Tavşanlar ve Yaşamları

0
169
Tavşanlar ve yaşamı
Tavşanlar ve Yaşamı

Tavşanlar ve yaşamları hakkında, yaptıkları minik sevimlilikleri, beslenme biçimleri, cinsleri, psikolojilerini ve genel bilgileri ele alacağız.

Bu minik canlılar herkes tarafından sevilen ürkek, korkak ve oldukça temkinli canlılardır. Tavşanlar, kedi ve köpekler gibi dost canlısı hayvanlar değildir. Hatta aksine bir kedi , köpek yada farklı bir canlının yaklaşması ile birlikte iç güdüsel olarak kaçmaktadır.

Avcı hayvanlar değillerdir. Bir tehlike hissettikleri yaşama iç güdüleri onları kaçmaya ve saklanmaya odaklandırmış. Tavşanlar ve Yaşamları

Tavşanlar ve Yaşamları
Tavşanlar ve Yaşamları

Dünya üzerinde bilinen ve keşfedilen 160 farklı cinste tavşan türü bulunuyor. Bunlar görüntü, yapı, beslenme alışkanlıkları, anatomileri gibi farklı farklı karşımıza çıkıyor.

Tavşanlar Hakkında

  1. Tavşanların bilimsel olarak isimleri “Leporidae” olarak geçiyor.
  2. Yaşam süreleri ; Avrupa Ada Tavşanı 9 Sene , Kutup Tavşanları 5 Sene , Lepus Saxatilis: 6 – 7 Sene yaşayabilmektedir.
  3. Gebelik süreleri ortalama olarak 4 ile 5 hafta arasındadır.
  4. Ortalama hızları 60 km/sa  olarak hesaplanmıştır.

Beslenme Alışkanlıkları

Yemeği oldukça seven canlılardır, gerçek ortamlarında yani doğada otobur olarak biliniyor. Ancak ev ortamında daya bahçe, kümeslerde beslenen tavşanlar neredeyse önüne gelen her tür sebzeyi yiyebilir. Tavşanlar ve Yaşamları

Yiyecek konusunda önüne geleni yiyen bu minik canlılar , kediler gibi tezgah yada masa üstlerine çıkıp yemek aramazlar.

Popüler Cinsler ve Alt Sınıfları

Ankara Tavşanı 

Ankara Tavşanı
Ankara Tavşanı

Tavşanın Ankara’ ile bir ilgili bulunmuyor. Ankara tavşanına benzediği için bu ismi verdikleri var sayılıyor.

Tüyleri 15-20 cm ye kadar uzayan bu canlı türü diğer tavşan türlerine göre daha sevimli bir yapısı vardır. Kulakları diktir.

Bu tür 1770 yılında İngiltere’de elde edilmiştir. Uzun tüyleri sebebi ile bakımı oldukça zordur.

Rex Tavşanı

Rex Tavşanı
Rex Tavşanı

Bu sevimli ve sempatik tavşan türü kendi içinde de ayrılmaktadır.

Siyah Rex Tavşanı, Sarı Rex Tavşanı, Havana Rex Tavşanı, Castor Rex, Beyaz Rex, Mavi Rex , Chin Rex, Lux Rex Tavşanı ve Marder Rex olarak farklı cinsleri vardır. Kulakları diktir.

Bunlar kilolarına göre isimlendirilmiştir. Bu tavşan türünün göz rengi mavi ve kırmızı olarak karşımıza çıkıyor. Evlerde beslenen tavşan türlerinin büyük bir kısmı rex tavşanı olarak karşımıza çıkıyor.

Hollanda Tavşanı

Herkesin evde beslemek isteyebileceği bir sevimlilikte olan Hollanda Tavşanları diğer türlere göre en sevimlileri. Hollanda Lop Tavşanı olarak da bilinen bu türün

Hollanda Tavşanı
Hollanda Tavşanı

ağırlığı ortalama 2,5 KG ağırlığındadır. Tavşanlar ve Yaşamları

Hollanda’ da 1960 yılında “Netherland Dwarf” ile “French lops” cinslerinin melezlenerek meydana gelmiştir.

Bu türün kulakları düşüktür. Literatürdeki bilimsel ismi “Oryctolagus cuniculus” olarak geçiyor. Eğer bu tavşan türünün de eviniz için büyük olduğunu düşünüyorsanız “Hollanda cüce tavşanı” beslemenizi önerebiliriz.

Viyana Tavşanı

Beyaz Viyana Tavşanı olarak da bilenen bu tür 1907 yılında karşımıza çıkıyor. Flaman Giant ve Holland Lop beyaz çeşitlerin çiflteştirilmesinin 15 yıl süren çalışmasını

Viyana Tavşanı
Viyana Tavşanı

n meyvesidir. Bu türün ortalama ağırlığı 8-12 KG aralığındadır. 10-12 cm uzunluğuna erişebilirler ve 10 yıla kadar yaşayabiliyorlar.

Kırmızı gözlü tavşanlardan korkuyorsanız bu tavşan cinsi beslemeniz için en idealdir diyebiliriz. Mavi gözleri ve beyaz tüyleri ile oldukça sempatik bir tür olan Viyana tavşanı bakımı da oldukça kolaydır.

Çinçilla Tavşanı

Şinşilaların görünüşü hamster ve sincap karışımına benzer. İsim olarak farklı ya

Çinçilla Tavşanı
Çinçilla Tavşanı

zılışları ve telaffuzları bulunuyor. Şinşila, çinçila, şihinşilla gibi yazılış ve okunuşları bulunuyor.

Ticari amaçla oldukça fazla kullanılan bu minik canlının kürkü oldukça değerlidir ve fahiş fiyatlara satılmaktadır. (Hiç bir şekilde hayvan ticaretini onaylamıyoruz)

Sadece Tavşan Sahibi Olanların Bildiği İlginç Bilgiler

  • Tavşanlar da ceylanlar gibi her an bir şey olacak gibi yaşan canlılardır.
  • Bazen olmadık zamanlarda olmadık tepkiler verebilirler.
  • İştahları oldukça kabarmış canlılardır, yemek yemeye başladıklarında yemeğin keyfini çıkartmayı severler.
  • Kendi cins ve türleri hariç hiç bir canlının yanında kendilerini rahat hissetmezler.
  • Tavşanların yılda 8 defa gebelik yaşayabileceğini, dişi tavşanlar için her doğumda maksimum 12 adet yavru yapabileceği bilinmektedir.
  • Oldukça hassas bir duyma yeteneğine sahiptirler.

Temizliği ve Bakımları

Tavşanınızı yıkamak gibi bir hataya kesinlikle düşmeyin. Bu minik canlılar tavşan gribi olabilirler, hata minik yavrunuzun canına mal olabilir.

Her ne kadar evinizin ısı koşullarını uygun olduğunu düşünseniz de bu tedbir yeterli olmayacaktır.

Tavşanları en iyi temizleme şekli; ilk olarak yumuşak bir tarak ile kendisini taramak ve daha sonra hafif nemli bir bez ile silmek olacaktır. Kediler gibi kendilerini temizleyebilen bu minik canlılar kendi temizliğine önem vermektedir.

Dünya çapında en çok bilenen ve sevilen popüler türler bunlardır. Ticaret olarak kullanılıp buna aracı olan her tür hayvan ticaretini kınıyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here