Siyam Kedisi Özellikleri

0
649
siyam kedisi
Siyam Kedisi

Siyam Kedisi Özellikleri

Özellikle Asya başta olmak üzere doğuda tanın bir kedi cinsidir. Orjinal ülkesi Tayland (eski Siam olarak da bilinir) olarak kabul edilmektedir. Kendi içerisinde ırk çeşitliliği gösterebilirken 20. yüzyıl başlarında Avrupa ve Amerika’da tanınan popüler bir kedi ırkı haline gelmeyi başarmıştır. Eski ve Modern siyam olarak iki farklı cinse sahip türün Modern Siyam kedisi daha popülerdir. Mavi badem gözleri, üçgen kafa yapısı ile ön plana çıkan ilginç bir görünüme sahip kediler arasında yer almaktadır. TİKA tarafından tür olarak kabul edilir.

Siyam Kedisi Özellikleri 1

Siyam Kedisi Özellikleri

Renk: Buzul Beyaz Gövde soluk bir gövdeye sahiptir. Mavi, kahve ve leylak olarak dört renk grubuna sahip olmaktadır. Kırmızı, krem, tortie renklerine sahip kedilerle üremesinden kaynaklı olarak COLORPOINT cinsi olarak bilinmektedir.

siyam kedisi bakımı: Tüyleri genellikle kısa olduğu için dökülme, karışıklık gibi problemleri olmasa da fırçalanmaktan keyif alırlar. Sık sık fırçalamanızı tavsiye ederiz.

Ev hali: Evcilleşmiş ve insanlara uyum sağlamış kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Oldukça sakin bir yapısı olsa da akıllı ve kurnazlardır.

Kişilik: Akıllı, sosyal ve günlük etkinliklere katılan bir kedi cinsidir. Yetişkinler, çocuklar ve köpeklerle yakın ilişkiler kurarak dost olabilirler.

Görünüm: Uzun ince kemikli bacakları, incelen boru şeklinde kuyruğu, elma yapısında kafası vardır. Kulakları yüz hatlarına oranla büyüktür. Güçlü ve dayanaklı bir gövdeye sahiptir.

Fiziksel Özellikleri: Yavru bir Siyam kedisi yetişkin boyutlarına yaklaşık 10-15 ay aralığında sahip olmaktadır. Erkek ve dişileri arasında kilo farkı olmazken beslenme sağlığına göre 4-8 kilo aralığında olmaktadırlar.

Siyam Kedi Tarihi

Ortaya çıktığı Tayland bölgesinde hakkında yeterli bilgi bulunmayan tür ilk defa Bangkok Amerikan Konsolosun “Siam” isminde bir kediyi ABD getirerek resmi kayıtlara geçirmesi olmuştur. 1878 yılında ilk defa resmiyet kazanan tür, konsolosun 1884 yılında İngiltereye gitmesiylede Avrupa ile tanışır. 1901 yılında ise resmi olarak Avrupa’ya ve Amerika’ya ithalatı başlayarak popüler kedi cinsleri arasında yer almasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here