Singapura Kedisi Özellikleri ve Bakımı

0
608
Singapura Kedisi

Singapura Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Singapura kedileri ilk defa 1988 yılında resmi kayıtlara altında yer almaya başlamıştır. İlk başlarda sokak Kedisi olarak tanımlanmakta olan bu ırkın zaman içerisinde özel bir kedi türü olduğu ortaya çıkmıştır. Son derece atik vücudu sayesinde oldukça hareketli bir kedi türüdür. Etrafa karşı merak ve ilgileri de özellikle küçük yaştaki kediler için fazla olduğunu söylemek isteriz. Evin içerisindeki her yeri araştırmak isteyecektir. Özgürlük düşkünü bir kedi türü olan Singapura kedileri ev içerisinde uzun süre durmaktan pek fazla hoşlanmaz.

Singapura Kedisi Özellikleri ve Bakımı 1
Singapura Kedisi

Singapura Kedisi Özellikleri

Renk : Singapura kedileri genellikle açık tüy rengine sahip olarak karşımıza çıkar. O kadar açık tonlarda bir kahverengi tüyü rengi vardır ki zaman zaman insanlar bunu turuncu olarak tanımlamaktadır.

Bakımı : Oyunculuk yeteneği oldukça fazla olan bu kedinin bakım ihtiyacı da oldukça fazladır. Haftada yaklaşık olarak 4 veya 5 defa tüylerini taramanız ve sürekli olarak onunla oyun oynamanız gerekmektedir. Eğer yeteri kadar bakım yapmazsanız, zaman içerisinde kediniz psikolojik bazı travmalar yaşayarak bunalıma girebilir.

Ev hâli : Singapura kedileri genellikle ev içerisinde sürekli olarak hareket etmek isterler. Çocuklarla çok da iyi bir iletişim kurduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Özellikle küçük çocuğa sahip olan aileler kedi bakmak istiyorsa, Singapura kedileri bu aileler için uygun bir tercih olmayacaktır.

Görünümü : Vücutları diğer kedilere göre çok daha iyi ve güçlüdür. Diğer uzuvlar ise vücutlarına oranla kısa ve ince bacaklara sahiptir. Gözleri birbirinden uzak ve yuvarlak şekle sahiptir. Her zaman dik duran kulakları sayesinde güzel bir dış görünüş ortaya koyduğunu söylemek yanlış olmaz.

Singapura Kedisi Tarihi

Singapura kedileri 1988 yılında ilk defa resmi kayıtlar içerisinde yer almaya başlamıştır. 1974 yıllarında ise Amerika’ya getirilmiş olan bu kedi ırkı 1975 yılından sonraki dönemlerde ev içerisinde bakım için uygun olarak görülmüştür. Bu ırk 1980’li yıllarda yetkili kişiler tarafından tekrar kontrol altına alınmış ve Amerikan kayıtları içerisinde yerleştirilmiştir. 20. yüzyıllarda ortaya çıkmış olan bu kedi türü günümüzde hala geçerliliğini korumaya devam ediyor..

Singapura Kedisi Özellikleri ve Bakımı 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here