SnowShoe Kedisi Özellikleri

0
653
SnowShoe Kedisi

SnowShoe Kedisi Özellikleri

Amerikan short hair ile Siyam kedisinin çiftleştirilmesi ile bu kedi ortaya çıkmıştır. Amerika’da tanınan bir ırktır ancak nadir bulunur. Amerikan orijinlidirler.  İyi bir avcı olan bu tür aynı zamanda iyi bir oyuncudur da. İnsanlara karşı sevgi beslerler. Karayak yumuşak ses tonuyla sahibini etkileyebilir. Suyu ve hatta yüzmeyi severler. Atılan nesneleri alıp getirme oyununu çok sever. İnsanlarla olmaktan mutlu olan sosyal kedilerdir.

SnowShoe Kedisi Özellikleri 1
SnowShoe Kedisi

Snowshoe Kedi Özellikleri

Renk: Kısa ve parlak olan tüyleri mavi mühürlü beyaz, mühürlü beyaz, lila ve çikolata renklerinde olabilir. Beyaz patiler karakteristiktir. Snowshoe’nın yüz, kulak, bacak ve kuyruktaki renkler, gövdeye oranla biraz daha koyu tondadır.

Bakım: Az derecede tüy döken bir ırktır. Kısa olan tüyleri çok sık bakım istemez. Tel uçlu fırçalar kullanılmamalıdır. Tırnaklar iki haftada bir kesilmelidir. Kulaklar haftada bir kez kontrol edilmelidir.

Ev Hali: Ev yaşamına kolayca adapte olabilen canlılar oldukları için sahibine karşı sıkıntı yaratmamaktadır.

Kişilik: Sadık, uyumlu, enerjik ve son derece hareketlidirler.  İyi bir avcı ve oyuncudur. Çocuklarla, köpeklerle ve diğer petlerle iyi anlaşırlar.

Görünüm: İyi gelişmiş bir çene ve küçük sevimli bir ağıza sahiptir. Yuvarlak olan parlak gözleri, derin mavidir. Patiler yuvarlak, geniş ve sağlamdır. Kuyruk orta uzunlukta, ince yapılı ve vücuduyla orantılıdır. Oldukça dolgun ve ipeksi, kısa tüylere sahiptir.

Boyut: Orta boylu olup, ağırlığı ise 4-6 kg arasındadır.

SnowShoe Kedisi Özellikleri 2

Snowshoe Kedi Tarihi

1960 yılında Doroty Hinds-Daugherty isimli yetiştirici tarafından Snowshoe kedisi ortaya çıkmıştır. İlk kez 1980 yılında TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır. Karayak’ın hareketli, enerjik ve sadık bir uyumlu yapısı vardır. Ev yaşamına kolayca adapte olabilirler. Melodik bir ses tonu vardır. Siyam ataları sayesinde konuşkan kediler olarak bilinirler. Çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşan bu tür dikkat çekmektedir. Oldukça zeki bir ırktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here