Sokak Hayvanlarına Yazın Mama Vermek

0
207
sokak hayvanlarına yazın mama vermek

Sokak Hayvanlarına Yazın Mama Vermek

Sokak hayvanlarına yazın mama vermek son derece önemlidir. Bilindiği gibi Dünya sadece biz insanlara ait değildir. Dünyada yaşayan bir çok tür ve nesil mevcuttur. Bizim yaşam alanlarımıza ortak olan hayvanlara elimizden geldiğince yardım edilmelidir. Özellikle yaz aylarında sokakta yaşayan hayvanlar su ve besin ihtiyacını kolayca karşılayamaz. Geçmişten günümüze bazı duyarlı insanlar sokak hayvanlarına şans tanıyıp evlerinin kapısını onlara açmıştır.

Bu imkanı olmayan insanlar en azından dışarıda belirli bölgelere su ve mama tedarik etmektedir. Yaz aylarında sıcaklar nedeniyle hayvanlar susuzluk sorunuyla karşı karşıya kalır. Kedi, köpek ve kuşlar bu zor şartlarda galip gelemeyip telef olmaktadırlar. Su özellikle kediler için çok önemlidir çünkü kendilerini dillerini kullanarak temizlerler. Eğer kirli bir kedi görülürse mutlaka çevresine bir kab su bırakılmalıdır. Kirli olmasının nedeni susuzluk olabilir.

köpek

HAYVANLAR İÇİN YARDIM

Hayvan severler günümüzde zor durumda kalan hayvanlara yardım amaçlı bir çok kampanya ve dernek kuruluşlarına gönüllü yardım etmektedirler. Hayvan Hakları Derneği başta gelmek üzere çoğu kuruluşlar yiyecek, barınma ve sağlık üzerine çalışmalar başlatmıştır.

MAMA TEDARİK

Mamalar büyükbaş hayvanların sakatatı ve tavukların belirli bölgelerinden yapılarak kuru, yaş seçeneğiyle büyük market, veteriner klinikleri gibi yerlerden rahatça tedarik edilebilir. Maddi açıdan mama tedarik etme sorunu karşısında en yakın veteriner kliniğine gidip hayvanların beslenme biçimini veterinere sormak akıllıca olacaktır. Bilinçsiz besleme hayvan açısından zararlı olabilir. Hayvanlara kap su bırakmak 

Kullanılmayan plastik kapları kullanarak sokak hayvanlarına su ve mama yardımı yapılabilir. Bu sayede hayata bir canlı kazandırmış oluruz. Hayvanlara şiddet uygulamak yerine onların da bu Dünyada yaşadığını unutmamak en büyük görevimizdir. Çevre kirliliğinden rahatsız olan insanlar sokak hayvanlarının çöpleri dağıttığını belirterek onlara sırt çevirmiştir ancak unutulmaması gereken şey hayvanların hayatta kalma mücadelesiyle baş ettiğidir.

Sokak hayvanlarına yazın mama vermek, her canlı doğanın verdiği nimetlerden yararlanabilir. En önemli unsur insanların bencillik etmeyip bunu bilerek hareket etmesidir. Yardıma muhtaç bir hayvan görülürse öncelik kendi insanlığı için o canlıya yardım etmek olmalıdır. İleri zekaya sahip tek canlı insan olduğundan bu durumu ancak insanlık üstlenebilir. Siz de iyi bir insan ve hayvan severseniz yaz aylarında sokak hayvanlarına su ve mama yardımı yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here