Sudan Korkan Köpek Nasıl Yıkanır ?

0
267
sudan korkan köpek nasıl yıkanır

Sudan Korkan Köpek Nasıl Yıkanır ?

Sudan korkan köpek nasıl yıkanır ? Köpeklerin yaşlarına ve cinslerine göre yıkanma olayı değişiklik göstermektedir. Bazı köpekler yıkanmak için can atarken bazıları ise korkarak kaçarlar ve onları yıkamak oldukça zordur. Aslında dostunuzu yıkamadan önce alışkanlıkları ve ödüllendirici mamalarını yanınıza almanız ve sudan korkan köpekler için özel olarak sizlere aktarmak istediğimiz bilgilerimizi uygulayabilirsiniz.

sudan korkan köpek nasıl yıkanır

Sudan Korkan Köpekler için Yıkama Öncesi Teknikler

Sudan korkan köpekler için yıkama öncesi köpeğinize tek yemelik ödül mamalarından almanız ve hazırda tutmanız gerekmekte. Ona bu işlemin kötü ve ona zarar verici bir durum olmadığını gösterir nitelikte davranmanız dostunuzun bu durum karşısında ki korkusunu azaltma ve kontrol altında tutulmasına neden olacaktır. Köpeğinize güzel ve sevecen şekiller de yaklaşarak ona kesinlikle kızmadan ve bağırmadan tek seferde olmasa bile ona kızmadan bir kaç sefere yayarak bu işlemi gün içinde deneyebilirsiniz. Yaşlı köpeklerde durum daha farklıdır ve yaşlı köpeklerde beslenme ve ödül mamaları farklılık gösterir.

Yıkama İşlemleri ve Köpek Ne Zaman Yıkanır ?

Öncelikle dostlarınız 2 aylık olmadan önce onu yıkamanız sağlıklı olmayacaktır. Köpeklerin tüyleri 4-7 aylık arasında bebeklik tüylerini dökerek sonrasında yetişkin tüyleri çıkmaya başlar. Bu dönemlerde kuru şampuanlar yeterli olacaktır. Sulu ve ıslatarak banyo ve köpüklü yıkamaları karma aşılarının bitmesi sonrasında yapmanız sağlıklı olacaktır. Çok sıcak zamanlarda dostunuzun tüylerini ıslatmak yeterli olacaktır. Güneşli havalarda yıkama işlemi daha iyi olacaktır.

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır ?

Dostunuzu ılık bir su yardımı ile yavaşça ıslatın öncelikle bir anda sıcak veya soğuk su uygulaması yapmamanız gerekmektedir. Köpeğinizin altına kaymaz bir bez veya bir paspas koymanız iyi olacaktır. Köpek şampuanı almanız dostunuz için daha uygun olacaktır. Köpeğiniz için özel aldığınız bir süngere köpek şampuanını dökün ve vücuduna sürün iyice köpürtün gözüne ve burnuna pek yaklaştırmayın ve girmediğinden emin olun. Sudan korkan köpekler için ise biraz daha oyun havasında yapılabilir bu işlemler biraz ılık su alıştırmak ve o sırada ödül maması ve ödüllendirici tavırlar ile dostunuzu sakinleştirebilirsiniz. Durulamayı bol ve ılık su ile yapın köpeğinizin durulaması ve yıkanması sonrası havlusu ve sarma işlemlerini hemen yapın ve bırakın biraz kendi silkinmesine izin verin. Daha sonrasında ise kurutma makinesi ile dostunuzu ısıtın ve tüylerini kurutun. Hasta olmaması ve nemli tüylerinin tekrar kirlenmemesi amaçlı ilk 6 saat dışarıya çıkartmayın ve evin kirli noktalarına gitmesini engelleyin.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here