Sibirya Kurdu Husky

1
963
Sibirya Kurdu Husky

Sibirya Kurdu Husky

Husky olarakta bilinen sibirya’nın Chuckis halkının ürettiği bir cins olan Sibirya Kurdu, bir yüzyıldır genlerini korumuştur. Öyle ki, günümüzde bu köpeklerin ilk atalarından hiç farkı yoktur. Hız ve dayanıklılık gibi iki önemli özelliği için yetiştirilmiş bir cinstir. Chuckisler göçebe ve avcıydı. Avlarını izlemek için hızlı, dirençli ve güvenilir köpeklere ihtiyaç duyuyorlardı. Bu köpekler, birkaç gün boyunca küçük kızakları çekerek avcılara yardım ediyorlardı.

Sibirya Kurdu Husky 1
Sibirya Kurdu Husky

Sibirya Kurdu, sürü liderliği yapma güdüsüne sahiptir ve kendi karmaşık düzenleri içinde her biri yerini çok iyi bilir. Düzenli bir bakım ve bol egzersiz yaptırılması gereken bu köpeklere sevgi gösterilmesi şarttır. Çok uysal ve iyi huyludurlar. Ancak boyun eğmeyi öğrenmeleri gerekir. Eğitirken kararlı bir tavır konulmalıdır. Eğiticisini sürünün şefi kabul eder.

Yerel Sibirya kurtlarından üretilmişlerdir. Eskimolar, kurtlarla çiftleşmeleri için ormana bağlarlardı. Havlamaz, kurt gibi ulurlar. Oyunu çok severler. İki katlı, kalın tüylerinin özellikle yaz aylarında sık sık taranması gerekir. Tüy dökme dönemlerinde tüyleri öbek öbek elinize gelir. 60 cm.den uzun olmazlar; 20-25 kg. ağırlığmdadırlar. Tüyleri sadece beyaz olabileceği gibi farklı alacalı renklerde de olabilir. Griye çalan siyah ve beyaz alacalı olanlara en çok rastlanır. Genellikle mavi ya da kahverengi gözlüdürler ama iki gözü farklı renkte olanları da vardır.

Sibirya Kurdu Husky 2

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here