüylere sahip olduğu için sürekli olarak bakım ister. Buna bağlı olarak da haftada yaklaşık üç veya dört kere onu taramanız ve temiz kalması için bazı işlemlerden geçirmeniz gerekebilir. Tüm bu bakımları yapmak için de ona zaman ayırmanıza gerekecektir. Özellikle çok yoğun tempo altında çalışan kişiler için Sibirya kedilerine bakmak pek fazla kolay olmayacaktır.

Ev hali : oldukça özgür bir ruh yapısına sahip olan Sibirya kedileri, evde kapalı kalmaktan pek hoşlanmaz. Bu yüzden de onu hergün düzenli olarak gezdirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde çalışmalar yaparak onun sıkılmasının önünde geçebilirsiniz. Sağlık ve dayanıklılık bakımından diğer kedilerin önüne geçtiği için hem ev içerisinde hem de ev dışında kolay bir şekilde yaşayabilir. Aynı zamanda çocuklarla ve diğer canlılar ile sorunsuz bir şekilde yaşamını sürdürür.

Görünümü : Uzun bıyıkları ve büyük bir vücuda sahip olan Sibirya kedileri, yetişkin hale geldikleri zaman 11 kiloya kadar ulaşabilirler. Bu maksimum kilo ise dişilerde en fazla 7 civarlarında kadar çıkabiliyor.

Sibirya Kedisi Tarihi :

Amerika’da son zamanlarda ortaya çıkmış bir kedi ırkı olarak bilinmesine rağmen özellikle Asya ve Avrupa gibi kesimlerde uzun zamandan beri insanların varlığından haberdar olduğu bir kedi cinsidir. Yapılan tahminler Rusya’daki göçmenler sayesinde dünyanın dört bir tarafına bu kedi ırkının yayıldığı görüşündedir. Sibirya kedilerinden yaklaşık olarak 1900 lü yıllarda yazılmış olan bir kitap içerisinde de bahsediliyor. ayrıca yine söylenen bilgilere göre 1700’lü yıllarda en çok İngiltere’de etrafında bu kediler ile karşılaşılıyordu.

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here