Somali Kedisi Bakımı ve Özellikleri

0
585
Somali Kedisi

Somali Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Somali kedileri, oldukça aktif ve bununla beraber çok sevimli bir görünüme sahiptir. Oyunculuk yeteneği fazla gelişmiş olan bu kediler, evde bakmak için tercih ediliyor. Fakat ev içerisinde sürekli olarak ilgiye ihtiyaç duyduğu için gün içerisinde düzenli olarak onunla vakit geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde onun psikolojik olarak bazı problemleri ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilirsiniz. Sağlık ve dayanıklılık konusunda ise diğer kedi türlerinden biraz geride kalmaktadır. Bu yüzden de onun hasta olmaması için gerekli olan tüm önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz. Somali kedisinin çok uslu olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. çünkü meraklı yapısı sayesinde ev içerisindeki her yeri keşfetmeyi isteyebilir.

Somali Kedisi Bakımı ve Özellikleri 1
Somali Kedisi
Somali Kedisi Bakımı ve Özellikleri 2
Somali Kedisi

 Somali Kedisi Özellikleri

Renk :  Somali kedileri genellikle açık kahverengi ve beyaz tüy rengine sahip olarak dünyaya gelmektedir.  Açık kahve renge sahip olan Somali kedileri bazı insanlar tarafından turuncu olarak tanımlanmaktadır.

Bakımı : Somali kedisi özellikle ev içerisinde sürekli olarak ilgi bekler. Bu yüzden de onun oyun ihtiyacını karşılanması oldukça önemlidir. Tüy uzunluğu normal seviyede olduğu için haftada 3 defa taramanız yeterli olacaktır.

Ev hali : Oyun oynamayı çok seven Somali kedileri ne yazık ki çocuklar ile pek fazla anlaşamıyor. Bu yüzden de küçük çocuğa sahip olan ailelerin, eve Somali kedisini almadan önce biraz daha düşünmesi gerekmektedir.

Görünümü : Somali kedisi diğer kedi türlerine göre biraz daha iyi bir görünüme sahiptir. Yetişkin erkekler yaklaşık olarak 10 kilogram ağırlığına kadar ulaşmayı başarabiliyor. Yuvarlak göz yapısı sayesinde oldukça sevimli bir görüntü ortaya çıkardığı söylemek yanlış olmaz. Genellikle iki farklı türü rengine sahip olarak dünyaya gelmekte olan Somali kedileri insanların evde bakmayı tercih ettiği ırklar arasında yer alıyor. Arka bacakları oldukça güçlü olduğu için çevik bir vücut yapısına sahip diyebiliriz.

Somali Kedisi Tarihi

 Yapılan araştırmalara göre Somali kedisinin ilk olarak nereden geldiği tam olarak bilinmiyor. Fakat söylenen genel bilgilere bakacak olursak Abyssinian kedisinin farklı etkilere maruz kalarak mutasyon geçirmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Resmi kayıtlarda ise 1953 yılında ilk defa İngiltere’de ortaya çıktığı yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here